Menu

Юрій Ткаченко: «Черкащани повинні бачити й чути, що сьогодні робить влада» Рекомендуємо

  • Автор  Тетяна Роговська
Юрій Ткаченко: «Черкащани повинні бачити й чути, що сьогодні робить влада»

Голова Черкаської облдержадміністрації пояснив «Вечірці», чому в нього з’явилися радники, як він збирається вирішувати ситуацію з дорогами області й чому відмовляє в допомозі під час особистого прийому.

- Ви не раз говорили про брак професійних кадрів. Ця проблема, судячи з останнього звільнення Горобця, залишається?

- Ти покладаєшся на ту команду, яка з тобою працює. Саме від командної роботи залежить успіх. Відразу уточню: мій перший заступник пішов із посади за сімейними обставинами. Але кадрова проблема справді залишається. Під час останньої колегії я загострив увагу голів райдержадміністрацій на неякісному доборі ними кадрів. Важливо також нині дати мотивацію тим, хто прийшов працювати у владу. Йдеться, передовсім, про адекватну зарплату, а не мінімальну, як переважно отримують наші спеціалісти. Два місяці тому ми спрямували до уряду пропозицію щодо скорочення до 50% штату обласної адміністрації, а він роздутий, це факт, але зарплатний фонд залишити на цьому ж рівні. А що відбувається? Уряд вимагає скоротити ще на 20% як штат, так і фонд заробітної плати. Усе ж нас нібито почули, тож сподіваємось, що зміни відбудуться. Таким шляхом мотивування держслужбовців у свій час пішла Грузія. Ми бачимо там результат.

- У вас з’явилося два радники – радник із питань медицини та роботи з правоохоронними органами. Вас не влаштовує робота людей із департаментів?

- Щодо радників, я вже отримав порцію невдоволення від деяких місцевих політиків. Мовляв, як Сергій Овчаренко (новий радник із питань роботи із правоохоронними органами, в.о. завідувача сектора з питань запобігання та виявлення корупції в ОДА), який є сином депутата обласної ради, братом власника мережі закладів харчування, може протидіяти корупції? На ці закиди я відповів так: я теж прийшов із бізнесу і взяв на себе відповідальність за цілу область. До того ж він очолив не антикорупційне бюро, а наш сектор, який наглядатиме за роботою працівників ОДА, РДА й відповідно реагуватиме на резонанси, які виникають у тій чи іншій галузі. Я за публічність у роботі. Саме вона допомагає в боротьбі з корупцією. Зараз усі наради в ОДА відбуваються у прямому ефірі, а всі наші рішення оприлюднюємо на офіційному сайті. Це дає змогу громаді контролювати та бачити, що відбувається у владних стінах. Адже раніше це була закрита контора. Завдання ж моїх радників – побачити й проаналізувати ситуацію збоку. Не відкрию таємниці, сказавши, що і в медицині, і в правоохоронних органах дуже сильний командний дух, так звана «кругова порука». Через це, не будучи фахівцем, буває важко об`єктивно розібратися в тій чи іншій проблемі. Тому мені для ухвалення рішення важлива думка людини, яка не є членом команди, але є фахівцем. Це не ознака неповаги до керівництва названих вами департаментів. Це моє право як керівника бачити ситуацію з різних боків перед тим, як ухвалювати рішення.

- Чи не видається об’єднання територіальних громад необґрунтованим поспіхом, який, як мильна булька, може лопнути?

- Те, що нам необхідно змінювати систему, очевидно. Досі ми маємо радянську систему адміністративно-територіального поділу. Не спускалися «донизу», щоби зрозуміти, що відбулося за роки незалежності. Є села, де взагалі не лишилося жителів або їх мізер. От у нас чверть сіл мають менше півтисячі жителів. Водночас ці ж села мають сільського голову, бухгалтера тощо. Зате немає доріг, ФАПів – словом, елементарного. Місцеві бюджети, у кращому випадку, виконують функції «фонду виплати заробітної плати». Поїдьмо в село Рубаний Міст Лисянського району або Чубівку Черкаського району й переконаймося. Натомість, об’єднавшись, громади отримають додатковий ресурс для розвитку. Той ресурс, який ніколи не мали села з мінімумом жителів. Щоби громади побачили всі переваги і, можливо, недоліки об’єднання, в районах кілька місяців тривало моделювання варіантів. Зараз ми публічно все презентуємо. Ми хочемо знайти громади, які стануть першопрохідцями. Упродовж перших місяців уже всім буде видно, що насправді отримають об’єднавці. Тому тут, як і в будь-якій новій справі, варто тільки почати.

- Чи затихли кадрові скандали у Чигиринському, Шполянському, Канівському районах?

- У кожному з цих районів уже є голови, які формують свої команди, виконують поставлені завдання з розвитку своїх територій. Словом, налагоджують конструктивну роботу. Звісно, є когорта невдоволених. Однак я ще раз наголошую: давати оцінку головам РДА треба за результатами їхньої роботи, що ми й будемо робити, а не керуючись плітками, особистими антипатіями чи політичними мотивами. Маємо голів уже в усіх районах, зокрема й Тальнівському.

- На посаду голови Черкаської області ви були призначені за квотою «УДАРу». Незабаром місцеві вибори. Чи є у вас певні зобов’язання перед цією політичною партією?

- Перед «УДАРом» я маю ті ж зобов’язання, що й перед рештою політичних сил. Я невпинно стежитиму за тим, щоб усі вони мали можливість безперешкодно доносити програму своїх дій до всіх виборців Черкащини. Ви знаєте, що я не є членом жодної політичної сили. І мене ніхто не звинуватить у тому, що я публічно чи непублічно, використовуючи адмінресурс, просуваю якусь партію. Вважаю неправильним, коли голова облдержадміністрації очолює ще й політичну силу, як це було раніше. Політична й адміністративна роботи кардинально різняться. Очільник області повинен займатися господарськими питаннями, дбати про добробут черкащан. Словом, утілювати в життя всі ініціативи та реформи Президента України. А політикою нехай займаються політики.

- Із якими проблемами до вас приходять на особистий прийом?

- Багато черкащан звертаються по допомогу на лікування, із земельних питань. Намагаюсь відразу зреагувати й допомогти людині. Хотілося б, аби це працювало на автоматі. Не повинна людина їхати з Умані до мене на прийом для того, аби вирішити дрібне питання. І я проти відписок. Був такий випадок, коли батькові багатодітної родини ще попередня влада обіцяла допомогти придбати авто. Я відразу відповів, що такої змоги зараз немає, бо всі матеріальні резерви спрямовуємо на підтримку військових. Треба бути чесними та не обнадіювати, якщо не зможеш щось зробити.

- Вам не здається, що нині акції «Пліч-о-пліч» із віджиманнями не на часі? Корисніше було б провести акцію із прибирання.

- Акція «Пліч-о-пліч» не є затратною. Ми прагнули показати молоді, що можна не з цигаркою і пивом розважатися, а патріотично гуртуватися. Ми в такий спосіб об’єднали молодь і вкотре показали, що ми – справжні українці. Сильні духом і тілом. Я сам активно не займався спортом до 8-го класу. Не міг і разу підтягнутись. А потім мені стало соромно і, готуючись до військово-польових зборів, за рік я вже підтягувався 30 разів. Був стимул і системність. Тому ми повинні створити такий стимул для школярів. Нині ми втілюємо також інші патріотичні проекти в області. Приміром, повертаємо те забуте радянське, краще, що було: табори та значки «Відмінник захисника Вітчизни». Зі школярами працюватимуть також учасники АТО.

- Чи знайдуться в обласному бюджеті кошти на відновлення роботи двох відомчих лікарень у Смілі та однієї – в Христинівці?

- На сьогодні держава передбачила області на утримання цих установ лише 13,1 млн грн проти торішніх 31,2 млн грн. Ми неодноразово звертались до центральних органів влади, народних депутатів від Черкащини із проханням передбачити області додаткові кошти на утримання цих лікарень. Проте позитивного вирішення цього питання, на жаль, поки немає. Зрозуміло одне: без оптимізації мережі закладів охорони здоров'я не обійтися. Над цим зараз працює спеціальна комісія.

- Перинатальний центр – це все реально чи цей об’єкт – «пєрєходящеє знамя»?

- На добудову центру потрібно близько 43 млн грн. Ми долучили його до переліку об’єктів області, які пропонуємо до конкурсного відбору інвестиційних програм і проектів, які фінансуватимуть із Державного фонду регіонального розвитку. Якщо кошти на перинатальний центр будуть спрямовані, а я впевнений у цьому, то цього року ми його добудуємо.

- Дороги в Черкасах і по області жахливі. Коли їздитимемо і не лаятимемося?

- За дороги в містах і селах цілком відповідає місцева влада. От днями я інспектував Канів. Там нині чи не найкращі дороги. У Черкасах ситуація кардинально протилежна. Щодо доріг державного значення, на жаль, ОДА вже не впливає на фінансування їхнього ремонту. А керівник обласної Служби автомобільних доріг може собі дозволити публічно огризатися мені, коли я критикую роботу дорожників. Але дороги від цього кращими не стають! Я сказав керівникові Служби автомобільних доріг, щоби на нараду до мене прийшов тільки тоді, як якісно відремонтує дороги державного значення. Якщо ти хочеш влаштовувати словесні перепалки, перед цим зроби свою роботу. Або ж підійди – і ми разом шукатимемо варіанти, як отримати додаткові кошти для області, а не займайся популізмом. Я певен: дороги слід ремонтувати зараз, а не восени. На цьому наголосив на зустрічі з віце-прем’єр-міністром України та керівником Держслужби автомобільних доріг України, запропонувавши перерозподілити фінансування. Про його збільшення область також клопотатиме перед урядом, коли розподілятимуть вільний залишок коштів державного бюджету.

- Чому в пресі з’являються чутки про вашу відставку

- Як правило, чутки з`являються тоді, коли виникає конфлікт інтересів між владою та певними впливовими політиками чи бізнесменами. Тому все це інформаційний тиск, не більше. Деякі ЗМІ на цьому заробляють собі бонуси. Важливо, щоби черкащани сьогодні оцінили нашу роботу, а це вчасна виплата зарплат, пенсій, забезпечення соціальних гарантій. Нам є ще над чим працювати. Але позитивні здобутки все ж є. Коли я незадоволений дорогами, я про це прямо кажу. Те ж стосується і корупції. Бо вона досі є. Боротьба з нею лише розпочалася. Нашим підприємцям треба пам’ятники за життя ставить. Коли я займався бізнесом, то теж стикався з рейдерськими атаками, коли хтось в один момент хоче забрати те, в що ти вклав своє життя. Тому зараз ми намагаємося максимально сприяти підприємцям, зокрема й інвесторам.

- Ви – людина з бізнесу. Тому так і міркуєте…

- Якби я не пройшов це, інакше, мабуть, реагував би. І мені тут жити далі. На підприємствах, звідки я прийшов, працюють люди. І вони бачать, що я роблю. Рано чи пізно повернусь туди. Не хочеться, аби люди говорили про тебе: пропрацював – і ще гірше стало. Я знаю багатьох підприємців. Уявіть собі, що я вимагатиму від них щось для своєї користі. Це для мене буде найбільшою помилкою, яку я зроблю у своєму житті, як я їм в очі потім буду дивитися… І я дякую своїм батькам, що вони так мене виховали. Для мене як людини віруючої важливо жити по честі, адже Господь мене направляє, він дав мені цю місію – допомагати людям. І моє основне завдання – допомогти черкащанам змінити життя на краще.

- Вас змінила робота?

- Так, змінила і робота, і ситуація, як змінила й більшість українців. Став патріотичнішим – це факт. Це сталося позаторік. Революція Гідності, збройний конфлікт на Сході повністю перевернули моє життя.

- Ви щоразу наголошуєте на інвестуванні в область. Які проекти можуть принести області надходження?

- Попри ситуацію на Сході на території області починають і продовжують реалізовуватися інвестиційні проекти. Приміром, заплановане будівництво вантажного порту в селі Червона Слобода для транспортування сільськогосподарської продукції. У Золотоноші та Єрках – будівництво заводів із переробки сої тощо. Також ми активно ведемо перемовини із підприємцями зі сходу країни та із прифронтових областей. Готуємося і до інвестиційного форуму, який запланований на осінь. Для нас важливо, аби інвестор відчував захищеність, щоби він на міжнародному ринку сказав, що на Черкащину можна заходити та працювати.

- Голова обласної ради Валентина Коваленко не раз зверталася до облвійськкомату із запитанням, де поділися автівки, передані в зону АТО. Відповіді так і не отримала. Ви з’ясовували це питання?

- То було непорозуміння. У військкоматі надали всю необхідну інформацію Валентині Михайлівні щодо питань, які в неї виникли після відвідин одного з підрозділів нашого батальйону. У цьому мене запевнив обласний військовий комісар Євген Курбет. Уся техніка від благодійників і меценатів передана до військових частин і підрозділів. Нині перебуває в зоні АТО. Додам, що в військкоматі – суворий облік техніки (яка надійшла, яка знищена в боях, яка на ремонті). Меценати лише нашому батальйону передали близько 35 одиниць техніки. Це крім штатної, яка там є.

- Як позначилась зміна бюджетного законодавства на поповненні обласного бюджету?

- Обласний бюджет на 2015 рік ми формували в умовах реалізації реформи міжбюджетних відносин і запровадження нової моделі фінансового забезпечення місцевих бюджетів. З урахуванням усіх змін, надходження до обласного бюджету на цей рік передбачено в сумі 354,5 млн грн, а це у співставних умовах на 73,9 млн грн більше, ніж торік. Левову частку цих надходжень, як і раніше, буде забезпечено за рахунок податку на доходи фізичних осіб, прогнозні надходження якого становлять 238,1 млн грн. За рахунок збільшення нормативу зарахування екологічного податку із 10% до 55% до обласного бюджету додатково надійде близько 17 млн грн цього податку. Крім цього, обласний бюджет отримає близько 33 млн грн надходжень податку на прибуток підприємств приватного сектора економіки, які раніше зараховували до державного бюджету.

Запроваджені зміни бюджетного процесу передбачають підвищення ролі та відповідальності місцевих органів влади щодо наповнення місцевих бюджетів. Тому наповнення бюджетів, насамперед, залежить від тих заходів, які вживають на місцях задля вишукування додаткових джерел доходів, розширення бази оподаткування, викриття схем ухилення від сплати податків до бюджету. Приміром, операція «Урожай» минулого року принесла додаткових 60 млн грн до нашого бюджету. Тому я вкотре дякую всім сумлінним платникам податків, чия роль у зміцненні нашої держави загалом і області зокрема просто неоціненна в нинішній час.

вгору