Судді в 60% випадків відмовляються штрафувати черкащан за порушення правил карантину

Від початку карантину по Черкаській області складено та передано на розгляд до суду 126 протоколів про притягнення до адмінвідповідальності за ст. 44-3 КУпАП – порушення правил карантину. З них 47 протоколів уже розглянуто райсудами. Таку інформацію подає прес-служба Черкаського апеляційного суду.

На жительку Мошен, яка повернулась  із Польщі й розгулювала селом, поскаржились більше десятка односельців

На жительку Мошен, яка повернулась  із Польщі й розгулювала селом, поскаржились більше десятка односельців

Порушення карантинних заходів поліцейські зафіксували у Катеринополі, Жашкові, Маньківці, Золотоноші, Драбові, Каневі, Чорнобаї, Смілі, Городищі, Кам’янці, Чигирині, Шполі, Звенигородці,  Лисянці, Корсунь-Шевченківському, Тальному, Монастирищі, Христинівці та Черкасах. У більшості випадків протоколи стосувалися працівників сфери торгівлі та обслуговування. Нагадаємо, за порушення правил щодо карантину загрожує штраф від 17000-34000 грн.

Із 25-ти постанов Уманського міськрайонного суду Черкаської області, що винесено судом за цей період часу, 16 справ було розглянуто на основі протоколів, складених в один день, – 19 березня. Зоомагазин, будівельні магазини, продуктові магазинчики, фіто-крамниця, пивні та тютюнові кіоски, квітковий ринок, автотовари, продтовари, кав’ярні – 19 березня в Умані працювали всі.

За матеріалами чигиринських правоохоронців райсуд розглянув справу щодо керівника СП «Ринок-Чигирин», на якого складено протокол за те, що 20 березня ринок частково працював. Він обмежився усним зауваженням.

Протокол про адмінправопорушення склали й на жительку Мошен Черкаського району. Колективна письмова скарга на жінку, яка повернулась із заробітків з Польщі та розгулювала по знайомих, надійшла до сільського голови. Як написав на сторінці у Facebook сільcький голова Мошен Богдан Шкарбута, «особа не лише без маски та рукавичок відвідувала магазини, а намагалася потрапити в сусідні домоволодіння – «відмітити» своє вдале повернення на рідну землю».

У Христинівці протокол склали на чоловіка, який приїхав із Польщі та два дні порушував правила карантину в частині самоізоляції, перебуваючи за межами місця проживання та населеного пункту. Однак штраф він не сплатив.

Іншому христинівчанину не так пощастило. Чоловік прибув із Польщі 27 березня, а вже за три дні його затримали працівники поліції за межами місця проживання. Той саме приїхав напідпитку на авто до магазину. Такий вояж обернувся для чоловіка одразу двома протоколами – за порушення умов карантину та за керування у стані алкогольного сп’яніння. Йому доведеться сплатити 17000 грн., а також позбавлено права керування транспортними засобами на один рік.

На таку ж суму штрафу «наторгувала» у період карантинних заходів і черкащанка, яка 21 березня 2020 року реалізовувала молочні продукти в Черкасах по вул. Героїв Майдану, 6.

Утім, за інформацією прес-служби Черкаського апеляційного суді, по суті судами розглянуто лише 16 постанов. 60% переданих до судів протоколів повернуто на доопрацювання до органів, з яких надійшли матеріали справи.

Черкаський юрист і громадський діяч Валерій Макеєв роз’яснює: єдиний реєстр судових рішень містить насамперед протоколи, які називаються «щемити бізнес».

• Ішли по бізнесменам, дрібним магазинам, і складали відповідні протоколи. Але зараз поліція вже складає протоколи про порушення правил, які набули чинності 6 квітня. Як зміниться контент постанов і як це буде реалізовуватись, можна буде говорити, коли з’являться перші судові рішення, - говорить  Валерій Макеєв.

За словами Валерія Макеєва, станом на 11 квітня, в Єдиному державному реєстрі судових рішень є рішення судів Черкащини тільки щодо розгляду 33 протоколів. Беззаперечним лідером є Уманський суд, який розглянув 21 подання поліцейських. Проте в Умані досі жодної особи не притягнуто до відповідальності. Правила самоізоляції застосовуються виключно після 6 квітня.

• Тричі я даю запит на ім’я президента з конкретним запитанням: на якій підставі складались розписки, які підписували й зобов’язувалися дотримуватись самоізоляції ті, хто повертався в Україну з-за кордону? Відповіді – нуль. Немає законодавчого обґрунтування цьому, - говорить Валерій Макеєв. - Зважаючи, що тільки в 3% випадків виносять рішення про штраф, рапорти про три-п’ять тисяч протоколів – це не фейк, це правда, але абсолютна правда і те, що 50% протоколів повертають поліції на доопрацювання, а у 33% випадків суди закривають провадження «за відсутності складу правопорушення».  Ще три тижні тому було складено протокол на керівництво «Епіцентру», він мав бути розглянутий у судах Черкаської області. У ЄРДР про це – ні слова, він десь загубився.