Обіцяне кабміном здешевлення вартості тепла для населення, поки не можливо втілити в життя і на то є ряд причин. Що обіцялося і чому цього не станеться, намагалася з’ясувати «Вечірка».
Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 560, згідно з якою встановлено граничні тарифи на послуги для населення міст обласного значення. На Черкащині ця постанова стосується міст Черкаси, Сміла, Канів, Умань, Золотоноша, Ватутіне.
Відповідно до постанови, для мешканців міст обласного значення граничні тарифи мають становити:
на «послугу з постачання теплоенергії» для багатоквартирних будинків, обладнаних лічильниками тепла – 1400 гривень за 1 Гкал (з ПДВ); у разі відсутності приладів обліку – 35,21 гривні за 1 кв. метр (з ПДВ);
на «послугу з постачання гарячої води»: за умови підключення рушникосушильників до систем постачання гарячої води – 83,66 гривні за 1 куб. метр (з ПДВ); у разі відсутності рушникосушильників – 75,74 гривні за 1 куб. метр (з ПДВ).
Якщо ж тарифи на вказані послуги перевищують встановлену Кабміном граничну межу – місцеві ради мають знизити їх до вказаних розмірів до 1 вересня.
Тож суми у платіжках багатьох споживачів мали б зменшитися в порівнянні з попереднім опалювальним сезоном. Однак до початку вересня цього може і не статися.
В управлінні житлово-комунального господарства Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА констатують: наразі в області діють 17 підприємств теплоенергетики, з яких 14 – надають «послугу з централізованого опалення» населенню. З 1 травня 2019 року введено нову класифікацію комунальних послуг, згідно з якою «послуга з централізованого опалення» виключена, натомість виділена «послуга з постачання теплової енергії». Відтак уповноважені органи зі встановлення тарифів наразі не можуть встановлювати, переглядати, коригувати тарифи на «послугу з централізованого опалення». Вимоги вказаної постанови стосуються «послуги з постачання теплової енергії», а не «послуги з централізованого опалення», тому можуть бути враховані уповноваженими органами місцевого самоврядування лише після укладання нових договорів.
— Ця постанова стосується нового тарифу на нову послугу, який ще тільки буде затверджуватися підприємствам. Окрім того, ця постанова стосується лише тих міст, де тариф на теплопостачання затверджують місцеві органи влади. Підприємствам-тепловикам Черкас тариф погоджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Також 1 жовтня для абонентів вводиться абонплата, яка не входитиме до тарифу. Коштом абонплати ми надаватимемо абонпослуги: розсилку платіжок, забезпечуватимемо роботу колцентрів тощо, — пояснює директор КП «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась. — Рішення Кабміну, як на мене, популістичне. Сьогодні лише вартість газу та електроенергії у нашому тарифі становить 1400 грн. Сьогодні ми надаємо тепло за ціною 1606 грн за Гкал. Зараз наше підприємство розраховує новий тариф, і нам ніяк не вдається зробити його нижчим, адже вартість газу хоч і знизилася та несуттєво, а розмір зарплати, від часу останньої зміни тарифу збільшувався тричі. За попередніми підрахунками у новому опалювальному сезоні ціна гігакалорії наданої «Черкаситеплокомуненерго» становитиме 1660 грн. Ми велике підприємство із чималою кількістю абонентів, менші підприємства-тепловики неспроможні надавати послугу за такими цінами.
– Зміна тарифів можлива лише після визначення моделі договірних відносин між співвласниками багатоквартирних будинків та підприємствами, що надають послугу, – роз’яснює заступник начальника управління ЖКГ Черкаської ОДА Алевтина Подкопаєва. – Нові договори мають укладатися за обраною моделлю відносин, однак типові форми цих договорів на сьогодні Кабінетом Міністрів України ще не затверджені.
ВРІЗКА:
Експерти стверджують: сама ідея встановлення максимальної межі тарифу — правильна. Адже різницю між вартістю послуги й тим, що сплачують споживачі сьогодні у вигляді субсидії покриває держава. Тож держава обмежує ту вартість, яку вона спроможна компенсувати. Так уряд перекладає відповідальність за підприємства, що неспроможні працювати за визначеним тарифом на міську владу, яка має коштом громади компенсувати різницю у тарифах, надавати підприємствам фінансову підтримку, або реформувати їх та робити рентабельними. Однак, ті ж експерти запевняють, 1400 грн — занадто малий розмір тарифу, адже дуже багато підприємств не зможуть за ним працювати. Об'єктивним називають тариф у 1800 грн за Гкал.
ЦІНА ТЕПЛА:
Тарифи на послуги з теплопостачання станом на 01.07.2019 по Черкаській області. Вартість 1 Гкал з (ПДВ) за даними сайту Черкаської ОДА.
КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» — 1606,05 грн;
ВП «Черкаська ТЕЦ» ПРАТ «Черкаське хімволокно» — 1423,76 грн;
Комунальне підприємство теплових мереж Черкаського району — 791,39 грн.
Ватутінське КПТМ — 1821,91 грн.
Канівське КПТМ — 1930,93 грн.
Смілянське КП «Смілакомунтеплоенерго» — 2300,21 грн.
ТОВ «Смілаенергопромтранс» — 1798,14 грн.
Уманське КП «Уманьтеплокомуненерго» — 1934,3 грн.
КП «Драбівські теплові мережі» — 2416,70 грн.
Жашківське підприємство теплових мереж — 1978,78 грн.
КП «Звенигородське підприємство теплових мереж» — 2242,40 грн.
Кам'янське КПТМ — 2410,38 грн.
Комунальне підприємство «Тепломережа» (Корсунь-Шевченківський)
— 2223,90 грн.
КП «Теплокомуненерго» (Монастирище)— 1980 грн.