73-річний Анатолій Вялець проплив від Туреччини до Кіпру лише в ластах для рук і ніг

73-річий черкащанин-екстремал Анатолій Вялець здійснив у парі з плавцем-марафонцем Олегом Софяником 150-кілометровий заплив від фортеці узбережжя Туреччини до Кіпру через Середземне море. Усе - заради підтримки кримських татар, пам'яті трагічної депортації кримськотатарського народу та деокупації Криму.

- Пливли естафетним методом, по три-чотири години, змінюючи один одного. На мені були традиційні ласти для рук і ніг, мій винахід, моє дітище, і бандана, аби маківку не напекло. Як пірати раніше плавали в банданах, так і я. Без неї – нікуди. Удень було вкрай важко, тому зволожена водою, вона просто рятувала від пекучого сонця.  Вночі – легше. Гідрокостюми не вдягали, розповів Анатолій Вялець.

Слава Богу, зустрічей із небезпечними мешканцями підводного світу не траплялось.

- Єдине – уночі, пливучи на спині, наштовхнувся на щось незрозуміле.  Стало так неприємно. Щось подібне було в мене під час запливу із Євпаторії до Севастополя, коли я ногами чиркнув об щось велике, а так – усе благополучно, згадав нюанси запливу Анатолій.

Марафонців увесь водний шлях супроводжував  катер NIHAN, на якому по черзі можна було відпочити чи поїсти. З катера спостерігали один за одним, адже відкрите море – це небезпека.

Через жорсткі заходи карантину й заборону на проведення офіційних спортивних заходів заплив довелося проводити напівлегально.

- У зв’язку з цим коронавірусом пливли на свій страх і ризик. На Кіпрі теж ситуація непроста, там навіть пороми не пускають, додав Анатолій Вялець.

Олег Софяник,  який нещодавно залишив окупований Крим через переслідування ФСБ розповів, що цим запливом вони закликають визнати на міжнародному рівні ФСБ Росії терористичною організацією нарівні з «Ісламською державою».

Анатолій Вялець здійснив із десяток марафонських запливів. Десять років тому, разом із Олегом Софяником 30-годинний заплив через Мармурове море. Роком раніше на честь Дня незалежності України разом з Олегом Софяником і нашим земляком Олександром Толбатовим зробив 90-кілометровий заплив у Чорному морі від Євпаторії до Севастополя. В грудні 2012 році переплив Босфор вільним стилем у гідрокостюмі. Заплив становив 20 кілометрів.  Був ще 100-кілометровий заплив у Єгипті.

Утомлені й змучені важкими і таким тривалим запливом, плавці сьогодні відновлюють сили. Нашому земляку не пощастило, адже на наступний  після запливу день йому стало зле. Чи то від переохолодження, чи від надмірного фізичного навантаження.

- Добре, що це вже сталось на березі. І якби напад стався в літаку, мене б живого вже не довезли. Мабуть, камені пішли. Мені  надали допомогу в  госпіталі в Аланьї. Так, із трубками в животі і ступив на рідну землю. В аеропорту Запоріжжя зустрів син. Звідти потрапив у Дніпровську лікарню. Зараз я в Черкасах. Що буде далі – не знаю. Десять днів потрібна реабілітація. Можливо, знадобиться операція, зазначив пан Анатолій.