В області не вродили столові буряки та кабачки

Тривала засуха налякала селян — ціни на городину на Черкащині нестабільні. Кабачки на базарі в обласному центрі можна купити по 20-25 гривень за кілограм. А от із столовими буряками ситуація гірша.

Два тижні тому хотіла на базарі купити столових буряків. Почула ціну — остовпіла, розповідає 50-річна Надія Левченко. — Просили 100 гривень. Потім продавчиня погодилася скинути 20 гривень і не більше. Однак за 80 я купувати буряки не стала, бо в магазині у цей час були по 40 з гаком. А взагалі таких космічних цін на городину ніколи не було.

Минулого року Білозірська громада стала переможцем акції “Сади перемоги”, коли виростила гарний врожай овочів. Нинішнього року через засуху ситуація значно гірша.  Як пояснила адміністраторка Білозірської сільради Ольга Дядюша, врожаю кабачків та буряка цьогоріч не збиратимуть, бо сходів взагалі немає:

— Саджали буряк, але він, на превеликий жаль, не зійшов. Садовили його для людей, для внутрішньо переміщених осіб. Планували передати ці овочі на Збройні Сили України. Старалися, у нас були люди, яким дійсно подобається це робити, але ж не посходило.

Фермер Ігор Рейнюк із Майданецького Тальнівської громади теж скаржиться на засуху.

— З весни в селі не було жодного дощу. Тріщини на землі такі, що руку можна просовувати. У Тальному було кілька дощів, у сусідній Корсунці вчора залило, а в нас хоч би крапнуло! Картопля пропадає, що вже там говорити за буряк!

Однак в Україні за словами Ігоря Рейнюка ситуація не така катастрофічна.

— Вчора дивився сайт “Фермер” із гуртовими цінами на городину. Бачу, в Києві вже молоду картоплю гуртом продають по 10 гривень. Капуста теж іде по 10. Значить, на ринок почала надходити місцева аграрна продукція, і ціни всюди підуть униз. Навіть у нас із нашою засухою. А взагалі це наслідки минулорічного перевиробництва. Весною я ледве віддав картоплю по 2,50 за кілограм. З буряками ситуація була не краща. Цього року люди просто відмовлялися їх сіяти.

Жителька Звенигородки Наталія тримає город у селі Лісове.

— У нас, слава Богу, з опадами було все гаразд. Гарно зійшли й розвиваються огірки, кабачки, буряки, картопля, цибуля й морква. Гріх нарікати. У попередні роки траплялися катаклізми, а цього, як не буде граду, то врожай буде гарний.

Віталій Іванченко із Кам'янки на погоду теж не нарікає.

— Буде все:  буряки, кабачки, капуста. Правда, на капусту цього року сильно нападали шкідники, але нібито відбився від них. Особливо радує баштан — уже зараз маю дині, як дитячі голови. Я би навіть сказав, що рік видався гарний.

Фермер Василь Курдус із Чижівки на Звенигородщині спеціалізується на вирощуванні спаржі.

— Спаржу збирають у квітні-травні. Тоді земля була гарно зволожена й урожай видався непоганий. Інша справа, що для решти культур дощ був потрібний наприкінці травня — початку червня. Його не було. Але зараз ситуація на Звенигородщині покращується. Пройшло кілька рясних дощів. Не думаю, що цього року можна буде говорити про дефіцит овочів в Україні. Можливо, локально десь таке й трапиться, але загальна картина позитивна.

У Буках Уманського району цього року в рамках програми “Сади Перемоги” хочуть зібрати більший урожай, аніж минулого року.

— Погода й у нас несприятлива — довго сушило, а за останні 10 днів налетіли дві бурі й завдали людям збитків, — розповідає селищний голова Сергій Залізняк. — Частково град побив цибулю в місцевого фермера нідерландця Віллема. Однак я не сказав би, що збитки якісь суттєві. На наших грядках кабачки й буряки теж погано зійшли.  Однак ми їх підсівали, й зараз ситуація виправилася. Взагалі-то маємо крапельне зрошування й мало залежимо від примх погоди.

Минулого року в цю пору ціни на овочі на черкаському ринку були так само “кусючими”: морква коштувала 35-40 гривень (нині 25-40), буряк 60 (зараз так само), картопля —  12-20 (25-40) цибуля — 15 (зараз 40-50) капуста — 35-40 (25) кабачки — 20-25 (так само зараз), огірки — 25-30 (зараз 30-35), помідори — 30-70 (60-85).