Menu

Як не придбати "машину-двійника" Рекомендуємо

Як не придбати "машину-двійника"

Черкащанин Сергій Логвинов (прізвище та ім’я змінено в умовах таємниці слідства) у жовтні минулого року повівся на вмовляння однокласника та на той час сусіда купити в нього автомобіль. Однак машину-двійник ще до оформлення у нього конфіскували ДАІшники. Більше машини він не бачив і зараз домагається того, щоб міліція принаймні розслідувала справу, в якій він лишився і без автівки, і без грошей.

– Мені потрібна машина для роботи, тому для мене було важливо, щоб були в порядку документи. Я кілька разів перепитував продавця, а він кілька разів запевняв, що документи в порядку, – згадує Сергій Логвинов. – Спочатку йшлося про те, що машина буде на мене оформлятися, а потім він поспіхом віддав документи на машину, мовляв, сам переоформиш. Виходить, що я цю машину купив по техпаспорту і думав знімати з обліку. Потім вона почала ламатися, не було часу займатися тим, щоб із обліку зняти, та й у ремонт гроші вклав. Тоді вже хотів знімати з обліку, але зупинили ДАІшники і сказали, що машина-двійник. Авто забрали на штрафмайданчик. Я потелефонував продавцеві, кажу: «Що за справи? Ми ж домовлялися, що машина буде в порядку!» Він сказав: «Не переживай, завтра вранці забереш машину». Уранці прийшов якийсь його знайомий, відкрили штрафмайданчик із якимось ДАІшником, котрий сказав, щоб той знайомий швиденько виганяв машину і знімав те, що вона опечатана. Машина так і поїхала…

Чоловік звернувся до адвоката. Разом із ним написав заяву в міліцію. Першу заяву міліція проігнорувала, не займаючись цією справою. Тоді чоловік написав скаргу до прокуратури, і потім уже почалося розслідування. Після того «заглохло» розслідування і звернення довелося писати і подавати повторно. Зараз обдурений водій чекає результатів слідства, аби звертатися до суду, позиваючись до продавця. На ДАІ позиватися толку мало – чоловік не знає ні того ДАІшника, який випустив машину зі штрафмайданчика, ні того чоловіка, який на тій машині поїхав.

– Я продавцеві повірив, бо мені здавалося, що я його добре знаю, – розводить тепер руками хлопець. – Коли мене зупинили ДАІшники на тій машині, то недозаповнили протокол. Я тільки почав писати ім’я продавця, як їм потелефонували на мобільний і викликали терміново. Вони забрали мою машину і поїхали. Я навіть не знаю прізвищ тих, хто це зробив.

Хлопець підозрює, що це добре відпрацьована схема – так ту машину можна подавати кілька разів. А якщо машина не одна – це взагалі дуже вигідний бізнес.

У ДАІ радять одразу звертатися до міліції, якщо машина виявилася двійником.

– Варто одразу звертатися до найближчого райвідділу міліції, де вказати всі обставини, за яких було куплено автомобіль, – роз’яснюють в прес-службі УДАІ в Черкаській області. – Подібні махінації підпадають під статтю про шахрайство. Щоб не купити такий автомобіль, потрібно обов’язково перевірити його в Центрі безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем – буває, що цей автомобіль мають забрати за несплату кредиту, він може бути куплений в країнах Євросоюзу чи СНД з порушеннями митного законодавства.

Юристи радять не вестися на провокації. Як правило, автомобіль із проблемними документами чи без документів узагалі  коштує на 30-40% дешевше від аналогічного чистого автомобіля. Машини-двійники з’являються в результаті злочинних схем для постановки на облік і реалізації вкрадених чи не розмитнених автівок. Маючи на руках справжній техпаспорт, шахраї підбирають автомобіль відповідної моделі, типу кузова, а номери агрегатів перебивають під ті, які вказані в техпаспорті. Таким чином, з’являються дві абсолютні ідентичні машини однієї моделі, типу кузова, кольору, з однаковими номерами, номерами агрегатів, але з різними власниками. При цьому проблеми від ДАІ очікують власників обох машин. Водієві оригінального авто в будь-який момент можуть приходити повістки з виконавчої служби з вимогою оплатити штрафи за порушення чи ДТП. Коли авто потрапляє на штрафмайданчик, покупець повинен через суд доводити, що машина належить йому. Якщо машина не вкрадена, це можливо зробити, однак важко. Автівку з перебитими номерами на облік не поставлять, доведеться або здавати її на запчастини, або замінювати кузов і двигун. 

– Не слід купувати авто за ціною, значно нижчою від ринкової. Перед покупкою слід перевірити номери агрегатів в УДАІ. Якщо сумніваєтесь, проведіть експертизу номерних агрегатів або взагалі відмовтеся від покупки. Насторожіться, якщо власник автомобіля не хоче знімати його з обліку, а наполягає на продажу по довіреності. Обирайте самі МРЕО, в якому плануєте знімати з обліку авто, щоб уникнути оформлення документів у «своїх» людей, – радить партнер юридичної агенції «ПравКом» Микола Кудрявцев.

 

вгору