Здешевшання теплоенергії, обіцяне минулого місяця міським головою Черкас Анатолієм Бондаренком та прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком, має бути. Однак, коли, на скільки і як довго черкащани отримуватимуть платіжки з нижчими цифрами, на черкаських підприємствах-теплопостачальниках не знають.
Знизити суми у платіжках підприємствам, що подають тепло в домівки жителів обласного центру, не дає можливості плутанина у нормативних документах. Як роз'яснює директор КП «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась, такі підприємства на два типи: кому тариф погоджує Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП); та ті, кому тариф затверджують обласні державні адміністрації.
КП «Черкаситеплокомуненерго» та «Черкаська ТЕЦ» є ліцензіатом НКРЕКП. Відтак ще до обіцянок прем’єра цим двом підприємствам нацкомісія постійно регулювала тариф, виходячи зі зміни вартості та розміру його складових. Однак після проявленої ініціативи Уряду щодо зниження тарифу на теплопостачання для українців, Кабмін видав постанову рекомендаційного характеру для підприємств-теплопостачальників, у якій радить провести перерахунок тарифу на їх послуги. Тож сьогодні як «Черкаситеплокомуненерго», так і «Черкаська ТЕЦ» опинилися у невизначеній ситуації: якщо вони перерахують тариф за новою постановою Кабміну, є вірогідність, що цим підприємствам цей тариф скоригує ще й комісія.
— Ми звернулися із запитами як до Нацкомісії, так і до профільного міністерства, аби нам розтлумачили, якими нормативними документами мають керуватися підприємства, подібні до нашого, перераховуючи тариф на теплопостачання, — коментує Павло Карась. — Другим ключовим фактом у цій ситуації є різкий ріст вартості газу. Коли прем’єр-міністр у грудні говорив про зниження платіжок на теплопостачання до 20%, вартість тисячі кубометрів газу для підприємств становила 4750,39 грн. Зараз же ціна на газ зросла до 6600 грн за тисячу кубометрів. Окрім того, зросла вартість на електроенергію, розмір зарплати, змінилися й інші складові тарифу, тож говорити про об'єктивні підстави для зниження тарифу на теплопостачання наразі не доводиться.
Так само роз'яснень від Уряду чекають і на «Черкаській ТЕЦ» — це підприємство обслуговує левову частку споживачів Черкас і вже надіслало їм рахунки за теплопостачання за грудень без змін вартості теплоносія.
— ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» повністю підтримує ініціативу Уряду та повідомляє, що протягом січня 2020 року та після отримання відповідних роз’яснень від органів державної влади в частині правильності розрахунків з урахуванням специфіки діяльності підприємства, будуть проведені відповідні зміни у платіжних документах споживачів, — ідеться в офіційному повідомленні підприємства, розміщеному на їхньому сайті.