Menu

До Дня боротьби з раковими захворюваннями в Черкасах розвінчують міфи

  • Автор  vechirka.ua
До Дня боротьби з раковими захворюваннями в Черкасах розвінчують міфи

Міжнародний день боротьби з раком відзначається 4 лютого. Таке свято з’явилося з ініціативи Міжнародного протиракового союзу. Основне завдання – спростувати міфи і помилки про цю хворобу.

МІФ No 1: «МИ не повинні говорити про рак»

ПРАВДА: говорити про рак дійсно важко. Але відкритість, поінформованість та відвертість в цій темі роблять боротьбу з хворобою простішою як на особистому, так і на суспільному та політичному рівнях.

 Недостатність інформації про захворювання, методах його діагностики та лікування ставлять під загрозу здоровя та життя людей. Бо якщо здорові люди не розуміють, що рання діагностика може врятувати їм життя, вони не проходять диспансеризацію. Якщо держава не ставить пріоритет стосовно раннього виявлення рака, то і ЗМІ, і державна пропаганда не працюють над вирішенням цієї проблеми. Задача держави – створити культуру піклування про своє здоровя в суспільстві.

 Профілактика неінфекційнних захворювань є базовою ознакою розвиненої держави та зрілого суспільства. Це основа економічного розвитку, екологічної стабільності та суспільного комфорта.

МІФ No 2: «У рака немає симптомів та ознак»

ПРАВДА: у багатьох видів рака є характерні ознаки та симптоми, котрі можут допомогти в ранній діагностиці захворювання.

 Поінформованість населення про ранні симптоми рака – запорука раннього виявлення пухлинного процеса. Якщо спільнота знає, що у рака є симптоми та ознаки, громадяни насторожено ставляться до свого здоровья. Успішна робота в цьому напрямку – це не просто зниження стадії виявлення рака, а передусім, на кінцевий рахунок - зниження смертності від онкологічних захворювань.

 В країнах, що розвиваються, низький рівень ранньої діагностики повязаний також з нестачею лікарів-спеціалістів та низькою онконасторогою лікарів первинної ланки.

МІФ No 3: «Нічого не можна зробити проти рака»

ПРАВДА: існує багато способів боротьби з раком на особистому, суспільному та політичному рівнях. Третину найбільш поширених видів рака можно попередити.

 Суспільство повинно знати про фактори підвищеного ризику виникнення онкологічних захворювань. Боротьба з тютюнопалінням, алкогольною залежністю, пропаганда зайнять спортом та здоровий спосіб харчування можуть знизити рівень шкідливих факторів, та, відповідно, знизити також рівень захворюваності на рак.

 На прикладі розвинених країн доведено, що ефективна профілактика ракових захворювань вигідна як в економічному, так і в соціальному плані. Здорове суспільство починаеться з національного плана боротьби з раком.

 Окрім того, існує вакцинація від онкогених вірусів, здатна знизити розповсюдженість деяких видів рака. Програма вакцинації від папілома-віруса людини та проти гепатита B повинні бути включені в національні календарі щеплень.

МІФ No 4: «У мене немає права на лікування рака»

ПРАВДА: кожний має право на своєчасну діагностику та сучасне та ефективне лікування онкологічного захворювання. Без страждань, складностей та приниження.

 Рак – це не тільки питання здоровя. Це проблема економічного, соціального статуса та питання захисту прав людини. Нерівна доступність до лікування онкології – суттєва перепона на шляху до справедливого, рівноправного суспільства. Особливо гостра проблема нерівенства в країнах з економікою, що розвивається. Рівне право на життя та боротьбу за життя проти рака повинно бути у всіх без винятку незалежно від рівня достатку та соціального статуса. Це записано в Декларації прав людини, і всі країни мають оберігати та виконувати цю норму.                         

Рекомендації від UICC: www.worldcancerday.org/sites/wcd/files/atoms/files/WCD2014_SocialMedia_Guide_131212.pdf

Адрес заходу у FB:     https://www.facebook.com/worldcancerday

вгору