100 днів ринку землі: як відбулась реформа на Черкащині

За 100 днів, як в Україні запроваджено ринок землі, на Черкащині уклали 972 угоди. Середня ціна одного гектара землі становить 34 311 гривень. Щодо кількості відчужених земельних ділянок Черкаська область посідає 13 місце серед регіонів України.

- Майже всю незалежність країни діяв мораторій на продаж землі. Нині впровадження ринку землі буде відбуватися у два етапи: на першому громадяни матимуть право купувати в одні руки до 100 гектарів і це триватиме три роки. Далі, з 1-го січня 2024 року, юридичні особи матимуть змогу придбати до 10 000 гектарів. Планується, що до другого етапу зросте ціна на землю на 30 відсотків за один гектар. Іноземці ж не зможуть купувати землю, допоки не буде проведений референдум, дата якого наразі невідома, - зазначив директор агропромислового розвитку Черкаської облдержадміністрації Ігор Глухов.

Посадовець пояснив, що від початку функціонування ринку землі ажіотажу не відбулось:

- На Черкащині було укладено 972 земельні угоди, загальною площею 1 756 гектарів. Це угоди як на оренду землі, так і на придбання, обміну чи дарування. Середня ціна одного гектара землі становить 34 311 гривень — це і земельні ділянки, і паї, і земля для ведення сільськогосподарської діяльності.

Начальниця Управління землеустрою, використання та охорони земель ГУ Держгеокадастру у Черкаській області Олена Щербина зазначила, що угоди укладаються через електронні аукціони:

- Позитивним моментом є прийняття відповідних постанов уряду і законів про проведення земельних торгів і права купувати їх через електронні аукціони. Торги проводяться виключно в режимі реального часу через електронну торгову систему. Такі торги — це спосіб збільшення грошових надходжень до ОТГ. Крім того, придбання землі через електронні торги — це плюс, оскільки зменшуються витрати й час на виготовлення всіх документів.

Приватний нотаріус Звенигородського районного нотаріального округу Неллі Побіянська розповіла, що кількість людей, які цікавляться продажем чи орендою землі зросла, та ажіотажу на укладання угод немає:

- Все те, чим лякали власників землі, виявилось неправдою. Жодного ажіотажу не відбулось, не було жодних позаштатних ситуацій. Є ефективні механізми, які не дозволяють втілитись цим побоюванням. Хотіла б звернутись до тих людей, які мають землю: проведіть її інвентаризацію. Це допоможе максимально забезпечити реалізацію всіх земельних прав його власників.

Також нотаріус додала, що є позитивна соціальна складова:

- Людям надали право розпоряджатись своєю земельною діяльною ще при житті. Тобто, не складаючи заповіт, людина може реалізувати своє земельне право, — зауважила Неллі Побіянська.

Керівник одного з фермерських господарств Звенигородщини Олександр Ржевський орендує наразі близько 500 паїв у одному з сільськогосподарських товариств: це близько 1800 гектарів.

- Нині не бачу взагалі негативних моментів. Ажіотажу я, як фермер, теж не бачу. Було лише кілька пропозицій продажу паїв. Пайовики розсудливо ставляться до укладання земельних угод. Наприклад, учора у мене була покупка землі у бабусі 1936 року народження, нарешті вона дочекалась реалізувати своє земельне право. Ми придбали її землю, хоч і діяв договір оренди близько десяти років. Однак, у людини було бажання придбати цю землю, а ми скористались.

В Україні 1 липня відкрили ринок обігу землі сільськогосподарського призначення. Українці стали повноправними власниками свого майна, отримавши право вільно продавати та купувати ділянки.