Menu

Як не стати жертвою колекторів Рекомендуємо

Як не стати жертвою колекторів

На вудку колекторів може потрапити кожен, хто хоч раз мав якісь стосунки із банками.

– Здебільшого, вони використовують такі методи, як дзвінки, електронні та звичайні листи, смс-повідомлення, тобто створюють інформаційний терор. Інколи вони переходять межі і починають порушувати права людини, блокують машини, – говорить партнер юридичної агенції «ПРАВ.КОМ» Микола Кудрявцев. – Є інформація з обмеженим доступом і, підписуючи договір, людина повинна звернути на ці нюанси увагу, перечитавши, чи передбачає договір можливість передавати ваші персональні дані третім особам. Інколи люди стають жертвами шахраїв, так  чи інакше пов’язаних із роботою в банківських установах.

До Миколи Кудрявцева у його адвокатській практиці зверталася дочка 80-річного дідуся. Він брав кредит на невелику суму, минуло кілька років і колектори почали погрожувати йому, висуваючи претензії та вказуючи необхідну суму, яку треба сплатити, у розмірі ледь не півмільйона гривень. Це цілком шахрайська схема і можна сміливо подавати позов до суду. За словами юриста, коли до вас починають телефонувати люди, які представляються співробітниками колекторських фірм і кажуть про необхідність погашення гігантської заборгованості, слід знати кілька простих правил. По-перше, слід одразу перевірити всі свої кредитні картки. Часто буває так, що підписуючи договори про користування ними, ви приєднуєтесь на загальні умови, викладені, скажімо, на сайті. Однак ці умови потім, як правило, ніхто не читає. Їх потрібно знати до того, як підписувати договір про отримання картки. І потім, не закривши картку, можна і цілком законно влетіти на борг неабиякого розміру. Це не дуже чесна схема, побудована на принципі мовчазної згоди, однак нею користуються.

Після того, як переконаєтесь, що жодна із ваших карток не могла стати причиною виникнення заборгованості, слід підняти документи про всі взяті кредити. Буває так, що після виплати залишається невелика сума, однак через деякий час вона є серйозною підставою, щоб вас тероризувати, адже на заборговану суму ростуть відсотки. Навіть якщо кредит було сплачено повністю, до останньої копійки, ви маєте бути готовими це довести. Для цього хоча б протягом п’яти років треба зберігати всі платіжки, щоб потім довести свою непричетність до боргу.

Якщо немає підстав «вибивати» з вас борг, телефоном зв’яжіться із банком, на який посилається колекторська фірма. Дізнайтеся прізвище та ім’я співробітника, який веде вашу справу, а тоді вже звертайтеся до банку письмово із вказанням проблеми, щоб отримати письмове роз’яснення ситуації, що склалася. Як правило, на цьому розборки можуть і закінчитися. Звичайно, є шахрайські схеми: псевдоколектори дістають людину так, що вона на вказаний ними банківський рахунок врешті кладе певну суму грошей, аби тільки відчепилися. У такому випадку слід одразу ж звертатися до міліції, надавши їй усі дані, всі телефони, з яких телефонували, електронні та поштові адреси, з яких писали. Міліція в такому випадку може відстежити шахрая та притягнути його до відповідальності.

 

Що закон забороняє колекторам?

  • здійснювати дзвінки з 22.00 до 7.00,
  • проводити неузгоджені зустрічі і переговори з боржником,
  • погрожувати життю, здоров’ю та майну боржника та/чи членам його сім’ї,
  • вживати заходи, які загрожують честі, гідності, діловій репутації та іншим немайновим правам боржника,
  • порушувати громадський порядок,
  • надавати позичальнику неправдиву інформацію стосовно його боргу, штрафів, пені тощо, в тому числі завищувати суму боргу,
  • вести діалог з позичальником від імені суду, прокуратури, міліції тощо, поширювати конфіденційну інформацію про позичальника, в тому числі, найближчим родичам.
  • повідомляти про кредит і суму боргу коллектор може тільки зацікавленим особам, тобто самому боржнику, поручителям по кредиту.

 

вгору