Боремося за життя, але й до смерті готуємося

Міська влада Черкас передбачила кошти на закупівлю 100 трун по 1800 грн кожна. Городян вартість, за якою планують бюджетним коштом закуповувати домовини. Звичайно, хотілося б вірити, що Черкаси у війні із COVID-19 вийдуть без втрат, але віриться у це слабо. Коли в усьому світі люди помирають тисячами, громадяни країн із вищим рівнем медицини гинуть від цього вірусу, треба визнати, жертви будуть і в Черкасах.

— На засіданні виконкому мер разом зі "свободівцями" виділили кошти на 100 трун по 1800 грн, але жодної копійки на апарати штучної вентиляції легень. Це повне дно! — обурювався депутат Черкаської міськради від Партії вільних демократів Олександр Згіблов.

— Дуже не хочеться лякати людей, і ми щиро бажаємо всім були здоровими та живими, але ми повинні передбачити будь-який розвиток подій, і навіть найстрашніший сценарій, — коментує директор комунального підприємства «Комбінат комунальних підприємств» Анатолій Бейн. — Ми плануємо виокремити сектор на 7-му міському кладовищі, де ховатимуть померлих від коронавірусу. Думаю, що таких людей не будуть підхоронювати до родичів на інших кладовищах, аби убезпечити місто від розповсюдження цього вірусу. Ми вірмо у краще, але ж розуміємо, що смерті від пандемії неминучі, тож не хочемо, щоб ця ситуація застала нас непідготовленими. Що тоді нам робити, де шукати усе необхідне і що робити з померлими у цей час? Тому давайте не нагнітати ситуацію, але тверезо її оцінювати.

Черкаси – не єдине місто, яке так підходить до цієї ситуації. Справжнім шоком для багатьох стало видовище викопаних 600 могил для поховання померлих від коронавірусу у Дніпрі. Це місто закупило тисячу пластикових мішків для зберігання тіл загиблих від коронавірусу, а також підготувало 600 могил. За словами мера міста Бориса Філатова, видавати тіла з моргів будуть у закритих трунах, в герметичних мішках і піддані дезінфекції. На похоронах не можна бути присутнім більш ніж по одній особі на території в 10 квадратних метрів.

— У нас в країні дуже складна ситуація, немає ліків, немає обладнання, немає лікарів, немає грошей, немає досвіду, тому в цьому питанні я підтримую міського голову Черкас і вважаю, що треба бути готовим до будь-якого розвитку подій. Окрім того, маємо розуміти, що багато людей не зможуть забезпечити поховання своїх рідних, — коментує ініціативу міської влади депутат Черкаської обласної ради Олег Кашко.

Маємо розуміти, що є й городяни, які не мають рідних та близьких, і кого у разі смерті просто нікому буде поховати. Тож місто зобов'язане взяти на себе розв'язання цих питань. Однак декого з городян турбує вартість, за якою мерія планує закуповувати труни.

— 40 днів як я поховала маму. Так от, ми купували труну за 700 гривень. Звичайно, довелося пошукати, але ж ми знайшли таку ціну! — ділиться своїм сумним досвідом черкащанка Вікторія Підгорецька.

У цілому ж, якщо помоніторити сайти оголошень, труни можна знайти й за 700 гривень і за 2 тисячі євро. Тож які саме домовини планує купувати мерія і чи можна у цій ситуації й для цих потреб купувати їх дешевше — питання до влади. Комунальники ж пояснюють: попит на домовини, деревину для них та інші матеріали так само зріс, як і на маски та засоби захисту. Тож ціна цілком адекватна як для сьогоднішнього стану речей.