Чи стануть Черкаси безпечними: виконком підтримав виділення 7,5 млн грн на фінансування програми «Безпечне місто»

Замовлення вбивства заступника міського голови Юрія Ботнара стало черговим поштовхом, аби в стінах виконкому Черкаської міськради знову підняли питання втілення в обласному центрі програми «Безпечне місто». Та замість дбати про безпеку городян, міські чиновники знову ввійшли в конфлікт розподілу бюджетних коштів та звинувачення один одного в задоволенні бюджетних апетитів. Врешті виконком підтримав рішення про виділення 7,5 млн грн на реалізацію програми, втілювати в життя яку має Департамент освіти та гуманітарної політики Черкаської міськради. Аби заплановане дійшло до втілення, підтвердити фінансування мають і депутати міськради.

Злочини без покарання

Побиття журналіста Вадима Комарова, який не приходячи до тями помер у лікарні. Побиття Сергія Пацьори на очах у вагітної дружини. Через отримані травми чоловік помер у лікарні. Упритул розстріляний керівник місцевої ІТ-компанії Андрій Заканич в одному зі спальних мікрорайонів міста. Та ряд інших резонансних злочинів, які закріпили за Черкасами славу ледь не криміногенної столиці України так і не стали достатнім приводом для втілення у життя програми «Безпечне місто». Нещодавнє замовлення вбивства заступника міського голови Черкас Юрія Ботнара знову підняло питання облаштування системи, яка б допомогла запобігти та розкрити злочини, що скоюють у Черкасах. І знову питання фінансування програми викликало конфлікт, цього разу між представниками «Свободи» та Нацкорпусу у міськвиконкомі.

Якщо не ми, то хто ж?

— Уявіть хірурга, який запускає ракети в космос. Або уявіть Ілона Маска, який робить операцію на серці. Теж якось дивно, правда? В уявленні «Свобода» поставити камери без жодної концепції, контролю і поетапного розуміння — це і є «Безпечне місто». За це сьогодні на виконкомі проголосувала промерська більшість зі Свободи, Батьківщини і міського голови.  За це ніколи не будемо голосувати ми, — так оцінює голосування виконкому за програму лідер черкаського «Нацкорпусу» Дмитро Кухарчук.

Зрозуміло, що всіх дивує, чому цим питанням опікується департамент освіти та гуманітарної політики. Логічно, аби ним займався департамент житлово-комунального комплексу чи хтось, хто хоч якесь відношення має до вуличної інфраструктури.

— Два роки тому ми почали просувати ідею втілення програми «Безпечне місто». Цим питанням займалося спочатку управління внутрішньої політики, потім його передали в департамент житлово-комунального комплексу, але й там діло до тендеру так і не дійшло. Врешті вирішили передати це питання в департамент освіти, оскільки в них є досвід встановлення відеоспостереження у загальноосвітніх закладах нашого міста, — пояснює член виконавчого комітету Діяна Тяско.

Посадовиця додає: поки що розмова йде лише про закладення коштів до бюджету на систему, а хто встановлюватиме — визначить тендер.

— Вже до кінця цього року ми із власного ресурсу (внутрішні кошти департаменту) вже оснастили відеоспостереженням майже всі школи міста! Ми віднайшли ресурс для забезпечення відеоспостереженням і на все місто, — додає директор департаменту Сергій Воронов. — Зрозуміло, що сам проєкт, це не тільки камери відео спостереження, але це один із необхідних етапів реалізації цілісної концепції!

Тож 7,5 мільйонів гривень на програму «Безпечне місто» виділили у межах розгляду проєкт рішення «Про міський бюджет на 2020». Ці кошти здебільшого використають на придбання засобів відеоспостереження. Реалізація проєкту складається з кількох етапів. Але щоб справа дійшла до його втілення підтримати фінансування мають депутати Черкаської міськради.

Що зроблено

Минулого року у міськвиконкомі презентували програму «Безпечне місто» для городян та представників правоохоронних органів. Участь в обговоренні взяли представники Національної поліції, патрульної поліції, обласного управління ДСНС, СБУ, структурних підрозділів Черкаської міської ради та громадськість. Тоді прозвітували: у 2012 році було придбано та встановлено 5 камер відеоспостереження на суму 135 070 грн, сигнал з яких виведено до чергової частини ГУНП, У 2013 році спільно з правоохоронними органами було визначено місця та встановлено 10 камер відеоспостереження на суму — 324 000 грн, придбано сервер для зберігання інформації на суму 74 050 грн, які передано для роботи ГУНП в Черкаській області. Наприкінці 2016 року придбано 25 камер відеоспостереження з комплектом обладнання для їх монтажу, на загальну суму 761 688 грн. У 2018 році виготовлено проєкт на приєднання 25 камер до електромережі на загальну суму 48 985 грн. У 2019 році виділено 1 655 000 грн, які закладено на придбання нових камер спостереження і приєднання до електромережі мережі Інтернет тих, що придбані у 2016 році. Тоді ж ішлося, що в місті необхідно встановити близько тисячі камер відеоспостереження. Йдеться не лише про камери, придбані містом, але й підприємствами, торговельними мережами, банками та іншими установами.

Чи проголосують цього разу депутати за фінансування програми «Безпечне місто» чи знову вона ляже на полиці припадати пилом та чекати чергового резонансного злочину покаже час. Хотілося б щоб Черкаси не лише прославлялися кричущими злочинами, а і їх блискавичним розкриттям.