Дифтерія наступає: поки немає епідемії і паніки, робіть щеплення

Тільки-но вляглися пристрасті по кору, як з’явилась нова загроза – дифтерія. Востаннє в Україні дифтерія лютувала з 1991-го до 1998-го року. З 20 тисяч хворих 696 померли. До епідемії рівень вакцинації впав із 95 до 80%. Цього було достатньо, щоб трапилося стільки смертей. Цього року в Черкасах і області випадків дифтерії, на щастя, не було зареєстровано. Однак медики все ж закликають робити щеплення.

У Черкаській області в 90-ті роки на дифтерію захворіло 317 людей

У Черкаській області в 90-ті роки на дифтерію захворіло 317 людей

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі. Серед його симптомів — біль у горлі, підвищена температура, лихоманка, набряк слизової оболонки ротоглотки, наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу, набряк шиї, збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів. До дії дифтерійного токсину чутливі практично всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.

Востаннє випадки дифтерії на Черкащині фіксували наприкінці 90-х – початку 2000-их років.

– Пам’ятаю, як на початку 2000-их років від дифтерії померла студентка, – пригадав директор департаменту охорони здоров’я і медичних послуг Черкаської міської ради Олег Стадник. – Це повторюється, коли падає колективний імунітет, коли активна антивакцинальна кампанія, коли люди ведуться на те, щоб не щепитися, а держава в період пертурбацій у МОЗ, як нині, втрачає час для замовлення й закупівлі життєвоважливих вакцин згідно з календарем. У нас були роки постмайданного періоду, коли воювали з Раїсою Богатирьовою, закривали Харківську фабрику імунологічних препаратів, і Україна виявилась обеззброєною проти потреби у великій кількості вакцини. Так, із 2014-2017 роки був період коли ми мали вакцин згідно з обов’язковим календарем щеплень 20% від потреби. Нині маємо вакцину, закуплену ще за часів, коли МОЗ очолювала Супрун.

За інформацією, наданою Офісом підтримки регіональних комунікацій трансформації системи охорони здоров’я, в Черкаській області рівень охоплення щепленнями складає 69,1%. Щодо вакцинації дітей до одного року, то Черкащина і тут має недостатні 74,6%.

- Вакцини в нас достатньо – і для дорослих, і для дітей. Так, на сьогодні є 16208 вакцин АКДП для малечі до року та 96450 вакцин АДПМ для дорослих. Днями область отримала 14400 доз комбінованої вакцини АКДП (дифтерія, гепатит В, гемофільна інфекція, кашлюк, правець), - інформує заступник начальника відділу організації надання медичної допомоги дорослому населенню, матерям та дітям управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Людмила Стрелкова.

Тож лікарі радять не чекати, доки хвороба прийде в область, і вже робити щеплення.

- Найпростіше - погортайте свої амбулаторні книжки, аби подивитися календар щеплень. Якщо ви не маєте такої картки, зверніться в приватні лабораторії і проведіть імунний аналіз на наявність антитіл до дифтерії (приблизна вартість такого дослідження 250 грн). У будь-якому кабінеті щеплень після консультації сімейного лікаря і вердикту, що ви не маєте протипоказів для щеплення, можна вакцинуватися. Інформація про щеплення залишиться або в електронній картці, або ви самі зафіксуєте цю інформацію й на наступні десять років ви будете захищені від дифтерії і правця, адже вакцина у частині профілактики йде у зв’язці з правцем, тобто це дифтерійно-правцевий абсорбований анатоксин,- пояснює Олег Стадник. – Поки вона є в наявності і поки не піднялася паніка, це можна зробити. Боюся, що може бути хаос, усі кинуться в один тиждень реалізовувати те, що можна було зробити роками раніше.

У Черкасах зробити щеплення від дифтерії можна безкоштовно в поліклініках. За словами Олега Стадника, там є близько 13 тисяч доз  вакцини АДПМ. Ще близько 4 тисячі доз вакцин є у дитячих поліклініках. Також у аптеках у наявності є вакцини проти дифтерії іншого виробника. Тож місто наразі готове провести щеплення усім бажаючим.

За словами Олега Стадника, з сироваткою для лікування вже складніше. У Черкаській обласній інфекційній лікарні в запасі є вісім флаконів антитоксину від дифтерії.