У Черкасах здійснено моніторинг архітектурної доступності відділень поштового зв’язку для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення

З метою моніторингу дотримання принципу недискримінації в різних сферах суспільних відносин регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Черкаській області Юлія Черватюк та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Людмила Проценко здійснили моніторинговий візит до відділень поштового зв’язку №1 (вул. Б. Вишневецького, 34, м. Черкаси), №15 (вулиця Надпільна, 244, м. Черкаси) та №36 (вул. М. Залізняка, 29/1, м. Черкаси) Черкаської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта».

Метою діяльності відділень є надання послуг поштового зв’язку, фінансових та інших послуг, передбачених Положенням. Основними завданнями є: забезпечення своєчасного, якісного та повного задоволення потреб споживачів у послугах поштового зв’язку та інших послугах.

Приміщення поштового відділення №1, що було одним з об’єктів моніторингу, знаходиться на першому поверсі будівлі в центрі міста. До входу в приміщення є пристосований пандус, але у вестибюлі, перед входом до операційної зали, наявні східці з трьох сходинок, які перешкоджають проїзду людей на кріслах колісних  за отриманням послуг.

Відділення №15 знаходиться на першому поверсі житлового будинку, воно має невідповідні нормам ДБН двірні отвори, що перешкоджає людям на кріслах колісних потрапити всередину приміщення.

Перед приміщенням відділення №36, наявні сходи із 4 східців, та відсутній пандус, що взагалі унеможливлює потрапляння особами, які пересуваються на кріслах колісних  до приміщення для обслуговування клієнтів.

Під час візиту з’ясовано, що будівля частково пристосована до обслуговування осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Тамбур в приміщенні поштового відділення не відповідає ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Що ускладнює потрапляння особам, які пересуваються на кріслах колісних  до приміщення для обслуговування клієнтів. Також не промарковані контрастним кольором наявні пороги, висота яких (2, 5 см), дещо перевищує допустиму норму. Приміщення відділення не забезпечено засобами безпеки, орієнтування, отримання інформації особам з порушенням зору. Відсутні тактильні елементи доступності, аудіопокажчики тощо.

За результатами моніторингу буде складено звіт із наданням відповідних рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків.