Menu

Розлучатися не треба терпіти!

  • Автор  Ірина Зінченко
Розлучатися не треба терпіти!

Кількість неповноцінних сімей в Україні щороку зростає. За даними інституту демографії та соціальних досліджень, наша країна є лідером за кількістю розлучень, поступаючись лише Росії та Білорусі. Зі ста сімей сьогодні лише сорок проходять випробування на міцність.

 

Найбільше розлучень серед молодих пар від трьох місяців до півтора року. Близько 60 % розлучень в Україні припадає саме на молоді сім’ї. Причин тому безліч: економічні, фінансові, соціальні, моральні, етичні. Однак головною причиною залишаються міжособистісні конфлікти, які сучасна молодь не здатна або просто не хоче долати. Олена та Андрій одружилися три роки тому, у них було неймовірне кохання. «Я від нього була просто в захваті, – розповідає Олена. – Квіти дарував, на руках носив. Ну як же я могла йому відмовити, коли він зробив мені пропозицію руки і серця. А після одруження всю романтику як вітром здуло, почалися докори, постійно потрібно було вдома сидіти, прати і готувати». На момент одруження Андрієві було 25 років, Олені – 18. Молода, красива пара, яких друзі жартома називали Містером та Місіс Сміт. Після року стосунків вирішили побратись, однак їхній шлюб розпався вже через півтора року після офіційної реєстрації. «Олена напевне думала, що і далі ходитиме щотижня у клуби, нічого вдома не робитиме, за навчання платитимуть батьки, а вона собі житиме приспівуючи», – зітхає Андрій. Пара розлучилася, не зумівши знайти спільну мову та піти компроміс. Сьогодні кожен із них задоволений життям і нітрохи не шкодує про розлучення. Вочевидь причиною їхнього розлучення була неготовність одного з членів подружжя створювати сім’ю. «Таке трапляється, від цього ніхто не застрахований, – запевняє психолог ЧНУ ім. Б. Хмельницького Любов Тарнавська. – У дівчат віком від 18 до 20 років є своєрідна хвиля піднесення – всі виходять заміж і я хочу.  Здавалося б, було багато аргументів «за»», щоб їм побратися, однак можливо в такому випадку головну роль зіграло нерозуміння один одного та невміння поступитися. Як наслідок щоденні суперечки, які в цьому випадку подружжя не змогло подолати, і розірвання шлюбу».
Сьогодні у динамічному 21 ст. розлучення трапляються через непідготованість членів подружжя до повноцінного сімейного життя, пара часто не знає, як знайти вихід із критичної ситуації, чоловік або дружина не вміють іти на компроміси, нехтують порадами або зауваженнями іншого члена подружжя. І саме основною причиною розірвання офіційного чи цивільного шлюбу, є непорозуміння, замовчування, образи, відсутність емоційної підтримки у парі.

«Не тримайте «скелетів» у шафі!»
З кожним роком стосунки між молодими людьми погіршуються. В Україні настає так звана криза сімейних стосунків. За даними Всеукраїнського благодійного фонду «Сім’я», в країні в середньому реєструють 300 тисяч шлюбів, із яких більша частина розпадається. З кожним роком все більшої популярності набуває цивільний шлюб, а шлюб «зі штампами» у паспорті для  молодих людей нічого не означає. Однак серед пар, які живуть у цивільному шлюбі, понад 90 % через певний період розлучається, інформують у фонді «Сім’я». «Сьогодні дуже часто можна зустріти пробні шлюби, тобто цивільні, – зазначає Любов Тарнавська. – Це явище стало досить популярним, тому сказати чи збільшилася кількість розірвання офіційних шлюбів точно не можу. Однак якщо порівняти кількість розірвання зареєстрованих шлюбів кілька років тому із кількістю розлучень пар, які живуть у цивільному шлюбі сьогодні, то в другому випадку ця цифра значно вища».
За інформацією Міністерства соціальної політики України, близько 60 розлучень із 100 припадає саме на молоді сім’ї, у яких тільки починається спільне подружнє життя. Найчастіше цей період триває від трьох місяців до трьох років сумісного життя. Психолог ЧНУ ім. Б. Хмельницького Любов Тарнавська зазначає, що «у стосунках між чоловіком та жінкою виділяють кризи сімейних стосунків. Їх розподіляють на нормативні і ненормативні. Нормативні кризи пов’язані зі звичайною віковою періодизацією у стосунках. Зазвичай буває так: якщо пара до трьох років не укладає шлюб, то 99%, що вони розлучаться».
   Чоловік та жінка прагнуть до створення повноцінної щасливої сім’ї, однак так трапляється, що не все омріяне збувається. Часто члени подружжя до весілля не розкривають один перед одним всі таємниці, а після офіційної реєстрації все виходить назовні і призводить до з’ясування стосунків. «У нас з Андрієм до шлюбу було зовсім інше життя – невимушене, легке, безтурботне, – говорить Олена. – Вочевидь стосунки після офіційної реєстрації кожен із нас уявляв по-різному. Тому ми і не змогли знайти спільну мову, а уникнути проблеми вирішили розлученням». Ще однією причиною розлучень є постійне вирішення проблем шляхом скандалів, сварок та образ. Деякі чоловіки не готові забезпечувати свою сім’ю, не хочуть допомагати по господарству, прагнуть роздільного проживання. Шлюби із такими стосунками теж не довговічні. Як інформує Інститут демографії та соціологічних досліджень близько 20 % розлучень трапляється через надмірне споживання алкоголю одним із подружжя, 15 % – через фінансові труднощі, 12 % – через ревність та зраду. В Україні 5 % розлучень трапляються через незадоволення сексуальними стосунками, а 4 % – через неможливість мати дітей. Психолог Любов Тарнавська стверджує: «Пари найчастіше  розлучаються, якщо йде незадоволення такими сферами сімейного життя: найперше – це емоційна, потім – фінансова, господарча, виховна та інтимна. Шлюби також руйнуються, якщо є так звані «скелети у шафі», коли подружжя одразу не вирішує проблеми, які стоять перед ними, а живе із недомовками та іноді прихованими образами. Такі стосунки нічим добрим не закінчуються, переважно це вибух емоцій через певний період, грандіозний скандал та розлучення».     

А може не варто?
Процес розлучення складний для кожного члена сім’ї, як морально, так і фізично. Після розірвання стосунків між чоловіком та дружиною відчувається душевна пустота, самотність, біль у кожного з членів подружжя. Нині розлучення стали однією з найскладніших соціальних проблем в Україні. Це явище, звичайно, припустиме, але «здорове» суспільство починається саме із повноцінних міцних сімей. Тому те, що сьогодні кількість розлучень зросла майже вдвічі порівняно з 90-ми роками 20 ст., ставить під загрозу нормальний розвиток суспільства та цінностей в цілому.  
Щоб зберегти головний осередок суспільства, в Україні створено низку центрів та програм для профілактики розлучень та збереження сім’ї, серед яких центри «Розрада», «Родинний дім», «Промінь надії» тощо. Діяльність цих закладів спрямована на формування сімей сучасного типу, базованих на взаєморозумінні та підтримці; підвищення ролі сім’ї у суспільстві; запобігання незгоди та непорозуміння; вирішення проблем, які турбують подружжя; гармонізацію сімейного життя. Збереження традиційних сімейних цінностей, посилення мотивації до реєстрації шлюбів, свідомого народження і виховання дітей, а також підвищення соціального захисту сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, є метою Державної цільової соціальної програми підтримки сім’ї до 2016 року. Цю Програму затверджено Кабінетом Міністрів України 15 травня 2013 року.
Проте жоден центр, жодна програма не допоможуть зберегти міцну сім’ю, якщо того не захоче саме подружжя. Психолог ЧНУ ім. Б. Хмельницького Любов Тарнавська вважає, що «головне потрібно парі вирішувати вчасно всі свої проблеми, не замовчувати, не терпіти. Всі члени родини мають бути максимально прозорими та чесними один перед одним. Щоб не дійти до крайньої межі, тобто розлучення, важливо весь час говорити, намагатися знайти спільну мову».
Офіційний орган реєстрації актів цивільного стану слугує для реєстрації та розірвання шлюбів. Так, зі спільною заявою після спливу одного місяця, шлюб буде розірвано. Такий процес дієвий у разі відсутності спільного майна та дітей. В іншому разі розірвання шлюбу відбувається у судовому порядку. «Однак більшість судових процесів по розірванню шлюбів спрямовані, навпаки, на збереження сім’ї, – вважає Любов Тарнавська. – Суд постійно дає час подумати. У разі неявки одного з членів подружжя до суду шлюб теж не анулюють. Це емоційно важкий процес, який у певній кількості випадків зберігає сім’ї». За даними сайту «Family.life», у 64 % випадках парам, що подали на розлучення, суд пропонує подумати і дає на це кілька місяців. Близько 7 % пар забирають заяви про розірвання шлюбу.    
За інформацією сайту «24», Україна – одна з перших країн Європи з найбільшою кількістю розлучень. До країн з найбільшою кількістю розлучень також зараховують Бельгію (71 %), Угорщину (67 %), Чехію (50 %). Натомість найменше розлучень в Боснії і Герцеговині, Македонії, Чорногорії та Італії. Також рідко розлучаються у Польщі та Ірландії. Там розривають шлюб тільки одна з тисячі пар. Проте є така країна, у якій розірвання шлюбу заборонено законом, це Мальта.
Отже, бачимо, що сьогодні в Україні тенденція збільшення кількості розірвання шлюбів є невтішною. Втрачені головні сімейні цінності, які закликають берегти родину, як головний соціальний інститут. Це негативно позначиться на моральному «здоров’ї» нації, та може призвести до негативних демографічних змін. Тож варто берегти наші сім’ї, мати повагу та взаєморозуміння, бути прикладом для майбутніх поколінь.    

вгору