Черкащанам заборгували 49 мільйонів гривень «лікарняних» та «декретних»

Майже 50 мільйонів гривень «лікарняних», «»декретних» та інших виплат заборгував черкащанам Фонд соціального страхування. На сьогодні затримка по виплаті матеріального забезпечення і соціальних виплат складає 22 робочі дні.

- Із них по лікарняних – 38 млн 681 тис. грн, по вагітності і пологах – 10 млн грн, на поховання – 139 тис. грн, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві – 790 тис. грн, – озвучила цифри начальниця управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Черкаській області Світлана Байбакова. – Профінансовано заявки-розрахунки за період із 15.12.2020 року по 10.02.2021 року. Ми закрили заборгованість по лікарняних і вагітності й пологах включно по 10 лютого.

Ще в листопаді 2020 року Фонд фінансував лікарняні і декретні упродовж одного робочого дня після отримання заяви-розрахунку від роботодавця (замість 10 робочих днів, визначених законодавством). Усі операції були оптимізовані та прискорені, аби в період пандемії забезпечити максимальну оперативність у наданні допомог. Однак нині доходів Фонду не вистачає на покриття усіх прийнятих на фінансування допомог і виплат.

Заборгованість була накопичена Фондом у грудні через різке зростання видатків. Окрім того, що збільшилася кількість лікарняних, на Фонд було покладено фінансування самоізоляції застрахованих осіб, страхові виплати медикам тощо.

- До грудня ми справлялись із фінансуванням, яке йде від єдиного соціального внеску. Але всі затрати, заборгованості воно не покриває. Крім того, на Фонд покладено додаткове навантаження – самоізоляція та перебування у закладах охорони здоров’я. Так, якщо раніше черкащанин хворів на ГРВІ в середньому 5 робочих днів, то нині – мінімум 14 днів. У грудні Фондом прийнято на оплату лікарняних на суму 61,5 млн грн, що на 37,6 млн грн більше, ніж у грудні 2019 року, а це більш ніж 157%. У грудні 2019 року подано листів непрацездатності у кількості 9517, а в грудні 2020 року – 21560, – пояснила Світлана Байбакова.

Згідно з чинним законодавством, застрахована особа приносить лікарняний листок до роботодавця. Рішення про призначення допомоги працівнику приймає комісія соціального страхування підприємства строком 10 календарних днів. Після цього роботодавець протягом не більше п’яти робочих днів розраховує суму допомоги і подає заяву-розрахунок до Фонду соцстрахування (районних відділень). Фонд соцстрахування протягом десяти робочих днів після прийняття заявки здійснює фінансування допомоги по тимчасовій втраті непрацездатності. Після надходження коштів роботодавцю застрахована особа отримує виплату по лікарняному у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати зарплати. Якщо черкащанин отримує зарплатню в кінці місяця, а виплата прийде на початку місяця, то розрахункову виплату по лікарняних вона отримає наприкінці місяця.

Корисні телефони:

«Гаряча лінія» Фонду соцстрахування: 0-800-50-18-92

«Гаряча лінія» обласного управління Соцстрахування: 0472-33-07-80, 0472-33-05-72 (Понеділок – четвер - з 9.00 до 18.00, п’ятниця – з 9.00 до 16.45, субота, неділя - вихідний).