Menu

Бюджет на межі дефолту? Грошей не вистачає на медикаменти, зарплати і пенсії

Бюджет на межі дефолту? Грошей не вистачає на медикаменти, зарплати і пенсії

В Уманських дитсадках діти не отримують молока та м’яса, у Свидівку Черкаського району не можуть провести вуличне освітлення, а в Каневі вперше за 10 років не виплатили премії вчителям. В області покривають захищені статті видатків, а от на незахищені статті грошей не дають. На тлі перших за кілька років затримок виплат допомоги на дітей та пенсій, ситуація виглядає не дуже оптимістично.

Проблема із проплатою рахунків, як і по всій Україні, існує і в Черкасах, але вона не така катастрофічна, як було два тижні тому, коли борг становив 30 млн. грн, вважає директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради Наталія Джуган.

- Нині це не першочергові потреби Черкас, це не заробітна плата, не харчування, ні медикаменти, ні енергоносії, це утримання бюджетних установ – освітлення, прибирання, вивезення сміття, а також видатки бюджету розвитку, – пояснила Наталія Джуган.

Згідно з результатами опитування українських міст, проведеного Асоціацією міст України серед своїх членів, у жовтні Держказначейство заблокувало майже 1,6 млрд грн коштів місцевих бюджетів.

- У всіх містах незалежно від категорії (обласного чи районного значення) та регіону блокуються всі незахищені статті витрат. По деяким населеним пунктам тривалість затримок досягла 150 календарних днів. Таким чином, склалася парадоксальна ситуація, коли навіть міста, які в умовах гострого дефіциту місцевих бюджетів знайшли кошти на хоч якесь фінансування ЖКГ, дорожнього господарства, утримання бюджетних установ, не можуть ними скористатися, оскільки Держказначейство не пропускає ці кошти для здійснення необхідних проплат, - констатує експерт з питань бюджету Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Причиною затримок депутат Черкаської обласної ради Наталія Старікова називає те, що в бюджеті є кошти, але їх використовують не за призначенням, не по потрібних напрямках.

- Створене управління доходів і видатків використовує кошти не за призначенням. Є 69 млрд. державного боргу, у Пенсійному фонді – 50-70 млрд. боргу. До уваги варто брати й складну економічну ситуацію. Якщо вони розводять руками й кажуть, що немає коштів у державі, то потрібно їхати в Київ і переконувати, що ситуацію варто змінювати.

Експерти відзначають, що одна з причин браку коштів на єдиному казначейському рахунку - завищені макропрогнози, які уряд заклав у держбюджет - 2013 і тепер, як наслідок, недоотримує заплановані доходи.

вгору