Menu

На Черкащині перетрусили голів райдержадміністрацій Рекомендуємо

На Черкащині перетрусили голів райдержадміністрацій

Шістьох нових голів районів призначив минулого тижня Черкащині Президент України Петро Порошенко. Керівника ще одного району було перепризначено. Загалом же в області за останній місяць замінили дев'ятьох голів РДА, п'ятьох керівників районів було перепризначено. Голів ще шістьох районів області поки що не замінили.

– Нинішні кадрові зміни в районах – це вимога закону. Новий Президент – нова команда. Я теж спершу був призначений на посаду виконувачем обов'язків Президента України Олександром Турчиновим. А потім перепризначений Петром Порошенком. На сьогодні вже 14 районів із новими керівниками. Щоправда, частина перепризначена на ці посади. Це ті голови РДА, які позитивно показали себе в роботі, – зауважив головаЧеркаської облдержадміністрації Юрій Ткаченко. – Кандидатури ж ми подаємо, зважаючи на те, чого людина досягла, який має керівний досвід роботи, чи розуміється на державному управлінні. У кадрової комісії, що при Адміністрації Президента України, дуже жорсткі вимоги до кандидатів. Сподіваюся, що найближчий місяць і решта районів отримає керівників. Принаймні це на нараді з очільниками областей пообіцяв перший заступник Глави Адміністрації Президента України Віталій Ковальчук.

Тож Золотоніщиною, яка була без голови РДА майже рік, відтепер керуватиме заступник генерального директора ПАТ "Експоінвест" із Черкас Олександр Лісовий. Корсунь-Шевченківською РДА замість Володимира Зуєнка керуватиме Валерій Заболотній. Він до призначення був фінансовим директором СТОВ "Аграрник". Маньківську РДА замість Олександра Тарана очолив Ігор Віштак, який працював сільським головою села Кищенці. Екс-начальник відділу виховної роботи та соцзахисту управління освіти Департаменту освіти Черкаської міськради Сергій Джоболда очолив Чорнобаївську РДА замість Григорія Зінченка. Головою Городищенської РДА замість Миколи Дудника призначено Інну Ус. Вона має дві вищі освіти, керувала кількома підприємствами. Керівником Драбівської РДА замість Сергія Поволоцького призначено Івана Гайдая.

Жашківською РДА вже кілька тижнів керує Сергій Бойко, Христинівською РДА – Олександр Ковбасюк, а Шполянською – Володимир Потапенко.

Повторно очолили свої райони Олександр Вельбівець – Лисянський, КостянтинОмаргалієв – Черкаський, Ольга Ніколенко – Катеринопільський, Олег Недогода – Монастирищенський, а Василь Довбуш – Звенигородський.

Хто відповідатиме за кадри?

Ситуація із кадровими призначеннями в області рік тому була унікальна для всієї України. За поданнями народних рад Юрій Ткаченко погодив 15 кандидатів на керівників районів. Жодних пропозицій від себе не надавав. Нині ж, за словами екс-нардепа Леоніда Даценка, обласна влада відійшла від своїх принципів "формування влади через думку громади". Адже в багатьох районах про новопризначених голів узагалі нічого не чули, а в деяких були дуже здивовані кандидатурами.

– Я не виключаю, що деякі звільнені голови РДА не справилися зі своїм завданням. Але і влада не дотримується свого принципу – спиратися на думку громади, а не нав'язувати людей, які представляють інтереси певних бізнес-кіл чи народних депутатів, – зауважує народний депутат України 7 скликання Леонід Даценко. – Ну і друге, якщо відбуваються зміни голів РДА, то все ж таки треба навести об'єктивні причини і підсумувати їхню роботу, сказати людям, із чим конкретно не справився той чи інший голова адміністрації. Сьогодні жодного пояснення, чому одного голову адміністрації перепризначають, а іншого звільняють, немає.

Звісно, рекомендації народних рад не можна вважати беззаперечними, адже в деяких районах було по кілька народних рад, а кількість їхніх членів не така й велика, щоб вони могли представляти інтереси всього району. Але й ігнорувати думку громади теж не можна.

– Перед тим, як відбувається призначення, представники влади мають приїхати у район і поспілкувати з економічною елітою, з депутатами, запропонувати кілька кандидатур і приймати рішення разом. Якщо ж вони йдуть на те, щоб самостійно вирішувати усю кадрову політику в області, то мають сказати, що якщо ці голови не будуть справлятися з завданнями, то ми йдемо у відставку разом із ними. Але ж цього не відбувається, ми не чули, щоб голова ОДА публічно казав, що бере на себе відповідальність за усі кадрові призначення, – зауважує Леонід Даценко.

Замість голова РДА – представник Президента

– Більшість губернаторів при виборі кандидатур на голови РДА керується принципом – хай буде будь-хто, аби в мене не боліла голова за цей район. Рік тому найбільшою потребою було дати людям відчуття перемоги Революції гідності, щоб громади заспокоїлися. Тому очільниками районів відбирали тих, кого радили Народні ради. Зараз на перший план виходить вирішення проблем у економіці і проведення мобілізації. Нові завдання – нові люди, – аналізує черкаська журналістка Тетяна Єщенко.

На її думку, вертикаль виконавчої влади дісталася нам у спадок від радянської командно-адміністративної системи, і не відповідає теперішній соціально-економічній моделі.

– З огляду на характер економічних відносин, доцільним було б передати право впорядкування відносин на відповідній території місцевим радам. Це зняло б напругу. Адже ради – виборні органи, відповідно їх формування і виконує функції консультації з громадськістю, а голова районної ради проходить народний відбір. Тому необхідна ліквідація райдержадміністрацій в їхньому теперішньому вигляді. Із одночасним запровадженням інституту представника Президента, що виконуватиме функції нагляду за правопорядком, дотриманням законів і прав людини та матиме право ветування рішень місцевої ради, які суперечать законодавству. Тобто у державного адміністратора мають бути винятково функції "государевого ока". Бо в теперішньому вигляді РДА радше нагадують центр зі збирання статистики й орган отримання "наганяїв" від вищих органів влади та вказівок, які апріорі неможливо виконати законним шляхом. Тому відповідно голова РДА, що крутиться як вуж на сковорідці, змушений задовольняти всіх – і вимоги адміністративної вертикалі, й одночасно будувати приязні стосунки з місцевими підприємцями, керівниками та діячами. Але бути хорошим "і для розумних, і для красивих" можна тільки нетривалий час, коли входиш у курс справ, – зауважує Тетяна Єщенко.

вгору