«Газ із 1 травня подорожчав майже вдвічі»

У травні усіх побутових споживачів газу автоматично переведуть на річні тарифи. Вартість газу у різних постачальників коливається від 7,88 грн до 13,5 грн за кубометр. Такі річні ціни діятимуть до 30 квітня 2022 року. Скільки платитимуть черкащани та чи можна буде купити газ дешевше?

Після тарифних протестів у січні, уряд пообіцяв зменшити тарифи на комунальні послуги та встановити «річні тарифи на газ», які не можна підвищувати протягом 12 місяців. Однак на ділі новий тариф виявився набагато вищим від попереднього.

– Минулого літа я змінив постачальника газу, – розповідає директор Першої міської гімназії Черкас Сергій Саєнко. – Законтрактував у компанії «Палівенерго» газ на увесь опалювальний сезон. Платив по 4 гривні 20 копійок за куб. У норму, яку визначив для себе, вклався. Хотів продовжити контракт, але виявилося, що тепер цей оператор продає газ занадто дорого й невигідно. Ледь не по 11 гривень. Я не знаю, хто зможе заплатити таку ціну та ще й на увесь рік. Особливо взимку, коли настануть холоди.

Сергій Іванович каже, що нині найдешевший газ пропонує компанія «Луцькводоканал»:

– Вони придбали ліцензію і тепер здійснюють продаж. Здається, їхня ціна на 20 копійок нижча від тієї, що її пропонує «Нафтогаз». В «Нафтогазу» це близько 8 гривень за куб. Це теж дуже дорого.

Зоя Забой із Кам’янки була однією з тих, хто першим змінив постачальника газу. Замість «Черкасигаз» жінка обрала ТАС «Енергія країни».

– Було дуже зручно, бо ціна не мінялася й була зафіксована на одному рівні – 5 гривень 97 копійок за куб. Саме таку ціну я зафіксувала в жовтні минулого року. Також була зручна форма оплати – власний кабінет, чат-боти. Документи довго не збирала – вся процедура переходу забрала від сили 5-10 хвилин.  

Землячка Зої Забой Ольга Плятченко теж купувала газ тут. Зараз подумує про іншого оператора.

– Замість 5 гривень 97 копійок пропонують майже вдвічі більші цифри – 11 гривень 22 копійки. Мабуть, перейду на постачання від «Нафтогазу» – по 7 гривень 96 копійок.

До 25 квітня всі газопостачальники представили свої річні тарифи. Найдешевше газ буде продавати «Евода Трейд» — 7,88 грн/м3, «Умань Збут» – 7,89 грн, «Нафтогаз України» – 7,96 грн. Ціна враховує податок на додану вартість, але за доставку газу доведеться заплатити окремо. У групи газзбутів «Регіональної газової компанії», які обслуговують 2/3 споживачів газу в Україні, річний тариф становить 7,99 грн.

При цьому газопостачальники, як і раніше, можуть пропонувати своїм споживачам інші тарифні плани — щомісячні, сезонні, газ на зиму тощо. В теорії, у такому випадку, ціна на газ може бути меншою, аніж встановлена базова річна. Однак в цьому є неприємний нюанс. Якщо ви забажаєте змінити свій тариф, а потім повернутись на річну фіксовану ціну, газопостачальник може відмовити у цьому. Таке право надав Нацрегулятор комунальних послуг (НКРЕКП) в ухваленій постанові №572 від 7 квітня 2021 року.

Цитуємо як це прописано у документі: «У разі зміни споживачем базової річної пропозиції постачальника на іншу комерційну пропозицію цього постачальника. Або зміни постачальника протягом строку дії однієї базової річної пропозиції (з 01 травня по 30 квітня) такий постачальник (у випадку зміни постачальника – попередній газопостачальник) має право відмовити повторно постачати споживачу природний газ у рамках базової річної пропозиції в поточному році (з 01 травня по 30 квітня)», — йдеться в тексті.

Експерти зауважують, що побутові споживачі, які з травня матимуть фіксовану ціну на 12 місяців, можуть розпланувати свої витрати. Однак річну ціну краще було б встановити не з травня, а в серпні-вересні, коли європейський ринок, з якого ми імпортуємо блакитне паливо, переживає падіння попиту і зниження ціни на цей ресурс.

Як зазначають фахівці з порталу «ГазПравда», річні продукти так само доступні для отримувачів пільг та субсидій. Клієнти, як і раніше, мають сплачувати лише за спожитий об’єм газу за фіксованою ціною до 25 числа кожного місяця.

Хто і за скільки продає газ?

Газопостачальники оприлюднили базові річні тарифи, які діятимуть з 01.05.2021 до 30.04.2022. НКРЕКП заборонив їх збільшувати, але дозволив зменшувати.

ТОВ "ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ"    13.5

ТОВ "ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ" 13.5

ТОВ "АЗОВГАЗ" 12.9

ТОВ "МАРГАЗ" 12.58

ТОВ "СТРИЙНАФТОГАЗ" 11.99

ТОВ "ТАС ЕНЕРГІЯ КРАЇНИ" 11.22

ТОВ "ГАЛНАФТОГАЗ" 10.99

ТОВ "ГАЗПРОМПОСТАЧ" 10.8

ТОВ "ТОРГОВА ЕЛЕКТРИЧНА КОМПАНІЯ" 10.8

ТОВ "КИЇВСЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ" (YASNO) 10.5

ТОВ "ЕРУ ТРЕЙДІНГ" 10.5

ТОВ “ВІЛЬНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ ПАЛІВЕНЕРГО” 10.41

ТОВ "ПОЛТАВАГАЗ ЗБУТ" 9.99

ТОВ "ГАЗ АП" 9.99

ТОВ "ТЕРНОПІЛЬОБЛГАЗ" 9.89

ТОВ "АГРОСИНТЕЗ ТРЕЙДІНГ" 9.8

ТОВ "МЕГАВАТТ ЕНЕРГО СЕРВІСНА КОМПАНІЯ" 9.8

ТОВ "НАФТОГАЗ ПОСТАЧАННЯ" 9.5

ТОВ "ОДЕСАГАЗ-ПОСТАЧАННЯ" 9.2

ТОВ "ПРИКАРПАТ ЕНЕРГО ТРЕЙД" 8.6

ТОВ "ГАЗПОСТАЧСЕРВІС" 8.57

ТОВ "ЛЬВІВЕНЕРГОЗБУТ" 8.2

ТОВ "ЗАПОРІЖГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ХМЕЛЬНИЦЬКГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ВОЛИНЬГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "КИЇВОБЛГАЗ ЗБУТ" 7.99

ТОВ "ЗАКАРПАТТЯ ЕНЕРГОЗБУТ" 7.98

ТОВ "ВОЛИНЬЕЛЕКТРОЗБУТ" 7.98

ТОВ "ГК "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" 7.96

ТОВ "УМАНЬГАЗ ЗБУТ" 7.89

ТОВ "ЧЕРКАСИГАЗ ЗБУТ" 7.89

ДП «ЕВОДА ТРЕЙД» КП"ЛУЦЬКВОДОКАНАЛ" 7.88