Черкаську землю хочуть купувати по 1000 доларів за гектар

У липні цього року стартує продаж землі – зміни, яких в Україні й на Черкащині чекали давно. Землю можна буде продавати фізичним особам і не більше 100 гектарів на одного. З 2024 року право купівлі землі отримають юридичні особи. Першочергове право купити орендовану землю отримають орендарі.

Якою ж буде вартість черкаської землі? Адже за грошовою нормативною оцінкою і за сумами виплат за оренду саме Черкаська земля вважається найдорожчою в Україні.

Ексдепутат обласної ради Володимир Копійченко кілька років працював в одному із сільгосптовариств, де займався питаннями оренди землі.

– У країнах Західної Європи вартість землі доходить до 80 тисяч за гектар. Це перш за все великі аграрні країни, такі як Нідерланди, Бельгія, меншою мірою Німеччина. Ціна в Україні й на Черкащині зокрема – від 1,5  до 2, максимум до 3 тисяч за гектар. З відкриттям ринку землі в липні цього року пропозиція перевищить попит. Тому перші 2-3 роки ціна падатиме. Далі на ринок вийдуть великі юридичні особи з можливістю купувати до 10 тисяч гектарів. ціна почне зростати.

З Володимиром Копійченком погоджується бельгійський фермер Том Ван Гоі, який орендує землю в Золотоніському районі.

– Мені важко оперувати сумами в українській валюті, оскільки вона постійно девальвується. На початку ціна, зі зрозумілих причин упаде. Її вартість буде дешевою, аж ніяк не більшою кадастрової вартості. За моїми прогнозами це буде одна тисяча доларів за гектар.  І лише, коли перші покупці наповнять свій земельний банк, стабілізується судова система, сюди почнуть заходити справжні європейські покупці із справжньою ціною. Прогнозую, що з 2024 року вартість почне рости. Зараз ми платимо орендну плату по 140 доларів за гектар. Якщо банківські ставки в 4-5% у доларах збережуться, то, прогнозую, що до 2024 року ціна землі може зрости до 5 тисяч доларів за гектар саме в Черкаській області, де ми працюємо.  Зрозуміло, що в перші три роки всі намагатимуться купити якомога більш землі за якомога менші гроші. Наше підприємство попри розповсюджені страшилки, якраз не зацікавлене в продажі землі. Ми цінуємо стабільність. А стабільність нам приносить довгострокова оренда землі. 

Олександр Мегей із села Майданецького колишнього Тальнівського району впевнений, що справжні фермери землю не куплять.

– Кожен фермер, як фізична особа, перед купівлею повинен показати декларацію, яка засвідчить, що він має офіційні заробітки.  За такої умови я зможу купити два-три гектари, не більше. Інша справа наші київські депутати й скоробагатьки, які декларують мільйони доларів готівки. От вони й куплять. Я не розумію, чому юридичним особам дозволять купувати лише в 2024 році? Це вже відправлять на розбір шапок. Бо якби моє сільгосппідприємство «Лідер» отримало право купувати землю, ми би могли взяти кредит у банку й купити ту землю, яку зараз орендуємо. Бо маємо в оренді 1000 гектарів і утримуємо на них 800 голів великої рогатої худоби. При цьому сплачуємо 9 мільйонів податків і 10 мільйонів заробітної плати. А уявіть, якщо цю землю в нас заберуть? Скотину пущу під ніж, а люди залишаться без роботи і без засобів до існування.

Фермер Василь Курдус з села Чижівка Звенигородського району каже, що експерти не враховують фактор кліматичних змін.

– Вартість землі в перші роки стартує із 30 тисяч гривень за гектар. Далі можливий прогрес. До якої межі? Візьмемо середню прибутковість одного гектару в рік. Вийдемо на суму 300-500 доларів. Помножимо це на 10 років і матимемо суму 3000-5000 доларів. Думаю, це і буде вартість землі в 2024 році, коли її дозволять купляти юридичним особам.

Василь Олександрович застерігає від однієї непоміченої раніше небезпеки.

– Ця біда називається кліматичні зміни. Подивіться, що сталося минулого року в Одеській області! Страшна засуха знищила весь урожай. Друга половина літа виявилася засушливою і в Черкаській області. Дуже постраждав урожай кукурудзи. Кажуть, що Степ наступає на Лісостеп. Я не думаю, що можна говорити про наступ. На Звенигородщині, Тальнівщині Степ не пройшов, а промчався!  І я не знаю, де він зупинився. Тобто що я хочу сказати? Сільгоспвиробництво – величезний ризик. Можна, звісно, прогнозувати вартість землі. А можна подивитися на Одеську область. За Степом іде Напівпустеля. Це те, що може нас чекати в недалекому майбутньому.  І тоді всі розрахунку вартості землі виявляться нікчемним шматком паперу.

Із Курдусом повністю погоджується фермер Михайло Глийовий із села Лісове Звенигородського району.

– Якщо взяти 2018 і 2019 роки, то було багато оптимізму в сільгоспвиробників. Подекуди ціна доходила до 1,5-2 тисяч доларів за гектар. Усі рвалися купувати землю і мати прибутки. Але в 2020 сталася засуха. Повністю вигоріла кукурудза. Якщо й наступні роки будуть такими, то попит на землю різко зменшиться. Прибутки матимуть лише ті господарства, які мають можливості для поливу всієї площі. А таких в Україні небагато. Це можуть бути західні інвестори. Але надовго такого стану справ не вистачить. Підземні води вичерпаються й сільським господарством взагалі ніхто не захоче займатися. Цілком може дійти до такого, як було 20 років тому – землі лежали перелогами і ніхто не рвався їх обробляти. Тільки тоді в людей не було грошей, а зараз не буде вологи.   

Начальник відділу земельних ресурсів Тальнівської ОТГ Михайло Солошенко оцінює ринок української землі в 400 мільярдів доларів.

– Зрозуміло, що відразу ніхто таких грошей не дасть, – каже Михайло Іванович. – Продаватимуть землю ті, які ніяк не розраховують на неї. Найперше – асоціальні елементи. Їхню кількість оцінюю в 10%. Дл таких людей ціна в 15-20 тисяч гривень за гектар видається захмарною.  Далі – 30-50% – болото. Люди, для яких прийнятною є ціна від 1000 до 1200 доларів за гектар. Найстійкіші отримають найбільше. Але може виявитися, що земля таких людей опиниться десь посеред поля в оточенні інших пайовиків, які уже продали землю. Тоді навпаки її ціна впаде, бо ніхто не захоче обробляти шматок землі в оточенні  чужих ділянок.

Міський голова Кам’янки Володимир Тірон хоче спочатку інвентаризувати наявні в громаді землі.

– Перш ніж здавати в оренду треба інвентаризувати всю наявну землю. Бо в кожному селі є необлікована земля без кадастрового номера, яку однак, хтось обробляє й отримує прибуток. А це наше основне джерело надходжень. Напередодні відкриття ринку держава штучно занизила вартість землі, що теж є проблемою. Тому ми писатимемо в інститут землеустрою, а коли отримаємо точні дані щодо кількості землі, тоді формуватимемо ціну оренди.

Щодо вартості оренди землі за гектар, то найвищою вона є у таких районах Черкащини: Звенигородському (4786 грн), Катеринопільському (4593 грн), Драбівському (4564 грн) і Золотоніському (4548 грн), Корсунському (4335). Найнижча – в Черкаському (2685 грн), Шполянському (2835 грн), Кам’янському (3242), Смілянському (3324) та Канівському (3380) районах.

До теми:

Вартість одного гектару землі сільськогосподарського призначення в США становить 7 тисяч 500 доларів за гектар, у Канаді – 5600. У другій за потужністю сільськогосподарській країні світу Нідерландах – 81 тисяч 836 доларів. В Італії – 42 тисячі, Великобританії – 28 тисяч, Данії – 20 тисяч, Словенії й Польщі – від 10 до 15 тисяч, Латвії – 3,5, Румунії – 2,5 тисяч. Усі європейські країни є членами Євросоюзу.