"Я побачив катамаран без людей, а поруч плавав дитячий рятувальний жилет"

Літо в більшості з нас асоціюється з відпочинком, пляжем і задоволенням. Але може статися так, що в одну мить безпечність обертається жахіттям і горем. Так сталося минулого тижня, коли на популярному пляжі «Живчик», на очах у сотень відпочивальників потонула молода людина.

 

Рятувальний жилет хлопчика плавав біля катамарана

Певно, того дня ні в кого не було поганих передчуттів. 36-річний чоловік разом із семирічним сином і своєю мамою у гарному настрої близько 19.30 на пляжі «Живчик» вирішили взяти напрокат катамаран і поплавати Дніпром. Жінка лишилась на березі.

Відпливши від берега метрів тридцять, батько зістрибнув у воду і нестійкий пластиковий плавзасіб похитнуло так, що хлопчика знесло у воду. Звісно, що чоловік одразу кинувся до сина.

Цього ж дня неподалік пляжу «Живчик» із друзями відпочивав студент першого курсу факультету обчислювальної техніки, інтелектуальних та управляючих систем Черкаського національного університету Юрій Усов. Вволю настрибавшись один із одного у воді, хлопець із друзями стояли на березі й почули крики.

-У метрах 20-ти від берега я побачив на воді катамаран без людей, і поруч дитячий рятувальний жилет. Мабуть, хлопчик його зняв, бо було незручно. Ми вдруге почули крики про допомогу й помітили в метрах 20-ти від катамарана незрозумілі рухи на воді. Я запропонував другові плисти. Він заметушився, а я одразу кинувся у воду, оскільки 11 років ходив на плавання: три роки – на оздоровче плавання, оскільки були проблеми зі спиною, а потім всім років – на спортивне плавання. За пару секунд друг кинувся за мною у воду. Ще один чоловік теж плив, але не до дитини, а до катамарану. Мабуть, він хотів витягнути малого на плавзасіб, - розповів Юрій Усов і додав, що його ніхто не вчив правилам порятунку на воді.

Щось десь читав, а в ситуації на «Живчику» робив усе тільки на інтуїтивних відчуттях.

-Коли я підплив, малий був над водою, яка була йому до очей. Однією рукою я підняв його максимально над водою, аби він заспокоївся і дихав, а рухами іншою рукою й ногами намагався триматися у воді й плив потроху до катамарану. Хлопчик тримався за мою голову й кашляв, – розповів Юрій Усов.

Уже з другом Юрій пірнав, аби знайти батька хлопчика, однак на пляжі є заплава і в деяких місцях глибокі, до 3-4 метрів ями, у воді нічого не видно і при пірнанні закладає вуха. Хлопці шукали чоловіка на дотик.

  • Дуже засмутило те, що коли мій друг дзвонив до поліції, йому відповіли, що ви 13-й у черзі, - розповів Юрій.

На березі, куди вже приїхали патрульні, Юрій передав дитину бабусі, яка в стресі й паніці кричала: «Пірнайте за моїм сином», адже під час порятунку хлопчика з поля зору під водою зник батько потерпілого.

На катамарані декілька дорослих рушили на пошук чоловіка. До пошуків черкащанина залучалися й водолази Черкаської міської комунальної аварійно-рятувальної служби та катер відділення водолазних робіт Управління ДСНС.

 

Пляж «Живчик» не був готовий до експлуатації

  • На пляжі «Живчик» задоволення обернулося трагедією. Чому? Бо не була забезпечена в повній мірі безпека! - написала прес-секретар патрульної поліції Черкащини Зоя Вовк.

І дійсно, на цьому пляжі відсутні рятувальні пости. Тобто, порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Хлопчина й чоловік повинні були бути в рятувальних жилетах. На воді немає буїв, а сама територія пляжу не обгороджена й розмежована. Пляж - в оренді ТОВ «ВАІС». Відповідно, якщо вони орендують цю територію, прилеглий водний простір використовується як зона відпочинку, і за безпеку відпочиваючих відповідає власник території.

За словами директора департаменту архітектури та містобудування Артура Савіна, їх земельна ділянка чітко визначена й прилягає орієнтовно до урізу води,тобто акваторія Дніпра не оформлена договором оренди.

 

До початку пляжного сезону всі пляжі були перевірені. За словами директора Черкаської міської комунальної аварійно-рятувальної служби Сергія Микитченка, щодо пляжу «Живчик» проводилась комісія, і він не відповідав вимогам, аби його відкрити: водолази не обстежили дно, не було огороджувальних буїв, відсутній рятувальний пост, не проведені проби води й піску.

-Років три-чотири ми укладали договір на обслуговування пляжної території на «Живчику» й «Бочці». Власник може й сам організувати рятувальний пост, провівши навчання й закупивши рятувальні засоби. Саме так робив власник «Бочки». Так дешевше для власника пляжу, - пояснив Сергій Микитченко.

Органи місцевого самоврядування визначають місця розташування пунктів прокату плавзасобів і вносять дані до Журналу обліку місць масового відпочинку біля води. Такий облік веде УДСНС. Вимоги до пунктів прокату плавзасобів прописані в «Правилах охорони життя на водних об’єктах України». Ці місця прокату плавзасобів повинні бути обладнані рятувальним постом, який повинен бути оснащений плавзасобом, рятувальним колом і жилетами.

-Щодо ситуації на «Живчику», то чоловік із дитиною не мали відходити від берега без жилета, це порушення. Пірнання з катамарану привело до дисбалансу самого судна, хлопчика викинуло у воду й стався нещасний випадок, і це друге грубе порушення, – зазначив Сергій Микитченко.

Прокат катамаранів, байдарок, які не підлягають реєстрації в Судновій книзі України, може надаватись особам, які досягли 16-річного віку. На плавзасобі особи мають обов’язково бути в жилетах. Дітям до семи років знаходитись на плавзасобах заборонено. Особа, яка видає плавзасіб, має слідкувати за безпекою використання свого плавзасобу. Із плавзасобу заборонено пірнати, сидіти на бортах і кормі, звісивши ноги у воду, перевантажувати його.

-Якщо вже «тягнете» кальян на березі Дніпра у той час, коли з води тягнуть тіло потопельника, то не біжіть просто подивитися чи познімати на телефони «екшн». І дітей раджу не відпускати від себе на «подивитися» - дитяча психіка найбільш вразлива! Не можете допомогти, наприклад, потримати огороджувальну стрічку - не заважайте! – звернулась до черкащан Зоя Вовк.

А на Золотоніщині в с. Домантове 47-річного чоловіка врятувала диспетчер екстренки, яка, на щастя, того дня відпочивала неподалік. До прибуття бригади “швидкої” чоловіку запустили серце й привели його до тями.

Ми з братом витягли чоловіка на берег, він вже почав синіти, перебував у стані клінічної смерті, – У мене була чудова реанімаційна бригада: лікар з вірменської родини (наші друзі) та кум потерпілого, дуже відважний чоловік, який добросовісно та чітко проводив дихання. Дякую їм за допомогу, - згадує Валентина Молодик, яка сама в цей час робила непрямий масаж серця.

 

Із початку року на водних об’єктах області зареєстровано 40 пригод, внаслідок яких 22 особи загинули,з яких одна дитина та 23 особи вдалося врятувати, із яких чотири дитини.

 

Зверніть увагу!

У Черкасах є три комунальних пляжі, на яких аварійно-рятувальна служба забезпечує безпеку. Це - пляж «Соснівський» (лівіше «Бочки», навпроти спуску з парку «Сосновий бір», «Казбетський» і «Митницький». На цих пляжах із 10.20 до 18.40 чергують рятувальники.