Menu

Чи повинні ми назавжди відмовитися від готівки?

  • Автор  vechirka.net
Чи повинні ми назавжди відмовитися від готівки?

Паперові гроші потихеньку відходять у минуле. У цій статті ми поговоримо про те, як людство переходить на електронні гроші, і які це матиме наслідки.

Недоліки готівки

Недоліків у готівки досить багато. Приміром, паперові гроші уразливі до крадіжок. Люди часто гублять їх. Також готівку важко транспортувати на далекі відстані і у великих кількостях. Вона оптимально задовольняє потреби людей, які хочуть відмити брудні гроші або ж ухилитися від сплати податків. Все це означає, що паперові гроші передбачають додаткові витрати. Так, в опублікованому Університетом Тафтса дослідженні, щорічні втрати американських компаній були оцінені в 55 млрд. доларів - у вигляді крадіжок, витрат на додаткову робочу силу і безпеку. Щодо втрат американських споживачів, які щороку платять майже $ 8 мільярдів за комісії при знятті готівки в банкоматах, а також в середньому витрачають 28 хвилин на місяць часу на те, щоб доїхати до потрібного банкомата - ця сума становить приблизно $ 43 млрд. на рік. А недоотримані податкові надходження, які виникають внаслідок незадекларованих операцій з готівкою, було оцінено в $ 100 млрд. щорічно.
Також у електронних грошей є суспільні переваги. Так, відмова від готівки полегшила б доступ до фінансової системи бідним людям і людям, які не користуються послугами банків і чимало платять за доступ до грошей (згадати хоча б про комісії за інкасування чеків і про споживче кредитування). Першим кроком до отримання такими людьми доступу до банківської системи може стати не що інше як залучення їх до використання цифрових платіжних систем, що, в свою чергу, полегшить цим людям процес отримання кредитів, а також дозволить заощадити гроші.
Проти цифрової валюти
Все ж, незважаючи на всі свої переваги, електронні гроші мають вагомі недоліки. Багато з них знайомі кожному, у кого є дебетова або кредитна картка: величезні відсотки, штрафи за овердрафти, комісії за банківські операції, старомодне шахрайство та крадіжки особистих даних. Інші здаються абсолютно новими: наприклад, деякі сучасні платіжні системи суперечать одна одній, у них невизначений термін дії. Епоха кредитних карт - це епоха поведінкової економіки, яка радить споживачам бути більш обережними при безготівкових розрахунках. Суть поради полягає в тому, що коли людина витрачає готівку, в її мозку активуються больові рецептори, які допомагають їй  надмірно не захоплюватися шопінгом. Що стосується кредитних карт, у них такого ефекту немає. За статистикою за той же товар люди готові платити більше, якщо вони користуються кредитними картками. Логіка зрозуміла - люди не акцентують уваги на ціні товару, більше цікавляться його перевагами.
Ще одним недоліком цифрових грошей є «неконфіденційну». Подобається нам це чи ні, у безготівковому суспільстві все, що ми купуємо, може записуватися, а записи ці зберігаються вічно. Їх можуть вивчати маркетологи, красти злочинці, контролювати уряд, який в останні роки намагається все більше втручатися в особисте життя людей. І у нас не буде ніякого вибору.

Підсумок
Як бачимо, суспільству потрібні як електронні, так і паперові гроші. Чи є оптимальне рішення? Експерти стверджують, що є. Наприклад, одним із можливих рішень, яке варто розглянути центральним банкам, може стати емісія власного цифрового платіжного засобу. У теорії, валюта такого роду могла б мати всі переваги електронних грошей, але при цьому вона б зберігала легітимність платіжного засобу, за яким стоїть держава, також вона мала б деякі інші переваги готівки і могла б насправді навести порядок в заплутаному і фрагментованому ринку платіжних систем.

вгору