Ревізори так і не змогли розпочати перевірку департаменту освіти та гуманітарної політики

Зо два десятки працівників Держаудитслужби з Києва, Кировоградської та Полтавської областей приїхали у Черкаси для проведення спільної з черкаськими колегами позапланової перевірки Черкаської міської ради. Мали намір провести аудит бюджету обласного центру з січня 2017 року по 30 червня 2020-го. Зокрема, планувалося перевірити фінансово-господарську діяльність семи департаментів: фінансової політики, житлово-комунального комплексу, освіти та гуманітарної політики, економіки та розвитку, управління справами та юридичного забезпечення, архітектури та містобудування, а також департаменті охорони здоров’я та медичних послуг. Але попри запевнення міського голови у сприянні, приступити до перевірки аудитори змогли не всюди. Що завадило і до чого тут місцеві вибори, розбиралися «Вечірні Черкаси».

Перевіряльникам тут не раді

Про те, що позаплановим перевіркам у міській раді не раді, держаудиторам недвозначно дали зрозуміти з перших хвилин перебування в адміністративному приміщенні міськвиконкому. Тут відразу почали вимагати пояснень щодо причин перевірки, адже таке рішення Держаудитслужба України прийняла в останній момент – 18 червня, внісши зміни до плану проведення державного фінансового контролю. Причиною перевірки голова Держаудитслужби  зазначив «власна ініціатива». Під час нетривалої зустрічі з робочою групою перевіряльників міський голова Черкас Анатолій Бондаренко та його радник Геннадій Шевченко наперебій вимагали листа, яким міськрада просить перевірити свій бюджет. Схоже, вони не зрозуміли, що під «власною ініціативою» перевірки бюджету Черкас є ініціатива Держаудитслужби, а не міської ради.

— Ми хочемо побачити лист, де ми б бажали цієї перевірки, — пояснив Анатолій Бондаренко. — Ми планували тут працювати… І я вам відверто скажу, я не проти перевірки, в принципі, ми всі договори публікуємо у Прозорро і все інше, Нас цікавить цей лист. Ми б хотіли його побачити зараз, представити директорам департаментів. Власна ініціатива. От будь-ласка, представте нам цей лист і ми вас допускаємо, працюйте собі на задоволення.

Ясність у ситуацію спробувала внести начальник Північного офісу Держааудитслужби в Черкаській області Тетяна Валько.

— Говорячи про власну ініціативу, йдеться не про вашу ініціативу. Це за власною ініціативою контролюючого органу. Тобто, у нас такі підстави формування плану. Державна аудиторська служба України звернулася до Міністерства фінансів, щоб Міністерство фінансів внесло зміни до плану на перше півріччя. Що, власне, стало підставою для власної ініціативи,  то це питання до департаменту організаційно-правового забезпечення, який саме і займається формуванням плану. Якщо ви звернетеся, вони нададуть відповідь, які були підстави для власної ініціативи звернутися до Міністерства фінансів.

 

Політична розправа?

Пізніше у відеозверненні Анатолій Бондаренко повідомив, що перевіряльники приступили до роботи, проте саму перевірку він назвав «банальною політичною розправою напередодні місцевих виборів».

— Перевірка, яка сьогодні приїхала у кількості більше 20 осіб, працює спокійно собі. Основне питання було, чи допускаємо ми їх до проведення перевірки. Так, ми сказали, допускаємо. Ми – законослухняні громадяни. Щойно прибула до нас ще одна перевірка – позапланова перевірка екологічної інспекції. Ви знаєте, як у тій казці, не вистачає, напевно, тільки тих, кому потрібно працювати. Бо перевіряючих надзвичайно багато, єдине, що шкода коштів платників податків. Ці всі перевіряючи приїхали, поселилися, отримали добові і займаються виключно тим, щоб перевірити Черкаську міську раду на предмет виконання законодавства. Вони не перевіряють ні оборонпром, ні великі крадіжки. Вони нічого не перевіряють. Вони перевіряють маленьку міську раду. Ту міську раду, яка посміла піти проти Кабінету міністрів і президента, що потрібно пом’якшувати карантин. Ну що, друзі, ми – законослухняні громадяни –  будемо чекати результатів перевірки, будемо вас інформувати. Мені ця перевірка нагадує ніщо інше, ніж політичну, банальну розправу перед місцевими виборами.

 

Як корова язиком…

Утім, проведення позапланової перевірки для міської влади не була несподіванкою. Про неї аудитори попередили міськвиконком за 10 днів. Відтак, час змиритися і підготуватися до візиту аудиторів у влади міста була. Зрештою робочу групу таки допустили до перевірки, однак розпочати її аудитори змогли лише у 6 із 7 департаментів. Виключенням став департамент освіти та гуманітарної політики, який, до слова, є найбільш затратним департаментом обласного центру Так, якщо річний бюджет міста визначений у сумі 2,8 мільярда гривень, то видатки департаменту освіти становлять 1,4 мільярда, тобто половину від загальних надходжень.

Як з’ясувалося, перевірити цей структурний підрозділ перевіряльникам не вдалося через… відсутність на робочому місці його керівників. І так три дні поспіль.

— Протягом 3 днів, починаючи з 30 червня, працівники Держаудитслужби не могли сконтактувати на місці із жодною посадовою особою департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради, — пояснює Тетяна Велько. — Процедура проведення така: працівники  Держаудитслужби приходять із направленням, пред’являють його посадовій особі (керівнику департаменту або осіб, яка виконує його обов’язки ), після чого ревізорів або допускають до перевірки, або ні. Жодної посадової особи за ці три дні на робочому місці не було. Таким чином працівники Держаудитслужби не змогли приступити до роботи. Йдеться не про не допуск, адже у цьому нам ніхто не відмовляв, а саме про неможливість приступити до роботи.  Чому відсутні: з поважних чи неповажних причин, нам не повідомили. У зв’язку із цим було складено акт про неможливість проведення ревізії. Його разом з іншими документами ми передали до Держаудитслужби України, яка й ініціювала проведення ревізії. Наразі там вирішують, як бути далі. Крім того, ми повідомили міського голову про неможливість приступити до перевірки через відсутність на робочому місці посадових осіб і просили його сприяння. Відповіді (станом на 3 липня, — Ред.)  ми не отримали.

Як з’ясувалося, директор департаменту освіти та гуманітарної політики Сергій Воронов несподівано захворів. Про це він сам повідомив у Фейсбук.

«Я з суботи (27 червня, — Ред.) на лікарняному, а не на об'єктах. У перевіряючих із 3 пунктів – 2 порушення. Тож адвокати побажали їм успіхів наступного разу. В суд ми будемо позиватися якраз, – написав Сергій Воронов і побажав аудиторам успіхів у майбутньому. – Щодо суду – так, вони виконують чіткі завдання і тому попасти на позачергову перевірку можна тільки за рішенням суду, тож також бажаємо їм успіхів!».

Слід зазначити, що історія стосунків вільного козацького міста з центральною владою багата на різного роду протистояння. Однак, щоб аудиторам не дали провести перевірку – такого ще не було. Ексдиректор департаменту фінансів Наталія Джуган майже 30 років пропрацювала у Черкаській міській раді й пішла з посади через «ідіотів» у владі. Вона каже, що бюджет Черкас не перевіряли з 2013 року й вважає це хибною практикою.

— Такого, щоб ревізорам перешкоджали у виконанні їхніх повноважень, за майже 30 років роботи, я не пам'ятаю. Кожні два роки міський бюджет перевірявся органами КРВ. Це завжди були великі бригади майже з усієї України. Нині ж бюджет міста не перевірявся з 2013 року. Це – хибна практика, коли бюджетні гроші використовуються та й збираються безконтрольно. Це породжує зловживання в бюджетній сфері. Моє глибоке переконання – служба фінансового контролю має бути серйозною і потужною, сподіваюсь так і буде, якщо ми хочемо бачити нашу Україну квітучою і розвинутою європейською країною, — прокоментувала Наталія Джуган.