«Ціни на картоплю цього року не буде»

Черкаський базар для мене розпочинається з бабок, які розклали продукти прямо на тротуарі навпроти зупинки «Вулиця Гоголя». Продають всяку всячину: найбільше – помідори й огірки. Помідори тут на будь-який смак – «сливки», червоні, жовті і навіть чорні.

– Беріть ось ці по 15, – каже бабуся в рожевому светрі. Дешевше вже не знайдете.

Дякую і йду в молочні ряди критого ринку.

– Вам для газети чи пробувати будете? – питає продавчиня сиру. – Значить записуйте: молоко – 20 гривень за літр, сир – 130 за кілограм, а сметана – 90. Взагалі-то я торгую по п’ятницям, – каже мені змовницьким голосом. – Якщо треба сиру – підходьте.

У м’ясних рядах більше чоловіків. Але я підходжу до жінки.

– Свинина йде від 110 до 130 гривень за кілограм. Там далі – телятина. Вона дорога. Он той шматок  без кістки – 180 гривень. З кісткою – лише 130.

Тут же поруч і продавці сала.

– Ось цей шматочок віддам по 250 гривень, – каже тітка з фарбованим темним волоссям. Біля коренів видно сивину, що пробивається.

– А чого ж так дорого? – дивуюся.

– Бо це бочок – найкраще сало. Його на свині 2-3 кілограми не більше. А дешеве он, – показує рукою. – Воно від 120 гривень.

На вході до овочевого ринку жінка продає виноград різних сортів – аж очі розбігаються. Ціна для всіх сортів однакова – 65 гривень. Якщо пройти трохи далі, то кишмиш можна знайти по 40 гривень. Чорний, сорту «Наталія» – по 50.

Малини майже немає. Бачу одну тітоньку, яка продає в лотку по 80 гривень за кілограм. Зате на базарі з’явилися яблука. Вони свіжі, апетитні і натерті до блиску. Ціна не надто дешева – від 18 до 23 гривень. За таку ж ціну продають і сливи.

– Беріть часничок, – рекламує сивочолий дядько. 70 гривень за кілограм. Зате такий твердий, що зуби можна зламати. Ось попробуйте.

Від пропозиції скуштувати часничок відмовляюся й іду далі. Завжди любив роздивлятися мед різних сортів. Ціна стабільна – 150 гривень літрова банка. Там трохи більше кілограму.

Бабки продають домашні яйця.

– Десяток – 45 гривень. А будете брати два, то віддам по 40. Відмовляюся, бо в іншої бабки бачив по 35.

Нарешті підходжу до моїх улюблених баштанних. Ціни розчаровують. Кавун – 6 гривень. І це в розпал сезону. Диня теж дорога – 15 гривень за кілограм.

– Зате в мене найдобріші кавуни, – переконує продавець. – Я знаю, як їх вибирати.

Кажу, що що вчора у «Великій кишені» купив кавуна по 4,50 за кілограм і відходжу. Потім згадую, що в «Деликаті» продавали і по 3,50 грн.

В останню чергу заходжу на олійний ряд. Попри близький сезон збору соняшнику й очікування рекордного врожаю тут ціни й не думають падати. Дядько продає олію від 53 до 56 гривень за літр. Поруч торгують жінки передпенсійного віку.

– У мене олія від 50 до 53, – каже одна. – А де ви бачили по 56? – питає.

Показую на дядька.

На виході зустрічаю бабусю з пучком кропу. Даю 5 гривень, а від кропу відмовляюся. Вона довго дякує. 

– Ціни на картоплю цього року не буде, – скаржиться фермер із села Майданецьке Звенигородського району Ігор Рейнюк. – Зараз відпускаємо з поля картоплю по 3-3,50 гривні за кіло. А на базарі в Тальному її продають по 7 гривень. Моркву, капусту, буряк ще не копаємо. Але зараз на оптовому ринку в Копанях Херсонської області її продають по 4,50 грн за кілограм. Тобто черкаська ціна в 13 гривень недовго протримається. Прогнозую, що цього року ціни на городину будуть низькими  або дуже низькими. Якщо, звісно, перекупники не захочуть заробити більше, ніж виробники. Тоді може ціна залишиться високою.

А от ціни на м'ясо вже найближчим часом можуть вирости. Нині свинину в живій вазі купують уже по 49-50 грн за кілограм. 

 

Ціни на Центральному ринку Черкас

Овочі і фрукти

Помідори – 15-20

Огірки – 10

Виноград – 40-65

Кукурудза солодка – 4-5

Морква – 12-13

Буряк – 13-15

Яблука – 18-23

Малина – 80

Часник – 60-70

Петрушка – 5 за пучок

Кріп – 5 за пучок

Кабачок – 5 грн

Картопля 7-8 грн

Цибуля – 15

Баклажани – 15

Сливи – 20-22

Перець – 15

Перець великий червоний – 35

Кавун – 6

Диня – 15

Горіхи цілі минулорічні – 25 грн.

М’ясо та яйця

Свинина – 110-130

Телятина – 130-180  

Яйця – 35-45

Молочні продукти

Молоко – 20

Сир – 130

Сметана – 90

Мед – 150 за літр

Олія – 50-56