В Умані невдовзі створять муніципальну варту

Про це в коментарі «Вечірнім Черкасам» повідомив міський голова Олександр Цебрій. Дружинники отримуватимуть зарплату. Якими будуть їхні повноваження та в скільки обходитиметься формування для міського бюджету, мають розібратися фахівці.

- Муніципальна варта дуже потрібна місту, - впевнений Цебрій. – Тут є багато об’єктів, за якими треба постійно наглядати. Деякі уманчани та гості міста недбайливо ставляться до комунальної власності. До того ж, спостерігається ситуація з незаконним обігом алкоголю та наркотиків. До мене звернулась місцева організація воїнів АТО з пропозицією створення цієї варти. Вони ознайомились із роботою такого формування в Києві. Поліція не має достатньо працівників, аби повністю забезпечити охорону порядку в місті. Та й вони ж не дивитимуться за зеленими насадженнями. Юридичний та економічний відділ міськради зараз шукають можливості фінансування  такої охорони. Я проти, аби люди працювали на громадських засадах. Постараємося максимально розширити їх повноваження.
Гроші для варти шукатимуть серед бізнесменів. Впродовж останніх років в Умані вже двічі підіймали питання щодо створення подібного формування. 
Необхідність у муніципальній варті бачить і начальник міського відділу поліції Сергій Завальний. 
Це не будуть даремно викинуті гроші, - пояснює Завальний. – В Умані відкрилося багато нових місць для відпочинку. Тому буде дуже непогано, якщо за порядком в місті слідкуватимуть громадські формування. Матимуть право, наприклад, робити зауваження нечемним громадянам. Разом з ними буде працівник поліції.
Зразок муніципальної охорони вже кілька років діє у Звенигородці. Працюють на волонтерських засадах. Мають при собі травматичну зброю. 
За рахунок видачі міськрадою дозволу на носіння зброї вони співпрацюють із поліцією,  - каже мер Звенигородки Олександр Саєнко. –  Повноцінної муніципальної варти, як хочуть зробити в Умані, не маємо. Пробували зробити, але потрібні кошти та зміни в законі. Щоб їх утримувати, необхідно, приблизно, 300-500 тисяч гривень на рік. Коли в нас запроваджувалося формування для охорони порядку, чимало приходили лише заради дозволів на зброю. Тому не всіх брали. Зараз охорона порядку поки припинилась, бо у всіх відпустки. Восени знову вийдуть на вулиці. За час їхніх чергувань, у нашому парку поменшало підлітків з алкоголем. 
Комунальне підприємство для охорони порядку створили й у Смілі ще 2 роки тому. Функціонувати почали лише зараз. 
Люди почали працювати понад місяць тому,  - розповідає секретар Смілянської міської ради Віктор Федоренко. – Взяли під охорону парк культури, медико-санітарну частину, 2 школи та центр міста. Мали вийти на охорону ще у 2017 році, але через політичні чвари проект призупинився. Зараз їхній статутний фонд складає близько 500 тисяч гривень, та ми не вкладали таких грошей. Дали поки приблизно 100 тисяч гривень та автівку. Результатами патрулювання поки задоволений. Зменшилась кількість реклами наркотиків, якої було засилля на парканах чи фасадах будівель. 
Смілянські дружинники патрулюють без працівників поліції. Отримують по 5 тисяч гривень. Їхній бюджет формуватимуть власники об’єктів, які погодяться на співпрацю. Разом з тим у місцевій поліції кажуть, що не чули, щоб комунальні охоронці порядку зараз патрулювали вулиці. 
Законних повноважень для муніципалів поки не надто багато. Функції, здебільшого, полягають в охороні порядку та майна. В разі виявлення порушника, наприклад, охоронці з народу не мають права його силоміць затримувати. Можуть лише негайно повідомити до поліції про нього. Мають право носити при собі зброю з гумовими набоями, якщо отримають відповідний дозвіл. Також можуть виписати протокол про скоєне адміністративне правопорушення й направити ці документи до поліції чи суду.