Menu

Черкащанам нав’язали ще один кредит Рекомендуємо

Черкащанам нав’язали ще один кредит

33 народних обранці у Черкаській міській раді минулого тижня проголосували за отримання комунальним підприємством «Черкасиводоканал» валютного кредиту від Світового банку. Розмови про кредитування цього підприємства ведуться щонайменше останніх півроку. Як на його користь, так і проти було сказано багато переконливих доводів, врешті депутати міськради таки вирішили покласти на наше місто ще й такі кредитні зобов’язання.

Кошти комунальне підприємство має намір витратити на реконструкцію головного каналізаційного колектора по вул. Чигиринській  (заміна та санація існуючого трубопроводу загальною довжиною ділянки 1840 метрів). Також кредитними грошима планують провести реконструкцію дільниці головного колектора по вул. Гоголя (від вул. Різдвяна до вул. Добровольського, довжина ділянки 700 метрів), збудувати очисні споруди для промивних вод на Дніпровській водоочисній станції та впровадити автоматизовану систему управління технологічними процесами.

Ще наприкінці червня 2014 року депутати Черкаської міської ради надали дозвіл КП «Черкасиводоканал» на реалізацію проекту модернізації системи водопостачання та водовідведення в місті. Це – спільний проект України з Світовим банком реконструкції та розвитку, ініційований Урядом України для поліпшення якості і надійності надання послуг з водопостачання та водовідведення.

Колишній заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Павло Карась переконаний — кредит вигідний, от тільки місто бере його не на ті потреби.

— Це запозичення дуже вигідне у частині умов — відсоткової ставки та терміну повернення. Для будь-якого бізнесмена такі умови — ідеальні. Ці умови передбачають, що перша сплата за кредитом буде у 2018 році. Сподіваюся, до того часу економіка України стабілізується, девальвація гривні зупиниться, і ми матимемо реальні можливості для повернення позики, — аналізує Павло Карась. — Однак я не згідний з тим, на що планують витратити кредитні кошти. Кредит слід повертати з прибутку, отриманого за рахунок запроваджених його коштом технологій, що дали економію. У запланованих водоканалом заходах, я не побачив, що може врешті принести економію.

Тож на переконання Павла Карася, позику на вигідних умовах взяло не комунальне підприємство «Черкасиводоканал», а пропорційно кожен споживач цього підприємства. Адже кредит ляже у тариф, який сплачують за водовідведення та водопостачання городяни.

Ще в липні, коли міська рада дозволила водоканалу приступити до проекту модернізації, міський голова Сергій Одарич запевняв, позику повертатимемо, за рахунок того, що не витрачатимемо з бюджету міста мільйони на ремонти каналізаційних мереж.

— Ліквідація аварії на колекторі по вулиці Гоголя (між Сєдова та Різдвяною), яка трапилася кілька років тому, потягнула з міського бюджету 1 млн грн, а ліквідація середньостатистичних поривів коштує 300-400 тис. грн. Ми маємо єдиний вихід із ситуації – це проведення санації усіх міських каналізаційних колекторів, — аргументував необхідність взяття кредиту ще півроку тому міський голова Сергій Одарич. — Для цього необхідно знаходити кошти. Безумовно в масштабах міста – це великі кошти, однак за рахунок економії на ремонтах ми зможемо окупити кредити.

Безперечно, умови кредитування вигідні, однак на Черкасах досі висять валютні кредити, взяті зі згоди міської ради «Черкасиводоканалом» та «Черкаситеплокоменерго» кілька років тому. З цього року кредитна складова по теплокомуненерго буде включена до тарифу на теплопостачання, очевидно збільшиться за її рахунок і тариф на водопостачання та водовідведення. Сьогодні навряд чи знайдеться багато підприємців, які в умовах української економіки ризикнули б взяти на себе валютний кредит. Багато таких підприємців сидить і у міській раді, дивує, чому ж такими кредитами вони обтяжують кожного черкащанина.

Яйце

Валютний кредит беруть не комунальні підприємства, кредит для кожного з нас бере міська рада.

Умови кредитування

«Черкасиводоканалу» дозволили взяти кредит у Світового банку у розмірі 12,309 млн. доларів США на 18 років із 5-річним пільговим періодом повернення кредиту. За ці кошти планують провести ремонт аварійних каналізаційних мереж. Директор КП «Черкасиводокнаал» Сергій Овчаренко уточнює сплачувати тіло кредиту підприємство почне з 2019 року, і має повернути позику до 2031 року. Розмір відсоткової ставки кожен рік може змінюватися і становити максимум 1%. За попередніми підрахунками за користування кредитними коштами місто має повернути на 1 млн. доларів більше ніж позичило. Інвестиціна складова буде закладена у тариф на водопостачання та водовідведення і за попередніми розрахунками становитиме 2 грн. на кубометр води. Однак на таку суму тариф для городян збільшиться з 2019 року.

Як у шовках

Кому ще винні Черкаси

60 млн. грн. — прямий борг бюджету розвиту Черкас

60 млн. грн., позичених під випуск муніципальних облігацій, місто мало витратити на капітальний ремонт доріг. Позика розміром 60 млн. грн. коштуватиме Черкасам 104 млн. грн. (відсотки та тіло кредиту), останні внески по тілу кредиту Черкаси мають сплатити 2016 року.

10 млн. 800 тис. євро — позика КПТМ «Черкаситеплокомуненерго»

Кредит взятий підприємством протягом 2010-2012 року. Усього ж за користування позикою до вересня 2022 року  Черкаситеплокомуненерго має повернути  13 млн. 36 тис. євро (відсотки та тіло кредиту).

 10 млн. 880 тис. доларів — позика КП «Черкасиводоканал»

Таку суму 2011 року підприємство взяло у Світового банку реконструкції та розвитку. Усього ж до жовтня 2025 року «Черкасиводоканал» має повернути 11 млн. 14 тис. доларів (відсотки та тіло кредиту) за користування позикою.

 

вгору