Menu

Діти у дітей

  • Автор  Ірина Зінченко
Діти у дітей

Близько 16 мільйонів дівчаток у віці 15-18 років народжують дітей щороку у світі, інформує представництво Фонду Народонаселення ООН в Україні. Наша держава є однією з перших за кількістю вагітних дівчаток віком до 18 років. 

Хоча за останні роки кількість абортів серед дівчат віком 15 – 17 років зменшилася, то за даними Міністерства охорони здоров’я, кількість абортів серед дівчат молодших 14 років, залишається незмінною. 

Проблема вагітності підлітків є соціально-психологічною проблемою, яка стала ключовою через втрату ціннісних орієнтирів та байдуже ставлення до сім’ї, як головного соціального інституту. Ця проблема існує у всьому світі і пов’язана вона в першу чергу із демократизацією статевих відносин, зазначають в  Інституті педіатрії, акушерства та гінекології НАМН України. Це питання торкнулося і 18-річну Олю, яка два роки тому була вже двічі вагітною. Перша її вагітність була у 14 років, і батьки дівчини наполягли на аборті. Переривання вагітності було на пізньому терміні, що позначилося одразу на її здоров’ї. Так сталося через те, що дівчина довго не могла зізнатися батькам про своє положення. Однак вже у 16 років Ольга завагітніла вдруге. «Мій хлопець цього разу наполягав, щоб я залишила дитину, говорив, що будемо жити разом повноцінною сім’єю і виховувати малюка. Я погодилась, – розповідає Оля, – сповістили батьків, моїх і його. Вони цій звістці не дуже зраділи, однак згодом підтримали. Все було добре до п’ятого місяця вагітності. Я відчула різке погіршення здоров’я і одразу звернулася до лікарів. Мене повідомили, що плід не здоровий, і потрібно викликати штучні пологи. У мене не було вибору. Мій хлопець мене підтримував і морально, і фінансово. Сьогодні ми досі разом, однак вже більш обачно ставимося до статевих стосунків». Для Ольги це великий досвід і важкий життєвий урок. Однак вона не бачить нічого поганого у тому, що сталося. Тільки тепер дівчина ретельно піклується про своє здоров’я та здоров’я своїх майбутніх дітей. Інна Кукуленко-Лук’янець, кандидат психологічних наук, доцент ЧНУ ім. Б. Хмельницького вважає: «У підлітка молодий організм і молода здорова психіка, яка не завантажена стресовими ситуаціями, проблемами та переживаннями. Тому їй легше подолати такі життєві ситуації. Це лише поштовх для підлітка зрозуміти, що може бути в результаті необачного статевого життя, подумати та змінити свою поведінку».
 

Дорослі забавки дітей
Все більша втрата сімейних цінностей з кожним роком впливає на суспільство та молодь зокрема. Сьогодні діти віком від 12 до 18 років мало знають про сексуальне життя, тому досить необачно ставляться до інтимних стосунків. За даними Українського Центру суспільного розвитку, понад 50 % підлітків починають інтимні стосунки у віці 14-16 років. Тому сьогодні підлітковою вагітністю вже нікого не здивуєш. Більшість дітей, починаючи раннє статеве життя, рідко думають про наслідки випадкових відносин, сподіваючись на те,«що хвороби і вагітність їх  не торкнуться. Однак за статистикою, 40 % дівчат вагітніє до 20-річного віку, з них близько 40 % – ще не мають 18 років. Інна Кукуленко-Лук’янець, кандидат психологічних наук, доцент ЧНУ ім. Б. Хмельницького, головною причиною ранньої вагітності вважає необізнаність молоді про статеві стосунки. «На мою думку, підлітки мають дуже мало інформації про те, як правильно вести своє сексуальне життя, коли його треба розпочинати. Я думаю, що вони мають мало інформації про методи контрацепції, як ними потрібно користуватись. Постійно заклопотані батьки не знаходять часу поговорити зі своєю дитиною про інтимне. В школі, якщо таку інформацію і подають, то досить сухо, обмежено і недостатньо для підлітків. І як наслідок діти отримують інформацію переважно з Інтернету. А в мережі є багато непотрібного, а діти в першу чергу реагують на яскраві картинки, на щось провокаційне, незвичне, а це або порно-інформація, або еротична, яка власне не має відношення до нормального здорового сексуального життя підлітків». Через зміни в поглядах суспільства на статеву мораль та все більший вплив кіно, музики, Інтернету, реклами, преси, підліткам важко опиратися бажанню вести активне сексуальне життя. Вся інформація про статеві стосунки, яку сьогодні отримують діти, має вагомий вплив на свідомість кожної дитини. Як наслідок, раннє статеве життя, небажана вагітність та хронічні статеві захворювання.
Однією з головних причин ранньої вагітності є відсутність нормальних стосунків у сім’ї дівчинки-підлітка. Напружена емоційна атмосфера, недовіра у стосунках між батьками і дітьми, невміння порозумітися – впливають на психіку дитини. «Підлітковий період – це кризовий період, – пояснює Інна Кукуленко-Лук’янець. – Дитина в цьому віці ще не знає, що вона хоче, які в неї цілі, яка в неї мета. Вона тільки починає орієнтуватися у житті, шукати себе. Батьки можуть просто заборонити дитині робити те і те, зокрема це стосується і статевих стосунків, а підліток всупереч заборонам діятиме навпаки. Адже дитина хоче показати своє «я», показати, що вона вже доросла, що вона може робити все на власний розсуд. Тому небажана вагітність – це результат тієї глобальної причини, що батьки не підтримали дитину у певний період, і вона вчинила всупереч волі мами й тата, захотіла доказати, що вона все може».  
Завагітніти у юному віці може допомогти і звичайна цікавість. У 14-16 років хочеться спробувати все і одразу, це той період, коли треба направляти енергію дитини у потрібне русло. А якщо батьки випустили цей момент, то підліток починає шукати нове у тому, що радить Інтернет чи вулиця. «Перший мій статевий акт був у 13 років, – розповідає Оля. – У нас в селі не було ніяких спортивних секцій, танцювальних чи співочих гуртків. Я ходила до школи і мені цього було мало, мені хотілося чогось нового і незвичайного. Так я почала ходити на дискотеки дуже рано, спілкуватися із старшими хлопцями, які і порадили мені «цікаве» заняття. Тоді я ще не розуміла, що зі мною відбувається, доки у 14 років порозумнішати не змусило життя».
Відтак небажана вагітність має багато причин. Проте головними з них є неосвіченість підлітків в інтимних стосунках та проблеми у сім’ях, непорозуміння та конфлікти батьків і дітей.

Аборт чи не аборт?
Більшість випадків ранньої вагітності є незапланованими, тому за інформацією Міністерства охорони здоров’я України, близько 70 % ранніх вагітностей закінчуються абортами, 15 % – викиднями. В Україні із 100 вагітних підлітків здорових дітей народжують лише 15. За даними Інституту педіатрії, акушерства та гінекології, щороку в Україні дівчата віком від 15 до 18 років роблять понад 3 тисячі абортів, і понад 200 абортів – ті, кому не виповнилося і 14 років.
Через те, що деякі дівчатка довго приховують від батьків свою вагітність, період, коли ще можна зробити аборт минає. Тоді підліток погоджується на пологи. Лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку Олена Піліпас стверджує: «Діти із села частіше народжують дітей, ніж міські. Часто це дівчатка, які рано поїхали на навчання від батьків, для них усе нове, цікаве, вони відчувають свободу. І через незнання про наслідки статевих стосунків – вагітніють. Потім не знають, що з цим робити, затягують період, коли ще можна зробити аборт. Також це пов’язано з тим, що у селі думають, якщо зробити перший аборт, то тоді ніколи не буде дітей. Це залежить і від сім’ї чоловіка. У селах хлопці частіше погоджуються на шлюб. А місцеві дівчата переважно користуються засобами контрацепції, а в разі вагітності – частіше вдаються до абортів».      
Ризик залишитися після аборту бездітною на все подальше життя або мати невиліковні гінекологічні захворювання існує. Однак лікар-гінеколог дитячого та підліткового віку Олена Піліпас говорить: «Взагалі жінка формується до 23 років. А вагітність у 15-річному віці може закінчитися серйозними ускладненнями. Тому  в такому віці і аборт негативно впливає на здоров’я дівчинки, і народжувати теж не рекомендовано. Все добре у свій час. Однак якщо вже так сталося, що дівчинка завагітніла у досить ранньому віці, то тоді все залежить лише від лікаря, який збереже у будь-якому разі жіноче здоров’я підлітка». Важливим фактором є виявлення вагітності на ранньому терміні, в такому разі аборт буде менш травматичним для дитини. Загалом, якщо більшість дівчат ідуть на аборт, то все залежить від фізіології конкретної людини: чи здорова була дівчинка фізично, чи не було у неї ніяких відхилень, чи здорова у неї психіка тощо. Психолог Інна Кукуленко-Лук’янець вважає, що «Рання вагітність особливо травматична для психіки дівчинки, оскільки підлітки бояться розповідати батькам, що у них відбувається у сексуальному житті. Переважно батьки ведуть дівчат на аборт, бо ніхто до цього не був готовий. Але єдине це має бути максимально нетравматично для цієї дитини, щоб вона надалі розуміла, що може бути в результаті необачного статевого життя».
Заборонити розпочинати раннє статеве життя ніхто не може. Підлітки через нестачу інформації мають небажані наслідки інтимних стосунків, зокрема неплановану вагітність. Тому важливо дітей готувати до того, як і коли це правильно робити, розповідати їм більше про негативні наслідки від раннього статевого життя. А якщо дівчинка і завагітніла у юному віці, то не потрібно робити із цього трагедію. І батьки, і дитина мають переосмислити цю ситуацію.  І це великий поштовх для них, щоб почати  життя по-новому, по-новому побудувати стосунки.

вгору