Menu

Володимир Казмірук: «Гіпертонічну хворобу формує стиль життя» Рекомендуємо

Володимир Казмірук: «Гіпертонічну хворобу формує стиль життя»

Головний позаштатний терапевт ГУ охорони здоров'я та медицини катастроф, заслужений лікар України, кандидат медичних наук розповів «Вечірці», що може провокувати гіпертонію, та чому, аби позбутися підвищеного тиску, слід лікувати нирки.

– Серцево-судинні захворювання – на першому місці по смертності в області. Від яких хвороб найчастіше помирають?
– Інсульти, інфаркти, порушення ритму у вигляді шлуночкових тахікардій лежать в основі раптових смертей, які є сьогодні досить розповсюдженими. У більшості країн Європи гостра серцева патологія на першому місці по смертності, а в нас на перше місце виходить ішемічна хвороба серця. У структурі загальної смертності серцево-судинна займає близько 66,3%. Це кричуща цифра.
36% пацієнтів у Черкаській області мають артеріальну гіпертензію, це близько 460 тисяч, і майже кожен третій пацієнт із підвищеним тиском. У Черкасах цей відсоток становить 32, це близько 98 тисяч – теж кожен третій.

– Чи є надія на покращення статистики?
– Зменшилася смертність від інсультів і інфарктів у людей працездатного віку. Це свідчить про те, що вони більше борються за своє життя. Вони отримують гроші, мають матеріальні статки, які дають можливість утримувати сім'ю. У європейських країнах матеріальний стан формує моду на здоров'я, а наше населення не готове сприйняти варіант здорового способу життя. Ми перебуваємо в стресі, який нам формує держава. А хронічний стрес – то і є основний фактор, який сприяє серцево-судинним патологіям.

 – Чи помолодшав діагноз «гіпертонія»?
– Звичайно, з віком тиск збільшується. Якщо взяти дітей, то в них 0,1-1% розповсюдження артеріальної гіпертонії. У підлітковому віці він сягає 4-8%. Але з віком, як тільки ми підійшли до 70 років, близько 70% пацієнтів мають артеріальну гіпертензію.

– Ваш наймолодший пацієнт?
– Був у мене шестирічний хлопчик, якого привели батьки. У дитини була гіпертензія вторинного похо-дження. Була проблема з наднирниками. Зробили комп'ютерну томографію, дитину прооперували й позбулися проблеми. Коли в молодому віці з'являється артеріальна гіпертензія, це завжди хвороба вторинного походження. Тому слід шукати ці причини й усувати їх.

– Які хвороби провокують гіпертонію?
– До підвищення тиску, при первинній гіпертонії, призводять фактори, які формуються способом життя, а при вторинних гіпертензіях на першому місці хвороби нирок. На другому – ендокринні хвороби. Далі йдуть неврологічні захворювання. Є гемодинамічні гіпертензії, зумовлені током крові, судинами, які мають склеротичні зміни, дисплазії, які призводять до звуження судин, ураження судин нирок.

– Чи є генетична схильність до гіпертонії?
– Спадковість – один із факторів упливу на розвиток серцево-судинних захворювань. Вони можуть передатися нащадкам, але нащадки можуть і відійти від цього тягара за рахунок певного ставлення до свого життя. Ку-ріння, алкоголь, малорухливий спосіб життя, ожиріння, неправильне харчування – це все впливає на розвиток гіпертонічної хвороби. Дієта, обмеження вживання солі, рухливий спосіб життя, контроль ваги тіла, не менше 40 хвилин зарядки на свіжому повітрі – це повноцінне, здорове, активне життя.

 

вгору