Menu

Обласна рада не змогла визначитися із своїм ставленням до конституційних змін Рекомендуємо

  • Автор  Сергій Халупінський
Обласна рада не змогла визначитися із своїм ставленням до конституційних змін

Відразу два звернення до Верховної Ради України та її спікера Володимира Гройсмана щодо конституційних змін розглянула Черкаська обласна рада. Одним передбачалося підтримати зміни до Конституції, іншим навпаки закликати не приймати їх. Втім, жодного з цих звернень депутати так і не прийняли, зберегли пасивний нейтралітет у конституційному питанні.

Розглянути ці звернення обласна рада мала ще до того, як під Верховною Радою розірвалася ручна граната, сповістивши про прийняття в першому читанні змін до Конституції. Ці питання стояли в порядку денному 42 сесії облради, що відбулася 28 серпня. Однак того дня після перерви депутати не змогли зібрати кворуму, тож розгляд решти нерозглянутих питань перенесли на наступне пленарне засідання, що відбулося 17 вересня.

Якнайшвидше вжити заходів для внесення змін до Конституції запропонувала у своєму проекті звернення голова депутатської групи «Гідність» Любов Майборода. У ньому, зокрема, наголошувалося, що децентралізація — це вимога Майдану і життєва необхідність країни.

На противагу цій пропозиції позафракційний депутат Олександр Лошков вніс проект звернення навпаки не підтримувати зміни до Конституції, як такі, що посилюють повноваження Президента та обмежують права органів місцевого самоврядування.

— По-перше, під так званим поняттям «децентралізація» фактично посилюється президентська гілка влади. Президент здобуває право змінювати голову обласної ради, призначати тимчасового уповноваженого, навіть не депутата ради. По-друге, префект здобуватиме право зупиняти рішення місцевих рад. По-третє, фактично окупованому Донбасу надається право на місцеве самоврядування, замість того, щоб повернути цю територію назад. Тому внаслідок цих змін, а також провокацій влади й відбулися ті сутички, що трапилися під Верховною Радою 31 серпня, — заявив він.

Обговорюючи обидва звернення, думки депутатів природно розділилися: одні говорили про те, що зміни передбачають передачу повноважень на місця, інші — що вони дозволять легалізуватися ватажкам і бойовикам ЛНР і ДНР. Утім, дискусія була не тривалою, а голосування безрезультатним. Жоден з проектів не набрав необхідної кількості голосів, тож обласна рада зберегла нейтралітет у цьому питанні.

Слід зазначити, що протягом останніх засідань раді для нормальної роботи постійно не вистачало голосів. Причина у низькій явці депутатів. Так, для прийняття рішення потрібно набрати щонайменше 53 голоси, тоді як на сесію останнім часом приходять лише 57-60 депутатів із 104 (загальний склад ради). Варто кільком депутатами утриматися або не проголосувати і рішення — повалене. Відтак, для прийняття здавалося б рядових, але важливих рішень голові обласної ради Валентині Коваленко по декілька разів доводилося ставити на голосування одні й ті самі питання. Наприклад, коли йшлося про злиття дитячих санаторіїв «Зміна» та «Пролісок», а також їх майно питання ставилося на голосування щонайменша по чотири рази. Зрештою, Валентині Коваленко доводилося брати депутатів змором.

вгору