Бюджет-2020: рекордні видатки на ремонт місцевих доріг та обладнання для проведення трансплантацій в онкодиспансері

У новий рік — із новим бюджетом: 20 грудня депутати обласної ради затвердили головний фінансовий документ області на 2020-й рік. Кошторис Черкащини наступного року буде вдвічі менший, ніж у 2019-му, проте підстав для хвилювань немає, переконували автори бюджету. Скорочення сталося через те, що низка видатків, насамперед, соціальних, із наступного року фінансуватиметься напряму з держбюджету.

Загальні надходження бюджету області на 2020 рік затверджені у сумі 2 млрд 946 млн 520 тис. грн. Із них власні надходження загального та спеціального фондів заплановані у сумі 1,32 млрд грн. Решта доходів у сумі трохи більше 1,6 млрд грн. — субвенції та дотації з держбюджету. Таким чином обласний бюджет на 55% залежний від державного.

У порівнянні з цьогорічним бюджетом (7,5 млрд грн) загальні надходження зменшилися більш як удвічі. Та попри це бюджет залишився збалансованим — його витратна частина відповідає дохідній.

— У зв’язку з тим, що субвенції соціального характеру, а це близько 3,8 мільярда гривень, передаються на пряме фінансування з державного бюджету повз місцеві бюджети, відбулося відповідне зменшення, — пояснила начальник управління фінансів облдержадміністрації Наталія Кравченко, яка презентувала проект бюджету.

Щодо основних видатків. Загальні витрати на охорону здоров’я області на наступний рік передбачені у сумі 642,4 млн грн. На освіту та науку протягом року планують витратити 776,3 млн грн, на соцзахист — 331,9 млн грн.

Рекордними наступного року будуть видатки на ремонт та утримання доріг загального користування місцевого значення. Зокрема, на дороги покладуть майже 733,8 млн грн. Це навіть більше, ніж на всю галузь охорони здоров’я. Щоправда, розпоряджатися «дорожними» грошима наступного року буде не департамент інфраструктури, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг, а департамент містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства. Для цього, за ініціативи голови облдержадміністрації Романа Боднара, депутати внесли відповідні зміни до програми розвитку автомобільних доріг загального користування.

За словами Романа Боднара, суть таких змін полягає в тому, аби зібрати під одним керівництвом усіх спеціалістів-будівельників.

— У нас є два департаменти: один займається будівництвом у житлово-комунальній сфері, інший — будівництвом автомобільних доріг. І там, і там толком немає фахівців. Ми хочемо інженерів та будівельників разом зібрати під одне керівництво. Тому що передбачається будівництво не лише доріг, а й реалізація інфраструктурних проектів — пояснив Роман Боднар і додав, що Служба місцевих автомобільних доріг залишається й надалі виконуватиме функції замовника робіт.

Але чи не найбільш очікуваним стало рішення депутатів про виділення 12 млн грн. на реалізацію обласної програми «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові». Завдяки їй в обласному онкодиспансері нещодавно було проведено першу трансплантацію стовбурових клітин кісткового мозку. Ці гроші, як пояснив депутат Віктор Параманов, який очолює обласний онкодиспансер, підуть на закупівлю обладнання, необхідного для регулярного здійснення трансплантацій, адже рішенням Уряду Черкаський обласний онкодиспансер став третім в Україні закладом, який має право здійснювати такі операції.

— Нам дійсно не вистачає обладнання для того, аби трансплантація у нас міцно стала на дві ноги. Для проведення першої трансплантації ми нічого не позичали в інших лікувальних закладів. Ми перерозподілили наявне обладнання всередині нашого онкодиспансеру. Це не є нормальним, бо обладнання має бути постійно на місці. Ми зробили це для того, аби показати, в тому числі й для вас (депутатів обласної ради, – Ред.), що ми можемо робити такі операції і робимо їх успішно. Хочу сказати, що позавчора 18 грудня на засіданні Уряду до двох лікарень, які мають право в Україні робити трансплантацію, рішенням Кабінету Міністрів включили і нас. І не лікарні, не місто, а саме хворі у 2020 році будуть адресно отримувати кошти на всі витратні матеріали. Це досить дорого. Це сотні тисяч гривень на кожного хворого. Ми вже потрапили до цієї урядової програми. Але нам потрібні ці 12 мільйонів, — пояснив Віктор Парамонов.

До речі, нині пересадки кісткового мозку потребують близько 3 тисяч черкащан. Перша пацієнтка, якій черкаські онкологи провели таку операцію, вже повернулася до рідної Умані, й, за словами Віктора Парамонова, добре себе почуває.