Будинок Енгельгардтів 8 років стоїть без даху

У селі Будище Звенигородського району руйнується садиба Енгельгардтів. Тут понад 200 років тому козачкував Тарас Шевченко.

– До 2013 року в будинку була місцева школа, – розповідає сільський голова  Шевченкового Сергій Смалько. – Потім депутати Звенигородської районної ради вирішили відреставрувати приміщення й передати його на баланс Шевченківського заповідника. Вклали 7 мільйонів гривень. Реставрацію проводило Управління капітального будівництва Черкаської ОДА. Частково роботи виконались, частково – ні. В деяких місцях над будинком зведено новий дах, в деяких розкрито й покинуто. Охорони ніякої немає. Уявіть собі стан будівлі, яка стоїть без даху й охорони з 2013 року! Заповіднику намагалися передати на баланс об’єкт незавершеного будівництва, але приймати незавершені будівництва він не має права. Наша громада може це зробити, але після відповідного аудиту.

Сергій Смалько каже, що будинок нині нічий.

– Маємо встановити нарешті власника будівлі. Потім зробити експертну оцінку й привести до ладу всю документацію. Я так розумію, що будівельний майданчик на час ремонтних робіт передавався саме Управлінню капітального будівництва. Кому вони передали його потім – питання.

Виконувачка обов’язків директорки Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» Людмила Шевченко теж вважає, що спочатку треба провести аудит зробленого, а потім говорити про добудову.

Голова Черкаської ОДА Олександр Скічко заявив, що фінансування об’єкту в цьому році не передбачено. Спочатку має бути готова документація, а тоді чиновники визначаться з програмою для його відновлення.

Садибу Енгельгардта звели наприкінці 18 століття. Це одноповерховий палац, який розміщений в оточенні парку. Неподалік від палацу, у парку ростуть два старих 1000-літніх дуби. За переказами, в дуплі одного з них малий Тарас Шевченко влаштував схованку для своїх творів.