Православна церква України повідомила, що з 1 вересня церковні свята відзначатимуться не за старим (юліанським) календарем, а за новим — григоріанським. Відтак найближче велике свято Покрови відзначатимуть не 14 жовтня, а 1 жовтня. Миколай тепер буде не 19 грудня, а 6-го. Різдво — 25 грудня замість 7 січня.
Нововведення не зачепить Великодня — протестанти й католики поки відзначатимуть його нарізно з православними. Саме через різне святкування Паски новий церковний календар називають не григоріанським, а новоюліанським. Утім є надія, що до 1700-річчя Нікейського собору в 2025 році християни узгодять і цю дату.
На Черкащині жорстких заходів до тих священників і вірян, які захочуть лишитися на старому календарі, не застосовуватимуть. Про це розповів митрополит Черкаський і Чигиринський Іоанн з Православної церкви України.
— В обласному центрі залишиться один храм, який святкуватиме свята за старим стилем, — каже владика. — Усі інші перейдуть на святкування за новим стилем. Ми прислухаємося до громадської думки, яка хоче відзначати релігійні свята з усім світом. Я не думаю, що матимемо якісь конфлікти та ексцеси. Вони були би, якби наша позиція була жорстокою і непримиренною. У Польщі православна церква давно перейшла на новий стиль, а віряни, які хотіли залишитися на старому календарі, цілком мирно залишилися на своїх позиціях. Але ті, й інші не бачать у цьому жодного джерела для якихось конфліктів. Сподіваюся, так буде й на Черкащині, де ми теж дамо тим, хто бажає залишитися на старому календарі, таку можливість.
Панотець Максим із тальнівського Петропавлівського храму ПЦУ каже, що зміни назріли через війну.
— Перехід спричинили обставини російсько-української війни. Українське суспільство вирішило дистанціюватися від російського суспільства й у церковному житті також. Парафіяни в основному підтримують нас, оскільки в цьому переході є й практична користь. Відтепер вірянам не доведеться дотримуватися посту аж до 7 січня, що автоматично включав у себе й 1 січня — Новий рік. Тепер піст завершуватиметься 25 грудня.
За словами священника, усі або майже всі парафії Тальнівської громади перейдуть саме на новий стиль.
— У самому Тальному святкувати за старим стилем залишаться дві церковні громади московської церкви.
Міський голова Кам'янки Володимир Тірон каже, що з легкістю перейде на новий стиль.
— Поки маємо в Україні дві православні церкви й це не дуже добре. Сподіваюся, з часом матимемо одну православну церкву України й святкуватимемо в одні й ті ж дати. Особисто я дотримуватимуся нового календаря.
Панотець Давид із Кам'янки каже, що віряни сприйняли з розумінням перехід церкви на новий календар.
— До переходу ставимося позитивно. Ніякої фронди чи опозиції такого рішення в Кам'янці немає.
Фермер Микола із села Корсунки Звенигородського району каже, що на новий календар не перейде.
— Я прихильник ПЦУ, але залишатимуся на старому. Храмове свято в нашому селі — Покрова. Це ще й день української армії. Я не можу уявити, щоби святкувати Покрову 1 жовтня. З дитинства я чекав свята й празникових гостей саме в середині жовтня. Так робив мій дід, мій прадід й усі пращури. Тому навряд чи зможу налаштувати себе на новий лад.
Депутат обласної ради Валерій Данилевський запевняє, що повністю підтримує таке рішення.
— У війні, яку росіяни ведуть проти нас, маємо бути з усією Європою, яка святкує саме за новим стилем. А воюють проти нас не тільки російські солдати, а й російські священники, починаючи від Гундяєва й закінчуючи рядовим священниками. Тому нам не залишили іншого вибору.
Розділ християнського світу на східні й західні церкви стався в 1054 році.