57-річний черкащанин з жовтня 2018 року отримував від держави субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. У декларації він не зазначив, що упродовж 12 місяців до того, як звернувся за оформленням субсидії, зробив покупку сумою понад 50 тисяч гривень. Цього року в департаменті соцполітики Черкаської міської ради розкрили маленький секрет цього заявника. Тому виплату субсидії йому припинили й попросили повернути державі 4940 грн 10 коп. неправомірно отриманої від держави допомоги. За Законом України «Про здійснення верифікації державних виплат» у Черкасах повним ходом перевіряється інформація, надана заявниками для призначення того чи іншого виду допомоги. Наразі лише в обласному центрі виявлено 93 особових справи, за якими встановлено переплати. Тож їх доведеться повернути державі.
Перевірка вже наданого
Законом передбачено три етапи перевірки. Превентивна — перед призначенням допомоги та виплат, яка розпочнеться з 2021 року. Поточна — перевірка громадян, які на сьогодні отримують державні виплати. Цей вид перевірки розпочато 2020 року. Та ретроспективна — перевірка вже виплачених державою допомог.
Під поточну верифікацію потрапляють люди, яким призначено допомогу і які вже отримали хоча б одну її виплату. Міністерство соцполітики від початку року постійно проводить моніторинг отримувачів державної допомоги, адже умови та підстави для отримання тієї чи іншої державної підтримки у людей весь час змінюються. Про що громадяни, на жаль, не завжди повідомляють самостійно.
— Перевіряється правдивість наданої інформації для отримання допомог і виплат та право громадян на отримання того чи іншого виду допомоги. Зокрема, перевіряються особисті дані, відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, — пояснює заступник начальника відділу призначень та перерахунку соціальних виплат Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради Галина Романенко. — Інформація, отримана від заявників, яка підтверджує або спростовує право на отримання ними виплат та розмір державної допомоги. Наприклад, раніше інформація про реєстрацію громадян перебувала в ОСББ, СУБах, гуртожитках, ЖБК, потім картотеку передали центрам надання адміністративних послуг. Тепер ми звіряємо інформацію, яку подавали нам громадяни із тією, яка є зараз у ЦНАПах. На жаль, трапляються випадки, коли ми виявляємо, що заявники подавали недостовірну інформацію. Заявник, наприклад, подавав інформацію, що у його помешканні зареєстровано дві особи й на підтвердження надавав необхідну довідку про склад зареєстрованих, зараз уже через ЦНАПи з'ясовується, що на житловій площі, на яку заявник отримує субсидію, зареєстровано більше людей.
Як це працює
Міністерство соціальної політики підписало необхідні угоди з Мінфіном, банківськими установами та низкою інших організацій, що дає можливість звіряти бази даних. Перевірка здійснюється міністерством, яке передає інформацію у закодованому вигляді місцевим органам соціального захисту населення. На місцях отримують номер справи та код невідповідності, яку у цій справі допущено. Наприклад, код №99 — це невідповідність ПІП і статі отримувача державної допомоги та виплат, код №100 — невідповідність віку особи та документу, що посвідчує особу. Зокрема, дитині віком 14 років не може бути здійснене призначення якогось виду допомоги на основі свідоцтва про народження.
Органи на місцях повинні опрацювати отриману від міністерства інформацію протягом 15-ти робочих днів. На цей час місцеві органи соцзахисту мають право призупини виплату допомоги, потім поновити виплати або не поновляти, виставити розмір надміру одержаних заявником коштів.
Найтиповіші порушення
Про всі зміни, які відбуваються і можуть вплинути на право громадянина отримувати державну допомогу та виплати або на розміри цих виплат, він зобов'язаний повідомити органи соціального захисту населення у визначений законодавством термін.
— Якщо отримувач житлової субсидії у 30-тиденний термін не повідомив про подібні зміни, а ми виявили їх, тоді маємо право призупинити виплати, — попереджає Галина Романенко.
На право отримання субсидій впливає:
- наявність транспортних засобів, які підлягають державній реєстрації, і з дати випуску яких минуло менше 5 років;
- перевищення опалювальної площі домоволодіння понад визначені норми — для квартири понад 120 м², а для будинку 200 м²;
- набуття права власності у законний спосіб (купля, успадкування чи отримання у дар рухомого чи нерухомого майна) майна, оціночна вартість якого перевищує 50 тисяч гривень);
- зміна кількості зареєстрованих осіб у домогосподарстві, на яке нараховується субсидія;
- зміна у складі сім’ї члена домогосподарства, зміна соціального статусу членів домогосподарства (був студент, став працюючим тощо).
Якщо переплата встановлена у громадянина, який продовжує отримувати якийсь вид соцдопомоги, то він має право написати заяву, аби переплату утримували із його новопризначеної допомоги. Це діє як при нарахуванні субсидії, так і при нарахуванні якогось іншого виду соціальної допомоги.
У соцзахисті запевняють: за всі відомості та інформацію, які надає громадянин для отримання того чи іншого виду соціальної допомоги він несе відповідальність. Адже підписується у заяві та декларації про те, що надані ним відомості повні та достовірні.
На період встановлення карантинних або обмежувальних заходів пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби, призупинення нарахування чи виплат соціальних допомог чи житлових субсидій заборонено!
Факт: Департаментом соцполітики Черкаської міськради здійснюється щомісячно нарахування 107190 різних видів державної допомоги, з них 30066 субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.