Menu

В історичній зоні Черкас хочуть звести висотку Рекомендуємо

В історичній зоні Черкас хочуть звести висотку

—   Фотографуйте цей ракурс, поки він ще є, — таке повідомлення розмістив у соціальній мережі «Фейсбук» Федір Балаба, начальник відділу містобудівного кадастру Черкаської міськради. Чиновник запевняє, краєвид із оглядового майданчика, що у сквері Богдана Хмельницького біля ресторану «Чайка», незабаром може затулити висотка. Внизу під сквером по вулиці Гагаріна, 60 хочуть зводити багатоповерховий готель.

– У Черкасах є сквер імені Богдана Хмельницького, в якому розташований ресторан "Чайка". Оминаючи його, мешканці та гості міста приходять посидіти на оглядовому майданчику в кінці скверу. На жаль, усе це скоро буде історією, – почав бити на сполох черкаський посадовець Федір Балаба. – Сьогодні побачив у колег заяву на містобудівні умови, а там таке... Готель заввишки 48 метрів просто знищить оглядовий майданчик, а споглядати доведеться на господарський двір із шумними кондиціонерами, а не на Дніпро та Долину троянд.

Звістка про новобудову в історичній частині міста спричинила справжнє громадське обговорення, щоправда, у ньому більше черкащан виступили проти. Хоча були й ті, кому така ідея до вподоби.

– Я вважаю, що це просто прекрасно для нашого міста. На цьому місці нічого гарного немає, а буде охайна будівля. Хоча, можливо, і дійсно ця споруда закриє гарний краєвид, – прокоментував депутат Черкаської міськради Дмитро Личко.

Як з'ясувалося, ще 2007 року Черкаська міська рада за підписом міського голови Сергія Одарича виділила приватному підприємству "Агропром-1992" земельну ділянку за адресою вулиця Гагаріна, 60. Ділянку площею 5431 кв. м віддали в оренду на 49 років саме під забудову готельно-туристичного комплексу. Сьогодні мер зізнається: ніхто ж не думав, що забудовник спроектує там таку висотку.

– Проект просто жахливий. У разі його реалізації з Замкової гори не буде видно Дніпра, адже готель матиме 12 поверхів, не рахуючи веж та антен. У поверховому плані ми бачимо готельні номери площею 93 кв. м. Кожен такий номер має два санвузли, три кімнати і кухню. Я розумію, що насправді йдеться про намагання провести у забудову житловий будинок, усі ці номери – це окремі квартири. Я багато подорожував світом, однак таких готелів не зустрічав, – прокоментував міський голова Черкас Сергій Одарич.

Мер зізнався, що в момент передачі земельної ділянки в оренду в його баченні на цьому схилі мали б спроектувати готельний комплекс із кафе та ресторанами, терасами, однак максимальною висотністю в три поверхи. Щоправда, в проекті рішення про надання земельної ділянки в оренду подібних обмежень не зазначено. Сергій Одарич сьогодні стверджує: цей комплекс мав би упорядкувати прилеглу територію, щоб на цих схилах не було хащ та смітників, а вид на Дніпро був розкритий за рахунок терас, де б мали можливість відпочивати черкащани.

Тепер міський голова обіцяє винести на розгляд виконкому проект рішення про відмову подібної забудови. Однак ділянка й надалі залишиться в орендаря, очевидно, тепер забудовник проектуватиме новий комплекс, який мав би задовольнити виконавчий комітет Черкаської міськради.

– Щоб ви розуміли, те, що показує Одарич, – передпроектна пропозиція. Таких може бути до кількох десятків. Щоб розробляти проект, потрібні чималі гроші. Зрозуміло, що їх витрачати будемо на вже погоджений варіант, – прокоментував Анатолій Бурський, якого мер назвав майбутнім забудовником. – А мер замість того, щоб звинувачувати людей на камери, краще б розібрався, що він сам понапідписував..

Хоча забудова вестиметься вісторичній частині міста, Сергій Одарич не бачить перепон подібному капітальному будівництву.

– Це ж прямо перед рештками ще не дослідженого черкаського замку 13C18 століть. А там, де вестиметься сама забудова, був остріг, старовинний черкаський Поділ, він також не вивчений. Узагалі існує таке поняття, як охоронна зона пам'ятки археології та історії. У цій зоні будівництво завжди було заборонене чи обмежене, а в охоронній зоні такої пам'ятки як замок і поготів. Хоча хто у наш час дотримується законів? – коментує забудову черкаський науковець, історик, директор археологічного музею Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького Михайло Сиволап. – Окрім того, це ще й заповідна зона – "Черкаські берегові схили", де навіть із розкопками будувати не можна, не те що без розкопок.

Не можна забудовника чи проектанта звинувачувати у відсутності патріотизму. Адже забудовник отримав від міської ради офіційно без малого на півстоліття дуже хорошу ділянку в надзвичайно вигідному місці. Він хоче винести з проекту максимум користі. Тож і використав можливість на повну. Тут більше питань до міської ради та мера – чому з такою легкістю віддають міські землі під незрозумілі проекти? Та, врешті, як можуть знищувати недосліджену історію нашого міста, яка належить усім поколінням черкащан, а не лише 60-ом депутатам одного зі скликань Черкаської міськради?

вгору