Черкащани занепокоєні зниженнями температури, градом і дощами

Телефон Черкаської служби з гідрометеорології червоний від дзвінків стурбованих черкащан. Когось залило й повимивало мулом городину, в когось посуха, хтось згорьовано дивиться на побиту градом розсаду, хтось вичікує, висаджувати розсаду чи почекати. Травень поки що не дуже радує літнім теплом. Він подарував його лише в перші два дні та 11 травня. Період із 3 по 10 травня взагалі виявився прохолодним, вночі було до 4-6º тепла, а 9 травня навіть із заморозком у земній поверхні до 2º.

Щодо пізніх весняних заморозків на Черкащині, то середня дата останнього заморозку у повітрі – 24 квітня. Але найбільш пізній заморозок у повітрі зафіксований 26 травня 1969 року в Умані, а на ґрунті – 28 травня 1997 року в Золотоноші.

За дощі цьогорічному травню особлива подяка – після тривалої посухи вони були благодатними.

– Не будуть зайвими й дощі, що очікуються. Тому що, якщо в орному шарі на більшості площ вони поповнили запаси вологи до достатніх та оптимальних (21-40 мм), то в метровому шарі вони переважно задовільні (81-120 мм), а на 20% території області – недостатні (56-80 мм), – зазначив начальник Черкаського обласного гідрометцетру Віталій Постригань.

Надалі, до 17 травня, нічна температура дещо підвищиться, до 3-5º, буде без заморозків. Денна температура, завдяки періодичним дощам не підніматиметься вище 14-16º. Тобто літо поки що затримується…

В останні 20 років середня дата приходу літа – 18 травня, проте його затримка можлива до 8 червня, як це було в 2001 році.

За словами Віталія Постриганя, завдяки дощам, підвищенню вологості повітря та відсутності високих температур, в області переважали сприятливі агрометеорологічні умови для формування урожаю ранніх зернових культур.  Незважаючи на невисокі температури повітря у квітні та на початку травня, їх фазовий розвиток продовжується в середньому на два тижні раніше середніх багаторічних строків.

– Унаслідок злив та граду місцями по області могли спостерігатися замулення та механічні пошкодження посівів. Проте таких площ у межах області небагато, – зазначив Віталій Постригань.