Пристебніть дітей — новий закон вступив у дію!

Із минулого тижня вступили у дію зміни законодавства, які встановлюють відповідальність за перевезення дітей в автомобілях без спеціальних засобів, які дозволяють пристібати маленьких пасажирів. Ці нововведення суттєво позначаться на буденному житті багатьох городян і, хочеться сподіватися – урешті зменшать кількість малюків, постраждалих у дорожньо-транспортних пригодах. За даними поліції, із початку року тільки в Черкасах у ДТП травмувалося 33 дитини.

Як черкаські батьки та водії зустрічають законодавчі нововведення

Як черкаські батьки та водії зустрічають законодавчі нововведення

Складне питання

У багатодітній родині Андрійців, що живуть у Червоній Слободі під Черкасами, переконані: законодавчі зміни, які дозволяють штрафувати водіїв, які перевозять дітей неправильно — потрібні та справедливі. Однак ці зміни практично паралізують звичне життя цієї сім’ї. Тут живуть: тримісячний Федір, зріст якого близько 60 см; Аліса, зростом один метр та віком три з половиною роки, семирічна Варвара на зріст 1,2 метра та дев'ятирічний Василь зростом 1,35 метра. Батько родини Віталій Андрієць бідкається: навіть якби мав автокрісла для всіх дітей, просто не зміг би їх поставити у свій сімейний мінівен.

— Ми маємо лише для найменшого синочка автокрісло, яке нам подарували. Зараз, щоб для всіх дітей придбати хоча б автокрісла, які були у використанні, нам необхідно витратити близько 5 тисяч гривень. Для багатодітної сім'ї це відчутні гроші. Але проблема навіть не в цьому: я не зможу всіх дітей водночас перевозити у своєму авто. Діти ходять до школи в Черкасах і нам щодня необхідно їздити в місто. Маю небагато варіантів: придбати автокрісла для дітей, і тоді в салоні авто зможуть розміститися лише діти та водій, міняти авто, що для нас зараз узагалі нереально, або ж їздити громадським транспортом — маршрутками та автобусами, а в них безпекою дітей узагалі ніхто не переймається, — ділиться Віталій Андрієць. — У нашому оточенні чимало багатодітних сімей. Хоч всі ми й погоджуємося з необхідністю таких нововведень, однак багато хто зіткнувся з такою ж проблемою, як і ми.

Непроста задачка: як встановити автокрісла для чотирьох дітей в одне авто, роздумує голова сім’ї Андрійців — Віталій.

Турбота про клієнта

Найбільше нововведення обурює таксистів, які тепер вимушені купувати крісла та засоби, які б дали змогу пристебнути при перевезенні дітей різного віку, або ж відмовитися від перевезення маленьких пасажирів узагалі. Відповідальність за неправильне перевезення дитини лягає на людину за кермом, а не на батьків чи компанію-перевізника.

Галас довкола того, що перевізникам доведеться купувати багато різних крісел задля маленьких пасажирів різного віку безпідставним вважає черкаський журналіст та політтехнолог Валерій Воротник:

- Є більш менш універсальні крісла. Потім ще спинка знімається, як бустер залишається. Від 1 року до завершення періоду вистачить. Маю таке бюджетне крісло, купив, коли малий зовсім коротун був. Думаю, не проблема таксисту купити за 50$ і тримати в багажнику. Воно тримається на сидінні просто паском безпеки.

Тож поки одні перевізники обурюються, інші вже давно перевозять маленьких пасажирів за усіма правилами.

Менеджер служби таксі «Каблук» розповідає:

- Від самого початку існування нашої служби ми перевозимо дітей за усіма правилами. Маємо крісла для дітей різного віку. Викликаючи наші авто через мобільний додаток, необхідно вказати, що Ви їдете з дитиною і якого віку маленький пасажир. Час поставки авто із дитячим кріслом як і без крісла стандартний — 10-15 хвилин. Вартість обслуговування так само однакова, як для дорослих пасажирів, так і пасажирів із дітьми.

Ціна питання

У цьому питанні ціни немає, адже йдеться про життя та здоров’я дітей. Однак відсутність автокрісла чи спеціальних засобів, які дозволяють пристебнути дитину, наразі не може бути підставою для зупинки водія. Як розтлумачують у поліції: є десять підстав, які дають право поліцейським зупинити авто. І відсутність автокрісла серед них немає. Отже, на відсутність засобів для перевезення дитини поліція реагуватиме, якщо зупинятиме транспорт через інші причини, а виявлятиме ще й це правопорушення. Штраф при першому виявленні неналежного перевезення дитини становитиме 510 грн; за повторне порушення протягом року – 850 грн.

Водночас у законодавстві не виписано переліку спеціальних засобів для перевезення дітей. Відтак можна припустити, що це можуть бути не лише автокрісла. Сьогодні сайти оголошень рясніють пропозиціями з продажу автокрісел, автокрісел-люльок, бустерів та адаптерів ременя безпеки. Лише на сайті оголошень OLX таких пропозицій понад 6 тисяч: нові, у використанні, каркасні, безкаркасні — на різні потреби та кишені. Уживане автокрісло тут можна придбати вартістю від 500-800 до 3 - 5 тис. грн, нове коштує дорожче — від 1,5-2 тис. грн і до 5-7 тис. грн.  Бустер — підставку на сидіння, яка дозволяє пристебнути пасажира віком від 3 до 12 років, можна придбати за 500 - 1,5 тис. грн, адаптер для ременів безпеки коштує 150-400 грн.

Довідка:

Як треба перевозити дітей в авто, прописано в законі "Про правила дорожнього руху", і самі норми не змінилися. Як і раніше, правила забороняють "перевозити дітей, зріст яких менше ніж 145 см, або тих, що не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу".

У країнах ЄС пересування машиною з дитиною без автокрісла карають штрафом. Наприклад, у Польщі за це порушення доведеться заплатити €35, у Німеччині – €60, в Іспанії – €200, а в Естонії – €400.