Чи виправданий карантин, запроваджений на Черкащині

Не така страшна епідемія, як паніка, що її супроводжує. Запобіжні карантинні заходи, рекомендовані минулого тижня Кабміном для всієї Україні з 12 березня до 3 квітня, спровокували домисли та роздуми в і без того схвильованих головах українців. Одні стверджують: в Україні вже є епідемія, але нам про неї не говорять. Донедавна в обласних центрах країни й Черкасах не було потрібних тест-систем, тож як можна хворіти чи помирати від того, що не діагностують. Є й громадяни, які у запровадженні карантину вбачають політичну змову. Мовляв, допоки українці сидітимуть на карантині, Парламент проголосує ряд життєво важливих рішень, а ми й вплинути на них не зможемо, бо масові заходи на найближчі три тижні — заборонені.

Юрій Лесюк, заступник голови Черкаської ОДА:

— Карантинні заходи, які сьогодні запроваджуються, ефективні у якості профілактики. І дешевше, й ефективніше обмежити контакт людей та передачі вірусу. Зрозуміло, що це не комфортно, і не всіх це влаштовує, це проблеми для батьків, які мають вирішувати з ким залишити дитину. Але ми маємо це пережити, бо краще упередити епідемію, ніж боротися з нею. Будемо відверті: наша система охорони здоров'я значно відстає від італійської, тому краще не допустити масової захворюваності, ніж лікувати тисячі двобічних пневмоній.

 

Олег Стадник, директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради:

— У місті ситуація відносно коронавірусу благополучна, загрозливих випадків немає. Контактних осіб із тими в кого доведено, що вони були в контакті із хворими на коронавірус, теж немає. Загрозливих ситуацій з іншими інфекціями у нас теж немає. На щастя кір, якого торік було зафіксовано майже 240 випадків, цього року не реєструється. Грипом та грипоподібними хворобами за останні 10 тижнів перехворіло 20 тисяч городян, однак зараз захворюваність іде на зниження. Протягом останіх двох тижнів було госпіталізовано по 80 осіб і тому можна говорити, що ситуація контрольована.

Маємо окремі накази про порядок відслідковування та відбору пацієнтів, починаючи від ектренної медичної допомоги, є порядок проходження карантину тих, хто був в контакті з хворими, які мають підтверджене захворювання на коронавірус, є порядок надання медичної допомоги. Зараз покращується ситуація із закупівлею засобів індивідуального захисту для медичних працівників, які будуть безпосередньо в разі загрози працювати.

 

Наталія Коваленко, депутат Черкаської міської ради трьох скликань:

— Якщо в Україні поки один випадок коронавірусу, то це лише тому, що протестовано було лише 43 людини. В інших країнах десятки й сотні тисяч протестовано. Всі країни світу, навіть зі стабільними системами охорони здоров’я, вводять обмежувальні заходи, незалежно від кількості виявлених хворих. В тому числі, стосовно дитячих дошкільних закладів, бо у світі відбулись випадки захворювання і дітей від 0 до 9 років, а в категорії 10-19 років зафіксовано смертність 0.2%. Наголошується, що саме в дитячих колективах швидше передається будь-який вірус, який діти потім приносять додому.

Вчені проаналізували розвиток епідеміологічної ситуації в різних країнах світу і дійшли висновку, що саме індивідуальна поведінка кожного громадянина в поєднанні з діями органів влади критично важливі для стримування і швидшого закінчення пандемії коронавірусу у світі.

 

Артур Чемерис, активіст ГО «Молодь Черкащини»:

— Будь-який карантин — це можливість зекономити мільйони з бюджету загального фонду на утриманні закладів, які потім спокійно будуть вкатані, устелені та вкрадені перед місцевими виборами. От і всі справжні мотиви місцевих посадовців у запровадженні карантину в навчальних закладах. Чим довший карантин тим гірша ситуація із виконанням бюджету, у цьому році ми й так вже мали справу із рекордними термінами перебування школярів вдома... Думаю, що цього разу можна протримати і до травня, а далі одразу на літні канікули.

 

Іоан Яременко, митрополит Черкаський і Чигиринський Православної церкви України:

— У старовину епідемії називалися «морами». У нас є молитва за те, щоб Бог вберіг нас від голоду, мору, нападів чужинців. І оцей мор, який приходить у нашу країну, є тією небезпекою, щодо якої ми молимося до Бога з проханням втрутитися і захистити нас. Яким чином Бог може втрутитися в цю ситуацію? Він є Цілителем, може зцілити будь-яку людину. Але в Біблії сказано: «Не спокушай Господа Бога твого». Це означає – не робити дій, які випробовували б Бога, Його цілительську могутність. Якщо ти, віруючий, можеш вберегтися, бережися – і тебе Бог буде берегти теж. Є проста людська мудрість: «Береженого Бог береже!»

Деякі профілактичні заходи здаються надзвичайно перебільшеними. Але їх усе одно потрібно дотримуватися, щоб полегшити роботу медикам, щоб уникнути небезпеки самому і не піддавати небезпеці інших людей. Тому запроваджені державою заходи потрібно прийняти.

 

Петро Шевченко, голова Федерації профспілок Черкаської області

— І в період введення карантину, непередбачуваності подальшого розвитку ситуації вимоги трудового законодавства залишаються чинними. Парламентом прийняті рішення щодо полегшення ведення бізнесу, сплати податків. Але будемо чесними – мова йде про бізнес, а сьогодні потрібно думати про кожного жителя держави – від пенсіонера та працівника до роботодавця та власника виробництва.

Чинним законодавством передбачено надання відпусток як планове, так і за згодою працівника. Відпустка за власний рахунок, тобто без оплати, можлива за згодою працівника, обмеженим терміном до 15 календарних днів протягом року. Додаткова відпустка без оплати надається батькам (одному) з дітьми до 14 років на термін карантину, теж за згодою працівника. Тимчасова зупинка роботи підприємств, організацій, установ передбачає виплату в розмірі 2/3 посадового окладу на період простою не з вини працівника.