«Вирішила не їхати в Україну»

Жителька Умані 26-річна Ірина Осавуленко хотіла повернутися з Італії в Україну. На Апеннінах у розпалі епідемія коронавірусу. Останній місяць Ірина працювала в містечку Алессандрія поблизу Мілана. Згодом передумала повертатися.

– Їжджу до Італії на заробітки останні три роки, – розповідає. – Постійно працюю в Ломбардії. Продаю в ресторані каву. Три місяці працюю, а потім повертаюся. Востаннє поїхала 11 лютого. Десять днів відпрацювала без ексцесів. А потім почалася епідемія. Батьки писали й телефонували щодня. Вимагали повернутися в Україну. Я вирішила зачекати ще два тижні. Але ми опинилися в червоній зоні карантину. Нікого не впускають і не випускають.  Заробітків немає ніяких: магазини, працюють з 6 ранку до 18 вечора. Кафе й ресторани зачинені. Увечері місто вимирає. Ситуація нагадує фільм жахів. Днями збунтувалися ув’язнені в тюрмах, бо їм скасували побачення. В місті Модена напали на охоронців й убили трьох.

Ірина каже, що італійці дуже налякані.

– Згадують про іспанку (штам грипу, який в 1918-20 роках убив від 50 до 100 мільйонів людей), епідемії чуми й холери. У нас найбільші страхи – Голодомор і репресії. А в них – епідемії. Місто потьмяніло вмить. Немає традиційних італійських веселощів, жартів, сміху.

Дівчина збиралася повертатися через Польщу.

– Телефонувала знайомому перевізнику, щоби їхати бусом. Каже, що всі рейси скасовано, всіх, хто прибуває з Італії довго й нудно перевіряють. Тому думала летіти на Варшаву. Нехай би поляки перевіряли. До них більше довіри. Бо подивилася на кадри із Нових Санжар і стало лячно.

Зв’язуємося з Іриною наступного дня.

– Я вирішила залишитися, – розповідає. – Взяла навіть квиток до Борисполя, але за кілька хвилин здала. Обнадіяло те, що в Китаї епідемія потихеньку пішла на спад. В Італії поки розпал епідемії, але так не триватиме вічно. В Україні епідемії поки немає, але вона там обов’язково буде. А рівень медицини в Італії й Україні незрівнянний. Зараз ми з подругою живемо вдвох у квартирі. Господар підвозить продукти щодня. Нікуди не виходимо. Маю ще півтори тисячі євро. На місяць цього вистачить.  Дорогою в аеропорт «Мальпенса» мала би їхати електричкою. Потім сидіти в повному літаку. Не думаю, що це найкращий варіант.

Українські авіаперевізники скасовують рейси до Європи. «Міжнародні авіалінії України» скоротили рейс до Венеції. Залишили тільки Рим і Мілан.    

За приблизними підрахунками в Італії перебуває кілька тисяч жителів Черкаської області.