Чи полегшить об’єднання Черкаської обласної і міської дитячої лікарень життя черкащан?

У Черкасах на базі міської та обласної дитячих лікарень планують створити Об’єднаний центр із надання медичної допомоги усіх рівнів – первинної, вторинної, спеціалізованої та високоспеціалізованої. Третина жителів міста звертаються за медичними послугами саме в обласну дитячу лікарню й поліклінічне відділення при ній. Однак, аби їх отримати, необхідно брати направлення й проходити інші організаційні процедури. Ми запитали у експертів, чи потрібне зараз таке нововведення, чи зможе воно полегшити життя містянам і чи не призведе така новація до медичної плутанини й погіршення якості надання медичних послуг?

ЛАРИСА КОШОВА, начальник управління охорони здоров’я Черкаської облдержадміністрації

- Питання доцільності об’єднання Черкаської міської і обласної лікарні піднімалось ще в часи відкриття Черкаської обласної лікарні в 2011 році. Ці два заклади розташовані поряд, вони повністю дублюють функції одне одного, мають майже всі однакові відділення. Тобто, іде не зовсім правильний розподіл коштів. Для мене поділу на місто чи область немає. Нам немає чого ділити. Ми маємо працювати на покращення якості надання медичної допомоги жителям всієї області. До того ж, зараз ми підписуємо пакети послуг із Національною службою здоров’я України. З 1 квітня пацієнт з електронним направленням від сімейного лікаря зможе сам обрати, до якого закладу, якого спеціаліста і в якому місті йому найкраще звернутись.

Під час засідання госпітальної ради всі важливі питання створення такого центру будуть опрацьовані. При розумному, продуманому, правильному підході до цього питання може бути створено чудове територіальне медичне об’єднання з розмежуванням потоків пацієнтів і розмежуванням функцій двох закладів, які стануть єдиним цілим. Від того, що такий центр буде створено, виграють усі. Так, пріоритетним є збереження якості надання медичних послуг із максимальним збереженням кадрового потенціалу, який, я певна, буде переведений до Центру, адже на сьогодні існує проблема нестачі кадрів в обох закладах.

АНАТОЛІЙ БОНДАРЕНКО, міський голова Черкас

- Певен, це максимально наблизить надання медичної допомоги до маленьких пацієнтів і зробить її доступнішою. На сьогодні близько 30 % черкащан отримують спеціалізовану медичну допомогу в дитячій обласній лікарні. Тобто запит на медичні послуги цього закладу в жителів нашого міста дуже великий. Наголошую на тому, що ні ліжкомісця, ні медперсонал ми скорочувати не будемо. Процес це, звісно, не швидкий, проте враховуючи, що з 1 квітня в активну фазу входить медична реформа, влада на місцях повинна буде брати вирішення багатьох питань із медичної сфери на себе. Черкаси можуть стати першим містом в Україні, яке створить подібний центр із надання медичної допомоги дітям. Усі необхідні для цього ресурси в нас є. Уже спілкувався на цю тему з головним лікарем обласної дитячої лікарні. Тепер хочу почути думку фахівців із медичної галузі та громадськості щодо цієї ініціативи, а також запропонувати вивчити це питання всьому депутатському корпусу Черкаської міської ради. Також доручив підготувати лист на обласну адміністрацію та обласну раду з пропозицією розглянути нашу ініціативу. Далі у планах - створення робочої групи, яка вивчить доцільність, усі плюси та мінуси, ризики та переваги створення згаданого вище центру.

ЛЮБОВ МАЙБОРОДА, головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я, відділ допомоги матерям та дітям:

Думка про об’єднання двох лікарень в одну має право на існування. І про це говорить досвід Вінниці, де діти і міста, і всієї області лікуються в обласній лікарні. Так, у міській і обласній лікарнях є елементи дублювання в наданні послуг. Питання в іншому: такі реорганізації мають проводитись виключно з економічними розрахунками, з прозорим інформуванням громадськості про ці розрахунки, і після обговорення з фахівцями на сесіях міської ради. Говорити  ж емоційно, доцільно їх об’єднувати, чи ні, означає втратити здоровий глузд. Адже ми вже мали такий приклад із пологовими будинками, коли близько шести років тому стояло питання про будівництво Перинатального центру. На базі другого пологового будинку можна було зробити суперсучасний перинатальний центр, як це зробили в Кропивницькому. Але популізм і бажання освоювати капіталовкладення призвели до того, що ми маємо сьогодні сучасний перинатальний центр і два занепадаючих пологових будинки в Черкасах, які утримувати все складніше. А кількість пологів у черкаських пологових будинках протягом останніх років зменшилася втричі. 
Те, що доведеться скорочувати ліжковий фонд м. Черкаси, який не знав реорганізації протягом десяти років при скороченні населення, це однозначно.  На жаль, ми утримуємо ліжка, а не ставимо питання про надання якісних медичних послуг. Від утримання закладів ми маємо перейти до надання якісних послуг. Це вимагає змін, яким буде чинитись страшенний супротив. І реформа вторинної ланки буде ще болючішою, ніж перша. 
 

МИКОЛА КОНДРАЦЬКИЙ, директор КНП  «Черкаська обласна дитяча лікарня»:

- Процес об’єднання Черкаської обласної і міської лікарень наблизить вторинну спеціалізовану й високоспеціалізовану медичну допомогу до населення міста Черкаси, адже заклад має кваліфікованих вузькопрофільних спеціалістів. Так, стаціонарне відділення нашого закладу за рік приймає 36% жителів Черкас, травмпункт – 87,5%, консультативна поліклініка – 28%, приймальне відділення (з 16.00) – до 70%. Так, за 2019 рік у стаціонарному відділенні було проліковано 11500 дітей, із яких – 4141 – із Черкас, поліклінічне відділення прийняло 44669 хворих, із яких 12000 - із міста, травмпункт прийняв 9877 дітей, із яких 8646  - дітей Черкас. 
Первинна ланка медицини – дитячі поліклініки з сімейними лікарями залишаться. У структурі обласної лікарні є своя поліклініка, в якій приймають вузькопрофільні спеціалісти і направляють на стаціонарне лікування. Заклад забезпечений вузькопрофільними спеціалістами урології, хірургії, неонатології, ендокринології,  пульмонології, анестезіології, імунології, ортопедії, травматології, педіатрії, УЗД, рентгенології, гастроентерології, нефрології, нейрохірургії,  офтальмології, гінекології, ендокринології, дерматології, ревматології, неврології, кардіоревматології, дерматології, отоларингології, фізичну, реабілітаційну медицину. Ліжкомісця ми готові забрати до себе. Нині головне питання -  хто фінансуватиме  заклад: обласна, міська рада чи буде співфінансування.