У місті Кам’янка лисиці масово крадуть курей. Про це пишуть на сайті Кам’янської міської ради.
– Лисиць розвелося стільки, що в деяких районах міста жителі бояться виходити на вулицю з дітьми, – пишуть міські чиновники.
– Проблема є, – каже місцевий житель Віталій Іванченко. – Лиси крадуть курей у городян. Упіймати їх важко, бо лізуть не вночі, а просто серед білого дня. У мене ще жодної курки не вкрали, бо я Богові служу і сплачую десятину. А сусіди страждають не на жарт. З лисами борються, в основному, матюком. Часом, коли допечуть, ставлять петлю. Чув, що на сусідській вулиці так господар упіймав лиса на петлю. Той прорив лаз під парканом і попався. Стріляти їх у населеному пункті заборонено.
Міський голова Кам’янки Володимир Тірон проблему визнає. Днями він провів спеціальну нараду.
– Проблему вирішимо, – каже Володимир Іванович. – Уже зараз деякі господарі ставлять приманку зі снодійним. Знаю, що одного лиса так приспали і вивезли за межі міста.
Міський голова думає, що активність лисів пов’язана з карантином, який триває понад 120 днів.
– Конкретно в Кам’янці були важкі періоди, коли після сплеску захворювання на коронавірус у нас був суворий карантин. Люди сиділи по хатах. Дикі тварини це відразу відчувають і сміливішають. Думаю, за пару місяців ситуація стабілізується.
Ще гірша ситуація в селах. У Лісовому Тальнівського району в 89-річного Михайла Левченка цієї весни і літа зникло 4 курки.
– Йде природній відбір, – скаржиться Михайло Миколайович. – Я курей зачинив у дворі, усі виходи перегородив сіткою. Ті кури, які розумні, ходять у ньому й залишаються жити. Дурніші й зухваліші перелітають і йдуть у городи гребтися. Там їх лиси й хапають. Все роблять серед білого дня. Якогось разу приїхала донька з Черкас. Лис на її очах поволік курку. Надя догнала і відбила. А через пару днів та курка вилетіла знову й не повернулася. Особливо лютували в червні, коли молоді лисенята вперше виходили на полювання.
– Лисів у районі багато, – скаржиться голова товариства мисливців і рибалок Тальнівського району Іван Решетник. – Тих, що живуть в угіддях – 1,2 на 1000 гектарів. Хоча норма – від 0,5 до 1. Але ж мова йде не про тих, що живуть в угіддях, а тих, що в містах і селах. У кожному селі – від 50 до 200 покинутих хат. Їх там просто море.
У селі Веселий Кут лис облаштувався на місцевому кладовищі.
– Підрив могилу й влаштував там нору, – бідкається сільський голова Павло Козаченко. – Люди обурені, адже доглядали могилку. Звертаються, вимагають ужити заходів. Викурити лиса, якщо він уже зайшов у село, дуже важко. Практично неможливо.
Кілька днів тому лисицю бачили в районі черкаського пляжу «Рив’єра».
– Пропустив машину, перейшов дорогу і побіг у бік пляжу, – розповідає місцева жителька Тетяна. – Таке враження, що чітко знав, куди йому бігти. Ще якогось разу бачила лиса біля супермаркету «Гранд» на Митниці.
Найменше лисиць на Черкащині було наприкінці 70-их – початку 80-их років минулого століття. Тоді в моді були лисячі шапки та коміри.