Приходу весни й літа мало радіють нечисленні власники корів на Черкащині — це означає, що ціни на молоко впадуть, бо молокозаводи традиційно «регулюють» сезонні ціни в бік зниження.
«Маю одне питання: як нам виживати? — пише в соціальних мережах Галина Булаївська із Кам'янки. — З сьогоднішнього дня заготівельники купують молоко по 7,50, а з 1 червня купуватимуть лише по 7 гривень. Як рашисти не добралися до нас, то свої добивають! Це вже крик душі! Все навколо дорожчає, лише молоко забирають за безцінь! І ніхто нічого не робить, щоби нам допомогти. Ми просимо від держави лише адекватної закупівельної ціни, щоби ми могли якось існувати. В Україні жирують лише ті, хто забирає в нас молоко, а нам залишають лише мозолі. Синів і чоловіків забирають на війну, а нас продовжують оббирати!»
У Тальному на базарі літр молока продають по 30 гривень. Місцева жителька Галина продає його ще теплим — із ранішнього удою.
— Продаю молоко, сир і сметану, — розповідає. — Всю продукцію реалізую на ринку — із заготівельниками справи не мала ніколи. Тут у мене свої клієнти, своя база. Зазвичай торгую по середах і суботах. Думаю, що працюю останні місяці — вік уже не дозволяє. Нам із чоловіком усе важче порати корову. Дали оголошення в газету на продаж. Корова коштує від 20 до 30 тисяч, залежно від віку й удою. Наша немолода, але гарно телиться, молоко добре. Два місяці минуло, але досі не отримали жодного дзвінка. Дуже не хочемо здавати корову на м'ясокомбінат, але в Тальному покупців немає. Ніхто не хоче гірко наробитися за такі гроші.
Любов Калюжка із села Синьооківка Золотоніського району тримає двох корів.
— Молоко продаю на ринку в Золотоноші. За трилітрову банку дають 70 гривень, а кіло цибулі коштує 65. Сир і сметану віддаю за 140 гривень за кілограм. Колись у нашому селі тримали стадо в 500 голів. Нині, якщо залишилося бодай 20, то й добре. Молодь не доглядатиме за коровою, бо окрім як наробитися особливої вигоди нема. Якби держава включала догляд за коровою в трудовий стаж, то, може, щось би й змінилося. Офіційної роботи в селі нема — люди наробляються біля корів і виходять на пенсію без стажу. Взагалі останнім часом стала помічати дивну картину — коли пасеш корову, зупиняється багато автомобілів. Батьки просять дозволу, щоби діти підійшли й погладили корову. Враження, ніби це тварина із зоопарку.
Олег Штангей із Мошурова разом із дружиною багато років продають молочку на ринку Тального.
— Сир продаю по 130 і сметану по стільки ж, — розповідає. — Молоковози до нас у село вже не заїжджають — немає корів, немає молока. Мої сусіди вже давно продали корів, лише ми ще тримаємося. Бачив по телевізору, що в Чернівецькій області власники корів об'єдналися в кооператив і не продають молоко по 6-7 гривень, як хотіли заготовачі. А нам і об'єднуватися нема з ким, бо корів немає. В Мошурові тримала корову одна з сусідок — тепер чоловіка забрали на війну, а їй самій важко. Те саме на базарі — раніше біля нас стояла жінка з Майданецького, а трохи далі — з Гордашівки. Обоє вже продали корів і покинули цю справу.
Олег розповідає, що днями до нього прийшла 86-річна бабця-сусідка.
— Просила продати три літри молока. Я пожалів та й назвав ціну в 60 гривень. Бабка образилася, мовляв, дорого. Послала діда в магазин. Той купив пляшку 840 грамів за 43 гривні й сиркової маси з родзинками. Попробували — не подобається. А в містах люди звикають — як ото свиней хімією годують, так і люди на хімію переходять.
Керівник приватного сільгосппідприємства “Лідер” із Новомайданецького Звенигородського району Олександр Мегей продає молоко компанії “Президент” із Миколаєва.
— Реалізуємо молоко вищого ґатунку по 11 гривень 60 копійок без ПДВ і по 13,90 з ПДВ при жирності не менше 3,4%. Днями, посилаючись на сезонні коливання, хотіли знизити нам ціну на одну гривню, але поки ми ціну втримали. Цього року ситуація набагато краща, аніж минулого, бо Миколаїв не так обстрілюють, немає проблеми зі збутом. Однак ближче до осені молоко подорожчає суттєво. Щоби була висока жирність, треба скотині дати шрот і кукурудзу. За останні дні шрот подорожчав із 8-9 тисяч аж до 11. Мені легше купити соняшник і не гратися зі шротом. Прогнозую, що до осені молоко взагалі буде золотим. Річ у тім, що через посуху в поганому стані перебувають посіви кукурудзи. Якщо ситуація найближчим часом не покращиться, то один із основних кормів для корів суттєво зросте через неврожай.
За словами Мегея деякі молокозаводи взагалі відмовляються купувати молоко в населення через його низьку якість.
— Чув, що Звенигородський сиркомбінат через низьку якість відмовився закуповувати молоко в приватників у селах Лісове та Веселий Кут.
325-грамовий стакан 15% сметани “Президент” коштує в магазинах від 37 до 39 гривень. За таку саму масу домашньої сметани на ринку обійдеться в 42-45 гривень.