Олександр Кокоба: «Удвічі більша зарплата патрульного поліцейського відповідала б його функціоналу»

21 вересня 2015 року в Черкасах розпочався набір до нової патрульної поліції. Фойє філармонії, де проходив відбір, тоді гуло як вулик. 30 осіб на місце, комісія, тестування, черга, хвилювання. Це престижно, зарплата достойна. Минуло п’ять років і… все змінилось. Як сьогодні працює патрульна поліція, які завдання виконує, яку зарплату отримує і як змінився правопорядок в області – про це та інше говоримо з начальником управління патрульної поліції в Черкаській області, капітаном поліції Олександром Кокобою.

 

- Найбільший некомплект поліцейських цього року був у Департаменті патрульної поліції — 3000 одиниць, або 16,2%. Пам'ятаю 2015 рік, конкурс до патрульної поліції, молодь з азартом ішла працювати в патрульну поліцію. Де це все ділося?

- Так, тоді був конкурс 30 людей на одне місце. Зарплата патрульного поліцейського у 2016 році становила 8000 грн, майже втричі вища за зарплату в міліції. Тоді це були гроші. Нині щомісяця до управління патрульної поліції подають документи близько 50 осіб, які потім проходять конкурсний відбір. Але лише близько 5 осіб проходить на службу в поліцію.

- На початку роботи патрульної поліції, а це 2016 рік, куди не глянь, скрізь курсували екіпажі патрульних. Куди поділись патрулі сьогодні?

- 2016 року на зміну заступало 20 екіпажів. На той момент ми обслуговували виключно місто Черкаси. Штат працівників тоді складав 250 осіб, майже всі авто – нові. Кількість викликів була мінімальною, тому був час і сили на патрулювання міста. За п’ять із половиною років ситуація змінилася кардинально: екіпажі завантажені викликами, некомплект по штату становить 89 осіб, а це 20%. Так, на сьогодні в штаті патрульної поліції 431 працівник усього, а по списку – 342 особи. До того ж, розширилась зона оперативного реагування: ми працюємо не тільки по місту Черкаси, але й на трасі Київ-Одеса, де є відокремлений взвод, патрулюємо акваторію Дніпра, забезпечуємо безпеку дорожнього руху, маємо роту тактико-оперативного реагування, яку задіюють на участь у масових заходах. Тобто наш штат «розсіявся» на більшу зону оперативного реагування. Сьогодні за добу в середньому на область задіяно 15-17 екіпажів, у Черкасах – 10-12 екіпажів. Автомобілі мають по 400-500 тисяч пробігу, вони ламаються, потрапляють у ДТП, винуватцями яких у 80% не є патрульні.

- Чи збільшилась кількість викликів до патрульної поліції з початку року? Скільки заяв і повідомлень через «102» щодня «адресують» вашій службі?

- Починаючи з січня цього року, кількість викликів щомісяця зростає. Так, за 2019 рік на лінію «102» для опрацювання підрозділом патрульної поліції надійшло 34178 викликів плюс майже 11244 адміністративних і кримінальних правопорушень зафіксували самі патрульні під час зміни. У 2020 році на лінію 102 надійшло 47325 викликів і 31912  виявили самі патрульні. За сім місяців цього року на лінію «102» надійшло 26771 викликів і 16304 виявили самі патрульні. За цей же період минулого року надійшло 27395 викликів і 17794 виявили самі патрульні. Загалом за добу підрозділ у середньому опрацьовує 150 завдань. Відповідно, за зміну, яка триває 12 годин, патрульний опрацьовує близько 75 завдань.

- За який час патруль має доїхати до місця події?

- Система опрацювання викликів побудована так: оператори лінії в головному управлінні Нацполіції отримують виклик, реєструють і вносять його в базу. А диспетчер управління нарядами в ГУНП визначає пріоритетність викликів, а це в першу чергу виклики, що пов’язані із загрозою життю й здоров'ю (стрілянина, розбій, повідомлення про вбивство, ДТП з потерпілими), враховує відстань патруля до місця події, орієнтуючись по карті геолокації. Таким чином, найближчий патруль направляють до місця правопорушення. Викликів може надходити набагато більше, ніж є на цей час вільних екіпажів, через це виклики, в залежності від категорії, "стають у чергу". Середній час прибуття екіпажу на виклик із моменту отримання виклику на планшет патрульного - 9 хвилин 36 секунд (минулого року - 8,18 секунд). Кожен виклик, який надійшов на 102, обов'язково буде опрацьований і на нього буде реакція. Середній час обслуговування події в 2021 році складає 42 хвилини 33 секунди (49 хвилин 46 секунд - минулого року).

- Середня зарплата в поліції становить лише 15 тисяч гривень, у 4-5 разів менше в порівнянні з НАБУ чи ДБР. Люди у вас не затримуються…

- Зарплата, тобто рівень грошового забезпечення патрульного поліцейського на сьогодні в Черкасах складає 11500 грн. Це особовий оклад, доплата за звання, вислугу років, специфічні умови несення служби і премія. Звичайно, удвічі вища зарплата відповідала б функціоналу патрульного поліцейського. Варто зазначити, що кожного року патрульні отримують матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових проблем та допомогу на оздоровлення. Поліцейські також мають можливість взяти житло в лізинг, отримати компенсацію за оренду житла та отримати безкоштовне обслуговування в медзакладах МВС.

- Скільки старих кадрів повернулося на службу до патрульної поліції?

- Близько 20 % колишніх працівників міліції, які працювали в ДАІ, дільничні, оперативні працівники, і навіть слідчий повернулися на роботу до патрульної поліції.

- Які дні, години найбільш завантажені, в які дні стається найбільше злочинів?

- Статистично пік завантаженості патрульних - із 12.00 до 19.00. Якщо розподілити за категоріями порушень, то на початку тижня, наприклад, фіксується найбільше порушень безпеки дорожнього руху, а у вихідні дні та вечірні години – трапляються конфлікти, бійки та інше.

- Автопарк патрульної поліції – це…

- Надійні Toyota Prius, Renault Duster, Renault Megane, Peugeot 301, 402, Mitsubishi Outlander, Škoda Rapid. Цього року ми отримали 5 нових авто. Загалом автомобілі використовують достатню кількість пального за зміну.

Так, наприклад, розхід бензину А-95 на місяць становить у середньому 11-12 тонн, дизпалива - тонна-півтори.

- Скільки триває зміна патрульного?

- Графік роботи такий: ніч/ніч - із 19.00 - 7.00, два дні вихідних, день/день - із 7.00 до 19.00. У період посиленого варіанту несення служби, як от День незалежності, коли по місту відбувалося близько 30 заходів, поліцейський виходить на службу частіше. І в той час коли інші відпочивають, ми посилено працюємо.

- Як екіпірований поліцейський? Як часто доводилось застосовувати зброю?

- Екіпірування патрульного складається з уніформи, спецзасобів: кайданок, гумового кийка, засобу сльозогінно-дратівливої дії, бронежилету й табельної вогнепальної зброї – Форт-17. Рота тактико-оперативного реагування заступає на зміну з додатковою автоматичною зброєю. Тричі нашим співробітникам доводилося застосовувати й використовувати зброю. В Умані двічі під час переслідування авто до зупинки ТЗ та в Черкасах співробітниця патрульної поліції використовувала зброю при переслідуванні квартирних злодіїв.

- Скільки дівчат служить у патрульній поліції? Який середній вік патрульного?

- Середній вік патрульного поліцейського – від 25 до 30 років. У патрульній поліції несуть службу 50 дівчат. На службу до патрульної поліції можуть іти громадяни віком від 18 до 40 років.

- У Черкасах регулярно уганяють елітні авта. Скільки викрадених авт знайдено?

- За останній рік-півтора ситуація з викраденнями автомобілів кардинально виправилась. За останній рік майже не було викрадень автівок елітного класу, як це було у 2018, 2019 і першої половини 2020-го року, коли за тиждень в середньому викрадали мінімум одну автівку елітного класу. Потерпілі були не останніми людьми в місті. Викраденнями займалась організована група, деякі члени якої затримані. Тому такі виклики сьогодні є рідкістю. Так, лідерами з викрадення лишаються мотоцикли, скутери, мопеди, ВАЗи.

- Період карантину, коли були відмінені масові заходи, трішки розвантажив вас, так?

- Було затишшя. Однак ми в цей період не розслаблялись: акцентували увагу на дотриманні карантинних заходів, перевірці об'єктів господарювання, роботі перевізників.

- Чи маєте ви особисто штрафи за перевищення швидкості або інші штрафи?

- Поки що, за час роботи в поліції, штрафів не було. Намагаюсь відповідально ставитись до дотримання правил дорожнього руху. Років десять тому зупиняли, виписували штраф. Чи то за перевищення швидкості, чи то за перетин суцільної. Зараз уже і не пригадаю.

- Яку літературу читає начальник патрульної поліції області?

- Останнім часом і систематично читаю законодавство. Адже воно в нас радикально змінюється. Для душі – щось історичне.

- Окрім роботи, чим ще живе Олександр Кокоба? Ваші захоплення і хобі?

- Родина, робота, спорт, цим і живу... («Ооо… - дивиться на фото сина й дружини на робочому столі. - Треба замінить фото, бо син уже доросліший» – Ред.).

- У вас крутий номер жетона, 1888. Улюблена цифра?

- Так співпало, я витягнув саме цей номер. На початку роботи, ще в Києві, коли я був командиром роти, нам принесли ящик жетонів на весь особовий склад. Ми витягали, кому який подобається.

Під кінець інтерв’ю фотографую і продовжую бесіду з Олександром Кокобою. Він надто серйозний і зосереджений. Прошу його розслабитись і подумати про щось приємне. Він усміхається і відповідає: "Про відпустку".

Досьє

Кокоба Олександр Миколайович

Народився 14 серпня 1987 року у місті Обухів Київської області.

Освіта – повна вища, у 2017 році закінчив Національну академію внутрішніх справ.

У 2009 році закінчив Національний транспортний університет.

Опісля працював в одному з банків.

З 2007 р. - спеціаліст відділу підтримки продажу Управління з обслуговування клієнтів Департаменту операційних технологій;

2010 - фахівець з аналізу ризиків  Департаменту ризик  менеджменту;

2011 - начальник Відділу з продажу цільового кредитування;

2014 - заступник начальника Регіонального управління з продажу  в Київському регіоні Регіонального управління з партнерського продажу.

Розпочинаючи з 2015 року служив в управлінні патрульної поліції у місті Києві на посаді командира роти.

Із середини 2016 року розпочав нести службу в управлінні патрульної поліції у місті Черкаси, на посаді заступника начальника. З 2017 року працює начальником управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції.