Menu

«Земля має належати тим, хто буде на ній працювати», - Андрій Мартин

  • Автор  Тетяна Роговська
«Земля має належати тим, хто буде на ній працювати», - Андрій Мартин

Про це під час регіонального обговорення дорожньої карти земельної реформи у Черкасах закликав доктор економічних наук, завідуючий кафедрою землевпорядного проектування Андрій Мартин (на фото по центру). Завдяки мораторію на землю, за його словами, сьогодні розвивається крупний агробізнес.

- Бідні люди, бідне сільське населення, яке може тільки передавати землю в оренду. В Україні на сьогодні близько мільйона власників земельних часток паїв померло, навіть не передавши свою землю у спадок. Або в бабусі немає спадкоємця, або спадкоємці виїхали з України. У вас в Черкаській області простіше, а от у Чернівецькій області половина населення на заробітках в Італії або Португалії. У них узагалі немає можливостей займатися землею. Чи це нормально, що ми даємо землю, а не даємо нею розпоряджатися? – наголосив Андрій Мартин. –  Ми повинні дати можливість купити землю тим, хто хоче на ній працювати. Перш за все - місцевим фермерам. Давайте розвивати сімейні ферми.

Експерт наголосив на важливості виписування законодавство таким чином, щоб землю могли купити тільки місцеві жителі, які самі працюють на цій землі, з жорсткими обмеженнями по площі в руках однієї сім’ї. На його думку, це дозволить розвивати сільське господарство.

- Сільській молоді працювати ніде, хіба що тільки вона успадкує землю від бабусі. Якщо ми створимо гарні умови для сільської молоді: пільгові кредити з підтримкою Міністерства аграрної політики, можливість придбати землю у власність. Ці кроки дадуть поштовх для розвитку сільських територій. Є хороша фраза: земля повинна належати тому, хто її обробляє. От і давайте йти до того, щоб у нас земля належала тим, хто буде на ній працювати, - сказав Андрій Мартин.

- Мораторій ніколи не буде вічним. Але якщо ми хочемо, щоб землі могли купити тільки члени тієї тергромади, де розташована ділянка, щоб були певні обмеження землі в одних руках, щоб земля була предметом застави і під неї можна було взяти кредит. давайте про це говорити. Громади повинні самі вирішити, що їм треба, – зазначив Андрій Мартин. – Сьогодні справедлива ціна одного гектара землі, виходячи з того прибутку, який вона приносить власнику – 15-20 тис грн. за гектар.

вгору