Menu

Поки місто погрузає у валютних кредитах, посадовці вирішують, хто ж обігріватиме черкащан Рекомендуємо

Поки місто погрузає у валютних кредитах, посадовці вирішують, хто ж обігріватиме черкащан

Секретар Черкаської міської ради Олександр Радуцький запевняє: якщо раніше кредитний рейтинг нашого міста оцінювався як достатня кредитоспроможність позичальника, то сьогодні – як низька кредитоспроможність. 

Посадовець переконує: треба рятувати комунальне підприємство «Черкаситеплокомуненерго» від боргової ями,  і зробити його єдиним надавачем послуг теплопостачання у місті. Міський голова Сергій Одарич переконаний, через залежність «Черкаситеплокомунерего» від газу усіх споживачів необхідно перевести на «Черкаську ТЕЦ».

– Така метаморфоза із кредитним рейтингом нашого міста відбулася буквально протягом шести останніх років. Черкаси так набралися валютних кредитів, що банки просто бояться мати з нами справу, – констатував секретар Черкаської міськради Олександр Радуцький. – Наприкінці лютого депутати Черкаської міськради звернулися до керівництва Європейського банку реконструкції та розвитку з проханням надати на два роки кредитні канікули нашому комунальному підприємству «Черкаситеплокомуненерго». Нам відповіли, що ще в липні 2014 року Черкасам було запропоновано провести реструктуризацію боргу, однак згідно з умовами, які нам пропонує банк, ми переплатимо по взятих кредитних зобов’язаннях близько 3 млн. грн. Цього робити не можна.

Олександр Радуцький стверджує: протягом останніх років «Черкаситеплокомуненерго» свідомо доводять до банкрутства. На підтвердження своїх переконань посадовець розповідає, що керівництво міста і підприємства віддає абонентів «Черкаситеплокомуненерго» на обслуговування ТЕЦ, а роботу котелень комунального підприємства зупиняють. Так, для прикладу, 2008 року «Черкаситеплокомуненерго» надавало послуг на суму 30 млн 120 тис. грн на рік, а Черкаська ТЕЦ на 9 млн 705 тис. грн. Того ж року підприємство з дозволу міста і взяло валютний кредит. 2014 року Черкаська ТЕЦ надала послуг на суму 18 млн 897 тис. грн, а «Черкаситеплокомуненерго» — на 22 млн 940 тис. грн. Цього ж року, зі слів Олександра Радуцького, сума наданих цими підприємствами послуг практично зрівнялася. Окрім того, згідно із затвердженими минулого тижня Національною комісією тарифами, послуги «Черкаситеплокомуненерго» тепер будуть дорожчими, адже в тариф цього підприємства закладено інвестиційну складову. Так, якщо до 1 квітня 2015 року обігрів квартири площею 50 м2 обидвома черкаськими підприємствами-надавачами теплоенергії коштував приблизно однаково, то з 1 квітня «Черкаситеплокомуненерго» надаватиме цю послугу на 50 грн дорожче. Адже вартість однієї гігакалорії теплоенергії, виробленої комунальним підприємством, коштує на 100 гривень дорожче. Тож, на думку Олександра Радуцького, єдиний шлях для порятунку комунального підприємства із боргової ями – це зробити його єдиним надавачем послуг теплопостачання у нашому місті.

Тим часом міський голова Сергій Одарич запевняє: гігакалорія тепла, виготовлена на Черкаській ТЕЦ, з першого квітня коштує 512 грн, а вартість гігакалорії тепло енергії, виготовленої на «Черкаситеплокомуненерго»  становить 601 грн. Далі розрив вартості тепло енергії, виготовленої цими підприємствами, збільшуватиметься, адже збільшуватиметься і ціна на газ. Тож, на думку міського голови, місто дедалі більше об’єктів переводитиме на обігрів «Черкаською ТЕЦ», бо на цьому підприємстві теплова енергія створюється завдяки вугіллю, тоді як «Черкаситеплокомуненерго» використовує газ.

–  Ми знали, що рано чи пізно настане час, коли держава припинить дотації на вироблення тепла. Вирівнювання тарифів розпочалося не вчора, а три роки тому. Розуміючи, що виготовлення теплоенергії на «Черкаській ТЕЦ» дешевше, ми почали переводити бюджетні установи на споживання теплоенергії від цього підприємства. Протягом лише одного року ми збільшили споживання теплоенергії від цього підприємства на 24%, здешевивши цю послугу для міських шкіл, поліклінік та лікарень, - розповів Сергій Одарич.

Тож мер має намір і надалі переводити місто на споживання теплоенергії від цього підприємства. Адже газ і далі дорожчатиме.

У цьому конфлікті інтересів Черкаси мають усі шанси втратити комунальне підприємство, на якому висить багатомільйонний валютний борг, а черкащани отримати високий тариф на тепло. Створивши монополіста на постачання теплоенергії, міська влада поставить усе місто в залежність від його тарифів.

вгору