Menu

Драмтеатр засипає снігом і заливає дощем - фоторепортаж Рекомендуємо

  • Автор  Сергій Халупінський
Драмтеатр засипає снігом і заливає дощем - фоторепортаж

Відновлення згорілого приміщення обласного драмтеатру знову відкладається через брак коштів: гроші, виділені наприкінці минулого року Кабміном, довелося повернути до Державного бюджету. Чиновники просто не встигли їх освоїти. Тепер вони клопочуть перед урядом про виділення невикористаних коштів на реконструкцію драмтеатру. Як довго триватиме процес вибивання коштів, не береться припускати ніхто. А поки обласні чиновники намагаються порозумітися з урядовими, приміщення театру продовжує руйнуватися під впливом негоди. Чергування морозів і відлиг у поєднанні з чиновничим безсиллям і байдужістю лише прискорюють цей процес.

Головна драма драмтеатру стала лакмусом на профпридатність для багатьох, насамперед, чиновників. Глядацька зала ще догорала, а шокованій громадськості вже обіцяли швидке встановлення причин трагедії та винних. Обіцяли оперативно підрахувати суму, необхідну для відновлення приміщення, скинутися всім миром, витрусити Держбюджет й приступити до робіт. Максимум до нового року обіцяли встановити тимчасове перекриття над глядацькою залою, аби опади та морози не зробили того, що не доробив вогонь.

Відтоді минуло майже півроку, а «титанічних» зусиль влади вистачило лише на те, щоб розібрати завали на згарищі, а також виготовити проектно-кошторисну документацію на «першочергові заходи». При цьому влада вже умудрилася витратити щонайменше півтора мільйона гривень. Загальну ж вартість реконструкції приміщення драмтеатру, а разом з ним і Театральної площі, чиновники оцінили у 142 мільйона.

Ні остаточних причин пожежі, ні винних, ні тимчасового перекриття громадськість до сьогодні не побачила: причини й винні встановлюються, а перекриття взагалі виявилося непотрібним. Тепер чиновники говорять, що жодна тимчасова конструкція над глядацькою залою не витримає навантажень опадів, тож і кошти на її спорудження були б марно витраченими.

Нині ж в драмтеатрі тривають… снігоприбиральні роботи, а також демонтується пошкоджена в пожежі цегляна кладка. При цьому Владислав Мамчур, директор ТОВ «Арсенал» (підрядна організація, що здійснює відновлювальні роботи в драмтеатрі) каже, що ці роботи тривають, незважаючи на відсутність фінансування. Втім, за його словами, якби чиновники різних рівнів в останні дні грудня знайшли спільну мову в бюджетних питаннях, протягом місяця над глядацькою залою вже стояв би капітальний дах.

Минулої середи за провал фінансування відновлювальних робіт у 2015 році на прес-конференції виправдовувався заступник голови облдержадміністрації Віталій Коваль, а також заступник директора департаменту капітального будівництва облдержадміністрації Віталій Полтавець. Вони в один голос переконували, що 16,4 мільйона гривень, що надійшли з резервного фонду Держбюджету за проектом на першочергові заходи, було неможливо використати до кінця бюджетного року.

— Лише 24 грудня 2015 року на наш рахунок надійшли кошти. Уявіть собі, на освоєння 16,4 мільйона гривень підряднику було дано усього шість днів. На жаль, за такий короткий термін не було ні можливості їх освоїти, ні провести відповідні роботи. Ми запропонували зробити аванс перехідним, але не змогли знайти домовленості з казначейською службою. Сума авансу приблизно 4,5 мільйона гривень. Він би дав можливість накрити драмтеатр, щоб уникнути впливу опадів. На жаль, за ці шість днів ми змогли використати лише півмільйона гривень. Решту, відповідно до бюджетного законодавства, ми повернули до Державного бюджету, — зокрема, заявив Віталій Полтавець і додав. — Ми знову направили на Кабінет Міністрів звернення про надання коштів на ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації. Це ті ж 16,4 мільйона гривень за виключенням півмільйона, які були використані у 2015 році. Також ми направили звернення на надання коштів на повну реконструкцію драмтеатру.

Відповідальність за те, що область не змогла використати виділені кошти хоча б на зведення перекриття, чиновники з ОДА переклали на управління Держаказначейства.

— Нам не вдалося досягти порозуміння і компромісу з обласним казначейством. Варіант був і цього достатньо було б, аби накрити театр. Звісно, ніхто не може використовувати кошти без казначейства, тож ми вимушені були повернути кошти. У листі до Кабінету Міністрів ми пояснили, чому не змогли використати кошти й просимо найближчим часом повернути ці 16 мільйонів, — розповів Віталій Коваль.

Незважаючи на провал першої спроби використати кошти Держбюджету на відновлення згорілого приміщення, Віталій Коваль не втрачає оптимізму. Він сподівається, що найближчим часом уряд таки поверне невикористані гроші управлінню капітального будівництва й навесні театр буде з дахом. От тільки обіцянкам чиновників самі театрали й громадськість вірять дедалі менше.

вгору