Menu

Черкащина вже з грошима Рекомендуємо

Черкащина вже з грошима

Минулого тижня Черкащина приймала бюджети на 2015 рік. Головний фінансовий документ затвердили ради практично усіх рівнів від обласної до районних. Значна частина депутатів переконана: децентралізація влади по суті перетворилася на перекладання проблем з хворої голови на здорову. Адже розподілити податки, які держава дозволила збирати місцевій владі, між видатками, які центральна влада переклала на них, буде дуже важко.

Черкащина зубожіла?

Формування обласного кошторису на 2015 рік відбувалося вже за новим бюджетним законодавством. Так, замість 25% податку на доходи фізичних осіб до обласного бюджету тепер надходитиме 15%. Це зменшує доходи на 158 млн грн. Натомість областям дали 10% податку на прибуток підприємств приватного сектору. Це додасть 32,5 млн грн. Збільшила держава з 10 до 55% кількість надходжень від екологічного податку, від нього до обласного бюджету прогнозовано надійде 28 млн грн. За рахунок цього податку необхідно утримувати ветеринарну медицину, яку області передають з держбюджету, та інші видатки. Освітні, медичні заклади та ПТУ будуть фінансуватися субвенціями з держбюджету.

— У бюджеті області на 2015 рік найбільші видатки заплановані на галузь охорони здоров’я –  610,3 млн грн. На другому місці за обсягами фінансування освіта – 421,3 млн грн. На соцзахист та соцзабезпечення виділяється 114,2 млн грн. Культура і мистецтво отримають 49 мільйонів бюджетних коштів, фізкультура і спорт – 15,9 млн грн. На держуправління планується витратити 5,3 млн грн, на інші видатки – 46,7 млн. грн, — розповіла депутатам директор Департаменту фінансів облдержадміністрації Наталія Кравченко.

Депутат Черкаської облради та її колишній голова Володимир Гресь зауважив, що Черкащина стала біднішою у 2,5 рази. Водночас Любов Майборода запропонувала зменшити видатки на утримання АТП.  

- Я хочу звернути увагу на діяльність комунального автотранспортного підприємства, на яке обласна рада спрямовує 800 тис. грн. для перевезення чиновників облради, 1 млн грн. – облдержадміністрації та 500 тис. грн. на перевезення переселенців за тарифами, які втричі перевищують показники транспортних підприємств, які працюють у нас на Черкащині. Це підприємство слід ліквідувати чи зробити його госпрозрахунковим, або ж ці послуги замовляти у інших перевізників у рази дешевше, — звернулася до колег депутат Черкаської облради Любов Майборода.

«Батьківщинівці» в облраді, хоч і голосували за бюджет, однак переконані – децентралізації, про яку говорить уряд, на ділі немає:

- Минулого року місцевим бюджетам з центрального було відведено 126 млд гривень, а цього 104, — резюмував голова фракції «Батьківщина» у облраді Анатолій Бондаренко.

 Спочатку зарплати, а ремонти потім

—   Нам на цей рік не вистачить зарплати на два з половиною місяці. Я розумію, що кожного року виникає подібна ситуація, і держава врешті перекриває дефіцит. Однак ми ж не знаємо, як складеться ситуація цьогоріч. В країні війна, — бідкалася керівник одного з бюджетних закладів Черкас.

Врешті виявилося, що такий заклад не один і міська рада отримала десятки листів від колективів бюджетних установ із проханням не приймати бюджет із дефіцитом. В умовах тотального росту цін та незмінним розміром заробітної плати відсутність в бюджеті міста грошей на кілька місяців зарплати працівникам бюджетної галузі занепокоїла тисячі черкащан. Тож Черкаська міськрада таки знайшла гроші на зароблене.

—  Мер намагався схилити депутатів проголосувати за те, аби бюджет 2015 року для Черкас мав традиційний дефіцит на зарплати бюджетникам. А гроші спрямувати до бюджету розвитку. Та депутати пристали на бік здорового глузду. У країні, де йде війна, не можна так ризикувати. Адже якби ці гроші не віднайшли на місцевому рівні, невідомо, коли б держава забезпечила виплати вчителям та лікарям, — прокоментував бюджетний конфлікт у Черкаській міськраді її секретар Олександр Радуцький. — Я задоволений, що бюджет ухвалили, врахувавши потреби лікарів та вчителів – передбачили більше 40 млн. грн. на їхні заробітні плати.

Дехто із депутатів прагнення мера спрямувати міські гроші не на зарплати, а в бюджет розвитку пояснює тим, що міський голова вже готується до виборів, а ремонт доріг до них був би доречним. Сам же Сергій Одарич називає «розтринькуванням бюджету» рішення щодо перерозподілу коштів міської казни на зарплати бюджетників.

— Міськрада віддала 40 млн «міських» гривень на покриття зобов’язань уряду. Мені довелося працювати з міськими радами трьох різних скликань. До цього не було жодного випадку, щоб депутати віддавали державі «на шару» гроші. І жодного року бюджетники не залишалися без зарплати! Ми завжди примушували державу розраховуватися, — так прокоментував прийняття бюджету міський голова Черкас Сергій Одарич.  — Місто залишиться без тротуарів, доріг. Таку ціну всі містяни заплатять за бажання кількох десятків депутатів позайматись популізмом

Що в обласному гаманці:

3 млрд 123 млн 192 тис. грн

Що в гаманці Черкас:

1 млрд 290 млн 366,043 тис. грн

вгору