1 липня в Україні завершилась дія карантину у зв’язку з пандемією коронавірусу. Таке рішення ухвалив Кабмін. Карантин в Україні тривав понад три роки – від березня 2020. Три роки масок, антисептиків, обмежень, дистанцій, ізоляції, заборони на відвідування парків. Що ми тільки не пережили.
Усього з початку пандемії в області зареєстровано 204791 випадок захворювання на COVID-19, із яких 15080 дітей. 201422 людини здолали ковід і одужали. Від ускладнень коронавірусної інфекції померло 3287 хворих жителів Черкаської області.
– Я вам відкрию секрет: ніякого карантину і не було. Правда ж, смішно зараз згадувати за освячення вулиць від ковіду, дезінфекцію маршруток і тролейбусів, ліфтів, зупинок, фасадів магазинів і аптек антисептиками. А люди в протигазах, які їх вдягали не заради хайпу й розваг, а реально боялись заразитись? Маски по скаженій ціні, і як люди дивились на тих, хто кашлянув-чихнув поруч як на прокаженого і боялись видихнути, як ми смажили шашлики на балконі, бо в парки не можна було вийти і брали в сусідів і знайомих чотирилапих, бо з ними можна було вийти з дому. А обіцяна тисяча за вакцинацію…, – згадує житель Золотоніського району Сергій Антоненко, який сам і не вакцинувався, і маски ніколи не носив.
Хтось із гумором, а хтось зі сльозами на очах, бо втратив через ковід своїх рідних або сам серйозно перехворів, згадує цей період.
– Усі роки карантину ми пережили благополучно. Ні 75-річна мама, ні 80-річний батько серйозно не хворіли. Засуди були, але ковід наче минув нас. І ось у травні цього року, коли ми вже за слово «ковід» і забули, батько потрапив у реанімацію з діагнозом «коронавірусна інфекція» Три тижні лікування, майже сотня крапельниць, купа ліків, кисневий концентратор і реабілітація. Важка і дуже повільна. От вам і немає ковіда, – говорить жителька Черкас Марія Зінченко.
Раніше заяву про те, що пандемія COVID-19 більше не є надзвичайною ситуацією, оприлюднила Всесвітня організація охорони здоров’я. Висновок зробили на основі світової тенденції до зниження рівнів смертності від COVID-19, загальної кількості госпіталізацій та госпіталізацій до відділень інтенсивної терапії, повʼязаних із COVID-19, а також високий рівень імунітету населення до SARS-CoV-2, який виник здебільшого завдяки масовій вакцинації. Водночас важливо пам’ятати, що COVID-19 нікуди не зникає, а SARS-CoV-2 циркулюватиме надалі. Проте хвороба перейшла до групи сезонних захворювань, як грип.
– Хоч карантинні заходи і відмінені, але слід пам'ятати, що ковід нікуди не дівся, він є. Люди мають розуміти, що треба прислухатись до свого організму і якщо з'являються якісь симптоми, самолікуванням не займатись і звертатись все ж таки до сімейного лікаря, адже перебіг захворювання може бути різним, – говорить очільниця управління охорони здоров'я Черкаської ОВА Антоніна Уманець.
Скасування карантину не скасовує вакцинацію – вона залишається єдиним способом запобігти тяжкому перебігу захворювання, ускладнень і смерті.
Нові, додаткові мобільні бригади, створені два тижні тому на базі Центру інфекційного контролю, виїжджають в різні райони по області. Першим, пробним став Золотоніський район. Минулого тижня під час виїзду в Жашківський район було вакциновано більше 200 осіб. Люди обізнані, всі вакцинуються добровільно. За словами Антоніни Уманець, є результат, адже вакцинуватись приходить достатня кількість людей.
– Те, що в нас скасували карантинні обмеження, не означає, що скасували ковід, адже він нікуди не дівся. Нам із ним жити і далі, це вже очевидно. Люди продовжують хворіти. Так за останній тиждень в області захворіло 63 особи, серед яких семеро – діти. 91 житель області здолав хворобу і одужав. Одна людина від ковіду померла. Ми закликаємо продовжувати вакцинацію, аби в осінньо-зимовий період, період зростання респіраторних захворювань і ковід зокрема, бути захищеними. Це хвороба, яка є, і буде з нами, оскільки спосіб зараження повідом, як і ГРВІ, грипом, ГРЗ – повітряно-крапельний, – зазначає головний державний санітарний лікар області Володимир Папач і пояснює, що певні рекомендації і обмеження згідно з цією постановою скасовуються.
– Дотримуйтесь дистанції, кашльового етикету, одягайте маски, адже це не тільки профілактика ковіду, це профілактика всіх гострих респіраторних інфекцій. Коли діяв карантин і люди дотримувалися всіх рекомендацій і обмежень, що показало свою дієвість, у нас на спад пішли інші респіраторні інфекції. Так, під час ковіду у нас менше реєструватися грипу, гострих респіраторних інфекцій. Тому такі заходи дієві для будь-яких гострих респіраторних інфекцій І я б радив щеплюватися, оскільки це все безкоштовно, бо хто знає, як буде надалі, - говорить Володимир Папач.
Тим, хто все-таки турбується про своє здоров'я, настійливо рекомендують вакцинуватись. Улітку це менш актуально, а ближче до похолодання, до зими, коли йде зростання ГРВІ, коли зростає контактність, скупчення, все ж таки дотримуватися рекомендацій.