Хто нагодує черкаських дошкільнят?

Від минулого тижня уперше за три місяці карантину дошкільні навчальні заклади Черкас прийняли перших дітей. Однак коли черкаські садочки працюватимуть у повноцінному форматі, наразі невідомо. Ситуація ускладнюється невизначеністю влади міста в питанні харчування дошкільнят. Навколо цього питання нині залишається чимало несказаного та ще більше різного роду припущень. У дитячому харчуванні й апетитах дорослих розбиралися «Вечірні Черкаси».

 

Нічим годувати?

На відкриття дитсадків батьки черкаських дітлахів з нетерпінням чекали від початку першої хвилі послаблення карантинних заходів. Закриті дитсадки були однією з їх головних проблем після повернення на роботу. Однак, влада Черкас не надто квапилася поновлювати їхню роботу. Ситуація дійсно дуже непроста й типова для всієї країни, але Черкаси не були б Черкасами, якби у нас не знайшлося власної особливої причини. Однією з таких виявився брак продуктів для харчування дошкільнят.

Так, директор департаменту освіти та гуманітарної політики міськради Сергій Воронов заявив 2 червня на засіданні виконкому, що «із квітня нами двічі оголошено тендер на закупівлю продуктів харчування для дошкільних навчальних закладів міста, однак один із колишніх постачальників продуктів щоразу оскаржує результати тендерних торгів. У нас є певний запас деяких продуктів харчування, однак його не достатньо, аби забезпечити садки».

 

Раз скасовано, два скасовано…

І дійсно, 12 травня уповноважена особа за організацію та проведення процедур закупівель департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР Сергій Ігнатенко відмінив процедури торгів відразу по 20 предметах закупівель, призначених на харчування черкаських дошкільнят. А менш ніж за місяць до цього були відмінені й інші торги, зокрема, ті, по яких уже були визначені переможці. Наприклад, ТОВ «Каштан-плюс», який постачає продукти харчування у заклади освіти та медицини ще з радянських часів, було визнано переможцем кількох тендерів. З постачальником залишалося лише укласти угоди, однак замість цього чиновники вирішили відмінити тендери.

Зокрема, йдеться про закупівлю хлібопродуктів, м’яса, картоплі та деяких інших груп. Саме цих продуктів нині так бракує для харчування черкаських дошкільнят. Наприклад, станом на 10 червня м’яса залишилося на 18, а хлібопродуктів — на 30 днів повноцінної роботи усіх дитсадків обласного центру. Картоплі взагалі залишалося на тиждень.

— Про причини того, чому з нами не було укладено договори, нам ніхто не повідомив, — говорить директор ТОВ «Каштан-плюс» Галина Олексенко. — Наші пропозиції були найнижчими. Наприклад, по хлібопродуктах, вона була нижчою на 1,2 мільйона від очікуваної вартості закупівлі та на 600 тисяч меншою, ніж у іншого учасника торгів. Те ж саме по м’ясу. Там взагалі економія для бюджету була майже 4,2 мільйона гривень. Ще більш економною була пропозиція по закупівлі сиру. Там — 4,5 мільйона економії, якщо порівнювати з очікуваною вартістю закупівлі. Ми готові були завозити продукти у будь-який момент, направили договори, але час ішов, і зрештою сплив термін їх підписання. Потім на сайті Prozorro з’явилося повідомлення про відміну торгів. Без будь-якого обґрунтування, просто опублікували виписку із протокольного рішення уповноваженого департаменту освіти від 17 квітня – і все.

 

Нові тендери, нові правила

Також у квітні були відмінені торги по закупівлі круп, де переможцем також був ТОВ «Каштан-плюс». І того ж дня – 17 квітня – департамент освіти та гуманітарної політики оголосив нові процедури закупівель по скасованих тендерах. Цього разу у тендерній документації з’явилася низка нових вимог, що стали причиною для скарг із боку ТОВ «Каштан-плюс». Одна з таких вимог — надання відгуку про виконання аналогічних договорів. Причому його необхідно отримати не більше, ніж за 10 днів до кінцевої дати подання документів на тендер.

— Департамент освіти до останнього не давав нам відгук, наявність якого сам і вимагав, — пояснює Галина Олексенко. — 30 квітня ми вимушені  були вимагати його офіційно. Зрештою відгук ми отримали лише 8 травня – це останній робочий день перед кінцевою датою подання документів. Звісно, це ставить нас у нерівні умови з іншими учасниками, які у минулому не мали подібних договорів – їм відгук не потрібен.

Утім, усі 20 тендерів на закупку продуктів для дитсадків Черкас 12 травня знову  були скасовані. Як зазначається у протокольному рішенні  уповноваженої особи, «під час підготовки тендерної документації Замовником було упущено питання стосовно включення до тендерної документації вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції». Іншими словами, замовник, яким є департамент освіти та гуманітарної політики, згадав, що не встановив «запобіжника» від недобросовісних постачальників, яким є тендерне забезпечення. Це — банківська або страхова гарантія того, що фінустанова перерахує заздалегідь визначену суму, якщо учасник торгів не виконає обов’язки, пов’язані з поданням тендерної пропозиції.

— Встановлювати розмір тендерного забезпечення — це право, а не обов’язок замовника, передбачений Законом України «Про публічні закупівлі». Це – такий собі запобіжник від недобросовісних учасників торгів. Тому з великою долею імовірності можу припустити, що істинні причини лежать не у публічній площині, а в апетитах чиновників. Не здивуюся, що фіналом цієї історії може стати поява нового, більш зговірливого постачальника продуктів, — розповів на правах анонімності експерт із державних закупівель.

Нині в усі дитсадки обласного центру продукти постачає «Каштан-Плюс». За словами Галини Олексенко, на харчування черкаських дошкільнят у влади міста досі невикористаними залишилися 16,5 млн грн. Угоди на постачання продуктів діють до кінця 2020 року й підписані відповідно до тендерів, проведених ще минулого року. По багатьох групах продуктів цих грошей вистачить на харчування дошкільнят до жовтня-листопада, а то й до кінця року.