Menu

Доведені до відчаю артисти погорілого театру пікетували сесію обласної ради - фоторепортаж Рекомендуємо

  • Автор  Сергій Халупінський
Доведені до відчаю артисти погорілого театру пікетували сесію обласної ради - фоторепортаж

Театральна лихоманка, що вже понад два місяці не дає спокою артистам обласного академічного музично-драматичного театру ім. Т.Шевченка, минулого четверга перекинулася на й обласну раду. Вимагаючи звільнення в.о. художнього керівника та повернення до роботи відстороненого директора, працівники театру влаштували під стінами Будинку рад театралізований пікет, що згодом продовжився у сесійній залі. І хоч депутати нічим не могли допомогти у цьому конфлікті, театрали частково таки домоглися свого: під тиском художній керівник Сергій Проскурня прямо в сесійній залі заявив про звільнення за власним бажанням.

Для театрального бунту склалися всі передумови: спочатку загадкова пожежа, потім внутрішній конфлікт між колективом і в.о. художнього керівника. Масла в огонь пристрастей додало передчасне відсторонення керівника театру Володимира Осипова, який користується підтримкою більшості колективу. Його, нагадаємо, на час проведення перевірки та слідства за фактом пожежі відсторонили від виконання обов’язків директора. Все це привело театралів під стіни Будинку рад. На вході вони зустріли депутатів «каталкою» з конаючим хворим, що символізував стан театру, а також гаслами «SOS, SOS!», «Театр Шевченка – гаряча точка Черкас», «Ми готові до театрального майдану» та «Відішліть Проскурню на Банкову назавжди».

Вулична акція не принесла театралам бажаного результату, тож, з початком роботи сесії, вони дружно зайшли до сесійної зали й мовчки живим ланцюгом стали з плакатами в руках перед трибуною та президією. Утворилася німа сцена, але депутати, аби не порушувати регламент, спробували продовжити роботу. Але вона не заладилася: голові обласної ради Валентині Коваленко доводилося чотири і більше разів ставити одні й ті самі питання на голосування аби набрати необхідну кількість голосів. Зрештою, керівник фракції партії «Батьківщина» Анатолій Бондаренко, закликав Валентину Коваленко зважити на акторів й надати їм слово. В іншому випадку він пригрозив, що фракція вимушена буде у повному складі залишити залу. Зрештою, аби почути акторів було оголошено перерву.

Вимоги театралів озвучила заслужена артистка України Наталія Мамалига. Вона повідомила, що артисти, не дочекавшись на допомогу влади, власними силами вирішили відновити свій театр й створили благодійний фонд «Черкаський театр». Його презентація має відбутися 4 жовтня, але вже зараз вона закликала депутатів та небайдужих черкащан надати посильну допомогу, як фінансову, так і організаційну. Разом з тим Наталія Мамалига озвучила вимоги колективу щодо звільнення в.о. художнього керівника Сергія Проскурні.

— Ми переконані в тому, що відбувається цілеспрямоване знищення нашого черкаського театру і взагалі української культури. Знищується наша українська нація. В нашому театрі в.о. худрука пан Сергій Проскурня був делегований ще владою Януковича, через Ганну Герман, при владі Тулуба, щоб режисувати концерти і презентацій Партії регіонів. Ця колотнеча, яка відбувається зараз у колективі між директором і виконуючим обов’язки нас абсолютно не влаштовує. У нас горе подвійне — згоріло приміщення і немає згоди між керівниками. Мало того, наш в.о. нас не влаштовує. Заберіть його будь-ласка назад на Банкову, — закликала Наталія Мамалига і попросила оголосити конкурс на заміщення посад і директора, і художнього керівника театру, але з обов’язковим урахуванням думки колективу, адже «будь-хто не підходить».

Голова профкому театру Наталія Вірган у свою чергу уточнила, що йдеться не про конфлікт між керівниками, а про конфлікт між колективом і в.о. художнім керівником. Разом з тим від імені колективу вона звернулася до депутатів із проханням «зробити усе можливе для того, аби нарешті вирішити на користь колективу ситуацію з художнім керівником і залишити на посаді директора Володимира Осипова».

Для Валентини Коваленко вимоги артистів новиною не стали, але у безвихідь таки поставили. За її словами, свого часу були внесені зміни до статуту театру, за якими керівників призначає і звільняє департамент культури. До всього голова облради конфлікт назвала «суто внутрішнім кадровим питанням», оскільки сам Осипов і призначав на посаду Проскурню.

— Ми як обласна рада його не призначали, а отже не можемо і звільняти. Ми можемо лише висловити свою думку з цього приводу, — констатувала Валентина Коваленко.

Важко припустити чим закінчилася б ця акція протесту: з одного боку — готові до «театрального майдану» актори, з іншого — безправні в цьому питанні депутати. Ситуацію врятував сам винуватець Сергій Проскурня. Під невдоволені вигуки театралів він намагався пояснити, що пожежа стала наслідком бездіяльності дирекції театру й особисто Володимира Осипова й для того, аби зупинити цей «безумний конфлікт» продемонстрував усім присутнім свою заяву про звільнення за власним бажанням. Таку несподіванку актори вітали оплесками та радісними вигуками «Ура!» та «Браво!».

Цього дня депутати ще двічі розглядали питання театру, щоправда, вже у робочому порядку. Зокрема, вони звільнили театр від сплати 50% надходжень від орендної плати, дозволивши театру використовувати ці кошти на господарську діяльність. Крім того, член депутатської групи «Гідність» Любов Майборода запропонувала звернутися до жителів області із закликом перерахувати одноденний заробіток на рахунок благодійного фонду «Черкаський театр», створеного акторами для відновлення театру. Втім, ця пропозиція, як і зазвичай більшість інших пропозицій Любові Володимирівни не знайшла підтримки серед депутатів.

вгору