У Кам’янці – скандал довкола ремонту очисних споруд. На їх реконструкцію і відновлення витратили до 14 мільйонів гривень. Минулого року споруди урочисто відкрили за участі чиновників Черкаської облдержадміністрації та народного депутата Сергія Рудика. Гроші реалізували, а очисні споруди як не працювали, так і не працюють. Всі нечистоти, як і раніше, виливаються в Тясмин. Місцева влада пише звернення в прокуратуру й вимагає покарати винних.
– Замовником робіт була держава, – розповідає міський голова Кам’янки Володимир Тірон. – Споруди знаходяться на балансі районної ради. Це їх комунальна власність. Оскільки очисними спорудами має користуватися місто, ми 3 роки просили передати їх у власність Кам’янської об’єднаної територіальної громади. Однак отримували відмову. Воно й зрозуміло чого. Держава один раз дала понад чотири мільйони грошей, другий раз, третій раз. Поки гроші йшли, ми отримували відмови. А тепер, коли очисні споруди не працюють, а гроші списано, можна вже й передавати.
Володимир Іванович каже, що екологи, які перевіряли вміст забруднюючих речовин у Тясмині зробили свої висновки.
– Я не знаю точної цифри, але вміст забруднюючих речовин у сотні разів перевищує норму, – каже міський голова. – Ми не візьмемо їх на свій баланс поки не зроблять усе до ладу. Бо виходить, що гроші банально відмили, а роботи нема.
Голова Кам’янської районної ради Сергій Сундуков погоджується із Тіроном.
– Ми пишемо звернення в прокуратуру й писатимемо доти, доки не буде конкретного результату, – каже Сергій Олександрович. – Я розумію, що підрядники отримали серйозні гроші, яких цілком може вистачити аби відкупитися від претензій правоохоронців. Але ми будемо наполегливими. Роботи виконувала фірма «Рось-Ялта». Вони виконали 90% робіт, однак 10 % залишилося незробленими. Чув, що там уже змінилося керівництво. Новий директор, нібито, хоче отримати ще 330 тисяч бюджетних грошей для завершення робіт. Це вже небачене нахабство. Грошей вони отримали достатньо.
Голова районної ради згадує, як у молодості працював у Португалії.
– На власні очі бачив, як у пригороді Лісабона за кошти Євросоюзу зводили очисні споруди. У містечку проживало 80 тисяч населення й працювало майже півтора десятки різноманітних фабрик, на яких працювало до сотні робітників. Так от, на очисні споруди витратили 200 тисяч євро. Тобто 6 мільйонів гривень на наші гроші. І ці очисні споруди працюють і досі. А в нас витратили понад 13 мільйонів гривень і результату немає. Частина каналізаційних вод із району спиртзаводу й району колишнього бурякорадгоспу і надалі течуть просто в річку. Депутат Рудик до скандалу немає ніякого відношення. Він вибивав кошти.
Колишній перший заступник голови Черкаської ОДА Віталій Коваль минулого року приїздив на урочисте відкриття очисних споруд.
– При нас їх запустили, – згадує Віталій Володимирович. – Працювали аж дві лінії. Головний інженер завірив нас, що об’єкт функціонуватиме й надалі. Я не знаю, чому він не працює. Можливо, сталася якась поломка, а грошей на ремонт не знайшли, – припускає Віталій Володимирович.
– Річка, що нижче очисних смердить, як і смерділа, – розповідає місцевий житель Віталій Іванченко. – Риби там теж немає. Раніше люди скаржилися, що траплялися випадки, коли навіть гинули качки.
За звітами чиновників на очисних спорудах у місті Кам’янка було встановлено нове обладнання в грабельному приміщенні, стічні лотки, пісколовки, облаштовано первинні відстійники, аератори для очистки, фільтри з доочистки, повітродувки.